(Fotó: Pixabay) |
Az inflációval, különösen a nyugdíjasok fogyasztói kosarával foglalkozó írásainkra gyakran érkeznek olyan reakciók - főleg idősebb olvasóinktól -, hogy az általuk érzékelt áremelkedés jóval meghaladja a Központi Statisztikai Hivatal által közölt adatokat.
A Magyar Nemzeti Bank ma publikált inflációs jelentéséből választ találhatunk néhány olvasói kérdésre. Kiderül például belőle - bár ez így nincs benne leírva, mert a jegybank nem is foglalkozik külön a nyugdíjas inflációval -, hogy az élelmiszerek miatt az idősek kosara szerint számolt árindex könnyen magasabb lehet, mint az általános mutató.
A jegybank szerint jövőre 2,9 százalék lehet az infláció. Szeptemberben még 3,1 százalékot mondtak, azóta az olajárak alakulása miatt lejjebb vitték előrejelzésüket. Mindkét szám nagyobb egyébként, mint amennyivel - 2,7 százalékkal - a kormány emeli januárban a nyugdíjakat.
"A dokumentumból azonban még izgalmasabb részleteket lehet kihámozni. A jegybanki szakértők szerint például a feldolgozatlan élelmiszereknél szinte árrobbanás várható jövőre: az idei 6,8 százalék után 8,9 százalék lehet ebben a termékkörben az infláció."
Mindez azért lényeges, mert az idősek fogyasztásában az élelmiszer nagyobb súllyal szerepel, mint a társadalom egészében. Az MNB szerint a feldolgozatlan élelmiszereknél 10 százalék volt az infláció az elmúlt hónapokban - főleg a szezonális termékek, például zöldségek miatt - , ami jócskán meghaladja az 5,5 százalékos historikus átlagot. Ez a tendencia folytatódik a jelek szerint jövőre is, majd később lecsendesül. De - mint a szerzők írják - nincs példa olyan változékonyságra termékkör áraiban Európában, mint Magyarországon, sehol máshol nem reagálnak olyan érzékenyen a kínálat átmeneti megváltozására az árak, mint nálunk.
Persze nem mindegy, hogy milyen termék kerül végül a kosárba. A feldolgozott élelmiszereknél mérsékeltebb áremelkedést várt a jegybank - főleg az adóintézkedések, áfacsökkentések miatt - de összességében az élelmiszereknél 4,7 százalékkal emelkedhetnek átlagosan az árak 2019-ben, az idei 4,3 százalék után. Ennél dinamikusabban csak a dohány, alkohol inflációja ugorhat meg, 6,6 százalékkal, de ott egyértelműen a dohánytermékek adójának emelése okozza a drágulást.
Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy a nyugdíjasok kosara szerint számolt inflációra továbbra is negatív hatással lesz az élelmiszerek ára, ráadásul minél nagyobb részt tesz ki a fogyasztásból ez a tétel, annál inkább megérzik az idősek az inflációt.
(mfor.hu)