Klaus Iohannis - Forrás: Wikipedia Commons/European People's Party |
Ahogy arról korábban írtunk, kihátrált a politika Mihai Tudose mögül, így a román (ex-)miniszterelnök benyújtotta lemondását. Az utódja már meg is lett, Klaus Iohannis román államfő amellett, hogy tudomásul vette a lemondást, helyére pedig Mihai Fifor védelmi minisztert nevezte ki ügyvivő miniszterelnöknek. A PSD eredetileg Paul Stanescu miniszterelnök-helyettest javasolta a posztra, ezt azonban Iohannis elutasította.
Szijjártó dühöng - bekérettek egy nagykövetet. >>> |
Az ügyvivő kormány korlátozott jogkörökkel vezeti az országot, amíg a parlament beiktatja Románia következő kormányát. Mivel a parlamentben egyetlen pártnak sincs abszolút többsége, a jobboldali államfőt az alkotmány nem kötelezi arra, hogy az eddigi szociálliberális kormánytöbbség jelöltjét bízza meg kormányalakítással.
Nagy a nyomás Iohannison
A jobboldali elnök egyszersmind kifejezte aggodalmát amiatt, hogy egy évvel a választások után immár a PSD második kormánya is kudarcot vallott. Az elnök ugyan elvileg feloszlathatná a parlamentet, ha az két egymást követő kormányfő-jelöltjét elutasítja, Iohannis számára azonban alig másfél évvel az elnökválasztás előtt meglehetősen kockázatos lenne szembeszállni a PSD-ALDE szociálliberális koalíció akaratával.
Iohannis előtt kétféle forgatókönyv áll jelenleg. Az egyik szerint a parlamenti többségnek is joga van felfüggeszteni az államfőt, amennyiben az alkotmánysértést követ el. Ebben az esetben népszavazást írnak ki leváltásáról, amint az kétszer is megtörtént Traian Basescu elnöksége idején. A másik forgatókönyv szerint ha sikerül is többséget szervezni egy jobboldali, vagy pártfüggetlen kormányfő-jelölt mögé, annak mozgásterét nagyon behatárolhatja a parlamentben továbbra is jelen lévő szociálliberális többség, amint történt az Dacian Ciolos szakértői kormánya idején.