5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzők úgy látják, visszatérőben a fenntartható növekedés Magyarországon.

A részletes GDP-adatokból arra lehet következtetni, hogy a magyar gazdaság fokozatosan visszaáll a fenntartható növekedési pályára - vélekedtek a második negyedévi teljes kifejtésű GDP-adatsor szerdai közzététele után londoni pénzügyi elemzők.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ismertetése szerint a magyar hazai össztermék 0,5 százalékkal emelkedett az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, és 0,1 százalékkal nőtt az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján. A részletes GDP-számok megegyeznek az augusztusi első becsléssel.

Fél százalék idén

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott elemzői a szerdai adatismertetés után adott értékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy a számok mindent egybevetve fokozatos kilábalási folyamatra vallanak a magyar gazdaságban.

A ház közgazdászai közölték, hogy jelenlegi előrejelzésük 2013 egészében 0,5 százalékos, 2014-ben 1,0-1,5 százalék közötti gazdasági növekedést valószínűsít Magyarországon.

Jóllehet a negyedéves összevetésű GDP-növekedés üteme jelentősen csökkent a második negyedévben - 0,1 százalékra az első három hónapban mért 0,6 százalékról -, ezt azonban a Barclays elemzői szerint részben éppen a nagyon magas első negyedévi bázis magyarázza. A cég szakértői az első negyedévi növekedés szerkezete alapján várták is a lassulást a második negyedévben, mivel az első negyedévi növekedés hajtóerejét teljes egészében reziduális tényezők - például a raktárkészlet-kiigazítási folyamatok - adták.

A fogyasztás és a beruházás jó alapot adhat

A múltbeli tapasztalatok alapján a reziduális tényezők nem megbízható forrásai a gazdasági növekedésnek, és éppen e tényezők visszaszorulása okozta a második negyedévi lassulást - fejtegették szerdai értékelésükben a Barclays londoni elemzői.

A ház szerint a második negyedévben a magyar gazdasági növekedés alaptényezői erősebbek voltak, például a magánszektorbeli fogyasztás és a beruházások értéke egyaránt nőtt. A Barclays szakértőinek véleménye szerint ez erős alapokat teremt az idei második félévi gazdasági növekedéshez.

Még messze vagyunk a csúcstól

A ház szerint más jelzőszámok is alátámasztják, hogy fokozatos növekedési kilábalás kezdődött a magyar gazdaságban. Fokozatos ütemben javul az ipari termelés - ennek húzóereje a német gazdaság -, csakúgy, mint a kiskereskedelmi értékesítés, emellett az üzleti és a fogyasztói bizalmi mutatók is erősödtek.

A Barclays londoni elemzői kiemelték ugyanakkor azt is, hogy a magyar hazai össztermék reálértéken számolva még mindig 5,5 százalékkal elmarad a 2008-ban mért legutóbbi csúcstól, a magánfogyasztás 10 százalékkal, a beruházások értéke 25 százalékkal alacsonyabb az akkori szintnél, és az alacsony állóeszköz-beruházási ráta valószínűleg korlátozza a növekedési potenciált.

A vállalati terhek féket jelentenek

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó szakelemzői a szerdai GDP-ismertetés utáni értékelésükben szintén kiemelték azt a véleményüket, hogy az állóeszköz-beruházások 2008 első negyedéve óta nem tapasztalt ütemű élénkülése "biztató". Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy e bővülés jelentős részét a kormányzati szektor adta, például a vasúti fejlesztési programok és a stadionépítkezések révén.

A ház londoni elemzői szerint a vállalati szektorra nehezedő, változatlanul magas adóteher és a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága továbbra is nyomást gyakorol a hitelellátásra, ami hátráltatja a magánszektorbeli beruházásokat.

A fogyasztói kiadások kilátása mindazonáltal kedvező; a fogyasztást akadályozó "ellenszél" enyhül, a foglalkoztatásban és a reálbérekben pozitív dinamikák érvényesülnek.

Fellendülhet az export

A JP Morgan elemzői szerint mindemellett Magyarországon már költségvetési lazítás van folyamatban a jövő áprilisi választások közeledtével; a ház ennek jeleként értékeli a tanárok és az egészségügyi dolgozók béremelését, valamint a háztartási közműdíjak tervezett újabb jelentős csökkentését.

A cég londoni szakértői szerint a harmadik negyedévre vonatkozó első jelzőszámok alátámasztják a ház azon előrejelzését, hogy a magyar gazdaság növekedési lendülete tovább erősödik. A külső kereslet élénkülése például valószínűleg a magyar export markáns fellendüléséhez vezet, jóllehet várhatóan az import is növekedésnek indul a hazai kereslet erősödése, valamint a magyar export magas importtartalma miatt.

A JP Morgan londoni elemzői mindezt egybevetve azt jósolják, hogy a szezonális kiigazítással számolt, éves szintre kivetített negyedéves szekvenciális növekedési ütem a harmadik negyedévben 1,5 százalékra gyorsul a magyar gazdaságban.

Mások is optimisták

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzőstábja befektetők számára e héten - még a szerdai részletes GDP-adatok ismertetése előtt - összeállított átfogó őszi előrejelzésében jelentősen javította a magyar gazdaságra adott növekedési becsléseit. A ház londoni közgazdászai felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy Magyarországon az idén 0,5 százalékos, 2014-ben 1,5 százalékos gazdasági növekedést várnak. A cég eddigi prognózisa azt valószínűsítette, hogy a magyar hazai össztermék az idén 0,5 százalékkal visszaesik, és jövőre is csak 1,3 százalékkal bővül.

A Morgan Stanley londoni elemzői a felülvizsgálatot az általuk vártnál jobb idei első félévi gazdasági teljesítménnyel és a magyar mezőgazdaság jó terméshozamaival indokolták.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG