Tomomi Inada (Kép forrása: EPA/WALLACE WOON) |
Holnap EU-Japán csúcstalálkozó lesz, ahol a remények szerint bejelentik a két óriás közti szabadkereskedelmi megállapodást alátámasztó politikai megegyezés. Bizottsági források megerősítették, hogy a legkényesebb pontokról – azaz a piacrajutási, mezőgazdasági és autóipari területek – megszületett a konszenzus. Az áttörés egy fontos globális jelzés lesz arra, hogy míg Japán és az EU még mindig a szabadkereskedelemre törekednek, addig Trump Amerikája a protekcionizmus felé fordul.
Abe a pácban
Sinzó Abe japán miniszterelnököt rendkívül kényelmetlenül érintette, hogy januárban Trump kivonta országát a tervezett ázsiai szabadkereskedelmi egyezményből (TPP) az ’Amerika Mindenekelőtt’ politikája keretében. Abének most az európai megegyezésnél a befolyásos mezőgazdasági lobbi ellenállását is le kellett győznie a saját konzervatív parlamenti frakciójában (LDP). Ők ráadásul a korábbinál is nagyobb ellenállást fejtettek ki, mivel a miniszterelnök megítélése a közvéleményben már egy ideje zuhanórepülésben van.
Ennek már a kézzelfogható eredményei is látszanak, hiszen a hétvégén az LDP nagy verést kapott a tokiói önkormányzati választásokon. Az LDP fővárosi tagozata csupán 23 helyet nyert el a 127-ből, amely a mindenkori legrosszabb eredménye és jócskán alulmúlja a korábbi választáson elért 57 mandátumot. Megfigyelők szerint ez Abe miniszerelnök hosszú uralma végének a kezdetét jelentheti.
Kármentő lépések
Káncz Csaba |
A vasárnapi választást mértékadónak tekintik, mivel az esetek többségében jól mutatja a rákövetkező általános választások irányát – amelyet jelen esetben legkésőbb 2018 végéig kell megrendezni. Abe a várakozások szerint most kármentő akcióba kezd és ennek keretében megválhat népszerűtlen minisztereitől. Elsőként a sorban a hírhedten revizionista Tomomi Inada védelmi miniszter-asszonytól, aki legutóbb éppen a minisztérium és a fegyveres erők szavazatait kérte egy kampányrendezvényen, megsértve a közszolgák semlegességét garantáló törvényeket.
Az ilyen és hasonló kármentő lépések sikerétől függ, hogy a négy és fél éve kormányzó Abe megtarthatja-e székét és végrehajthatja-e a háborút elutasító alkotmány 9-ik paragrafusának a módosítását. Ezt az alkotmányt még az amerikaiak fektették le a második világháborús vereség után és eredetileg Abe 2020-ig tervezte a módosítás végrehajtását. A tokiói vereség ezt a menetrendet bizony megkérdőjelezheti.
A piacok azt is feltételezik, hogy Abe egy újabb gazdaságélénkítő csomagot jelenthet be a lakosság hangulatának javítására. Ez viszont komoly kérdéseket vetne föl Japán pénzügyi integritásával kapcsolatban, hiszen a központi költségvetési adósságának már több mint harmada a jegybank kezében van, és ha így halad tovább, az évtized végére többségi tulajdonosa lehet az államadósságnak. Ezzel pedig évről-évre egyre nehezebb lesz elképzelni, hogy ezt az időközben óriásira duzzadt adóssághalmot miképp fogja visszatolni a piacra. Ha egyáltalán lesz ilyen szándék, és végül nem kerül sor az adósság elmonetizálására.
Káncz Csaba jegyzete