4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az EU több ok miatt is sokat vesztett a fényéből Németországban az utóbbi időben. Az Egyesült Királyság példája mutatja, hogy óriási hiba lenne legyinteni az AfD javaslatára az EU elhagyásáról. Káncz Csaba jegyzete.

Európában és hazánkban méltatlanul kevés figyelem övezte a német euroszkeptikus Alternatívát Németországnak (AfD) párt új követelését az EU elhagyására (Dexit). Vessünk egy pillantást arra, hogy a párt hogyan és miért radikalizálódott eddig a pontig – különösen, hogy Marine le Pen és Matteo Salvini ugyanezt már nem követeli Franciaország és Olaszország esetében.

Sorsfordító kongresszus

Az AfD másfél hete tartotta meg kongresszusát Drezdában, és fogadta el választási programját. Ez a dokumentum minden eddiginél radikálisabb platformot kínál a potenciális választóknak: számos olyan ígéretet szavaztak meg, amely ellentmond Németország nemzetközi kötelezettségeinek, például a migránsok és menekültek családegyesítését megtagadná a párt. Döntöttek a mecsetek építésének tilalmáról és a maszkviselés elutasításáról is. Az AfD az EU-s kilépés után egy "új európai gazdasági és érdekközösség" alapítását kezdeményezné.

Az AfD számára a szeptember 16-i általános választásnak komoly tétje van. A párt nehéz éven van túl, és be kell bizonyítania önmagának, hogy képes a 2017-es támogatottsági szintet (12,6 százalék) újra elérni. Ez nem lesz könnyű futam: egyrészt a COVID-19 járvány kezelésének kormányzati szerencsétlenkedéseit nem tudta kihasználni a maga javára.

Angela Merkel német kancellár a koronavírus németországi áldozatainak tiszteletére tartott megemlékezésre érkezik a berlini Vilmos császár emléktemplomba 2021. április 18-án. (Fotó: MTI/EPA/Pool/Clemens Bilan)
Angela Merkel német kancellár a koronavírus németországi áldozatainak tiszteletére tartott megemlékezésre érkezik a berlini Vilmos császár emléktemplomba 2021. április 18-án. (Fotó: MTI/EPA/Pool/Clemens Bilan)

Másrészt a német alkotmányvédelmi hivatal – vagyis a belső elhárítás – a múlt hónapban megfigyelés alá helyezte a pártot, azzal vádolva, hogy szélsőséges jobboldali működéssel gyanúsítható. A megfigyelésre titkos ügynököket is használhatnak, lehallgathatják a telefonokat és az e-maileket is.

Pedig két éve még mennyivel másképp állt a párt: az őszi tartományi választásokon elhozva 27,5 százalékot a kelet-németországi Szászországban, 23,5 százalékot Brandenburgban és 23,4 százalékot Türingiában.

De egy éve berobbant a politikai agenda élvonalába a COVID-járvány és az AfD nem tudta, hogyan reagáljon. A párt egyes politikusai szigorú intézkedéseket követeltek, míg mások egyszerűen csak influenzaként szólták le a terjedését. Csupán tavaly nyárra kristályosodott ki egy egységes álláspont, és mára az AfD az egyetlen politikai formáció, amely ellenzi Merkel „korona diktatúráját” és nem hivatalosan egyesíti erőit a lezárás ellen tiltakozó civil mozgalmakkal (a „Querdenken” mozgalom).

A párt népszerűsége azonban nem nőtt, a párton belüli radikálisok viszont egyre keményebb álláspontot vettek föl. Tavaly ősszel a pártkongresszuson több delegált kifütyülte Jörg Meuthen pártelnököt, aki mérsékelt hang mellett állt ki a járvány kapcsán. Az elmúlt hetekben ráadásul a radikálisabb tagok nyerik a belső választásokat az önkormányzati pozíciókra. Ilyen az AfD új berlini pártfőnöke, aki a - legalábbis hivatalosan feloszlatott - szélsőjobboldali „Der Flügel” (A Szárny) tagjainak támogatásával jutott a pozíciójába.

A Dexit mögötti logika

A drezdai kongresszuson végül hosszú vita után döntöttek a Dexit támogatásáról, mivel a többség szerint ez szavazókat fog hozni, és egy teljesen egyedülálló álláspont a német politikai palettán. Kevéssé ismert tény hazánkban, hogy az EU sokat vesztett a fényéből Németországban az utóbbi időben, több ok miatt is. A népszerűtlen és védelmi miniszterként korrupciós ügyeitől hangos Ursula von der Leyen felfelé buktatása az EU Bizottság elnöki székébe sokakat felháborított. A koronavírus-vakcina körüli botladozást is többen az EU számlájára írják.

Szintén sokak visszatetszését váltotta ki, hogy a járvány miatt felállítandó 750 milliárd eurós újjáépítési alap létrehozását áthajszolták a nemzeti parlamenten a bizonytalanságok ellenére. Az AfD beadványa nyomán azonban a karlsruhei székhelyű testület úgy határozott, hogy az államfő addig nem hirdetheti ki a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítését szolgáló (Next Generation EU), a Bundestag által elfogadott német jogszabályt, amíg meg nem vizsgálták a vele kapcsolatban felmerülő alkotmányossági aggályokat.

Okkal feltételezhető, hogy az EU-t elhagyó németek aránya magasabb, mint az AfD jelenlegi támogatottsága (11 százalék). A párt tehát erre tud építeni. Óriási hiba lenne legyinteni az AfD Dexit javaslatára - bizony az Egyesült Királyságban is sokáig izzott az EU-ellenesség parazsa, miközben az EU-pártiak túlságosan elbízták magukat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG