5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Putyin megmutatta Európának, hogy kontinensünknek egy új Kína-politikára is szüksége van. Az Európából érkező hideg szelek igazán nem hiányoznak Pekingnek, hiszen már enélkül is számos kihívással néz szembe. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO-nak törekednie kell az indo-csendes-óceáni térség biztonságának fokozására – figyelmeztetett múlt szerdán a brit külügyminiszter, kiemelve, hogy Tajvannak védelemre van szüksége Kínával szemben.

Liz Truss az Egyesült Királyság külpolitikájáról elmondott beszédében kijelentette, hogy London elutasítja „az euro-atlanti biztonság és az indo-csendes-óceáni biztonság közötti hamis választást” a „globális NATO” javára.  

London és Berlin egy hullámhosszon

"A NATO-nak globális kilátásokkal kell rendelkeznie, készen kell állnia a globális fenyegetések leküzdésére” – tette hozzá Truss. „Meg kell előznünk a fenyegetéseket az indo-csendes-óceáni térségben, olyan szövetségesekkel együttműködve, mint Japán és Ausztrália, hogy biztosítsuk a csendes-óceáni térség védelmét.  Biztosítanunk kell, hogy a Tajvanhoz hasonló demokráciák képesek legyenek megvédeni magukat.”

Berlin is hasonló geopolitikai üzeneteket küld. "Németország szorosabb kapcsolatokra törekszik az ázsiai-csendes-óceáni térségben demokratikus értékeket valló országokkal" - mondta célzottan Olaf Scholz kancellár múlt csütörtökön, amikor első ázsiai hivatalos útja során Japánba látogatott - nem pedig a legfőbb kereskedelmi partner Kínába. Truss és Scholz figyelmeztetése a NATO-tagállamok új „stratégiai koncepciójának” megvitatása során hangzik el, amely felvázolja a katonai szövetség küldetését a következő évtizedre, és amelyről a következő, június 29-30-i madridi NATO-csúcson kell megállapodni. 

Már nem mosolyog így Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök, mint 2022. február 4-én a pekingi téli olimpia megnyitóján.  Fotó: EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK
Már nem mosolyog így Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök, mint 2022. február 4-én a pekingi téli olimpia megnyitóján. Fotó: EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK

A kínai kommunista párt szócsöve szerkesztőségi állásfoglalásában éles hangon utasította vissza Truss „birodalmi álmokat kergető” szavait, szerintük a miniszter egyre inkább egy amerikai külügyi hivatalnokként viselkedik.

Kulcsfontosságú régió

Valóban, miközben Kína tovább erősíti stratégiai partnerségét Oroszországgal, Európa másutt keres szövetségeseket Ázsiában. A héten az Európai Tanács elnöke, Charles Michel és a Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen várhatóan Tokióba utazik, hogy az EU-Japán csúcstalálkozó közös házigazdája legyen. Az EU Tanácsának júniusban kezdődő cseh elnöksége pedig rendezvénysorozatnak ad majd otthont indo-csendes-óceáni partnerekkel.

Az indo-csendes-óceáni térség a világ népességének 65 százalékának ad otthont, a világ bruttó hazai termékének 63 százalékát adja, és a világ tengeri kereskedelmi forgalmának több mint 60 százaléka a régión keresztül történik. A régióban és azon kívül számos nemzet gazdasági érdekei és jövőbeli növekedése szorosan összefügg a hajózás szabadságával és a kereskedelem szabad áramlásával az indo-csendes-óceánon keresztül.

Európai kurzusmódosítás

Márpedig a váratlanul kitört háború európai földön arra készteti az EU-t, hogy más szemmel nézzen Kínára – amely történetesen Oroszország stratégiai partnere.

Egy véleménycikkében a The Economist arra a következtetésre jut, hogy "Putyin erőszakkal próbálja újrarajzolni Európa határait, és Hszi elnök ezt nem ítéli el. Márpedig ez közvetlen kihívást jelent az EU alapelvei számára és így a szokásos üzletmenet folytatni képtelenség.  Putyin megmutatta Európának, hogy kontinensünknek szüksége van egy új Kína-politikára."

De nemcsak a geopolitika árnyékolja be Európa és Kína viszonyát. Egy másik vitában az EU idén februárban jogi kifogást nyújtott be Kínával szemben a WTO-nál a szellemi tulajdonjogok miatt. Az EU azzal érvel, hogy a kínai bíróságok megakadályozzák az európai vállalatokat távközlési technológiai szabadalmaik védelmében. Az EU - amely többször felvetette a kérdést Kínával -, azzal vádolja Pekinget, hogy megsérti a szellemi tulajdonjogok kereskedelmi vonatkozásairól szóló megállapodást (TRIPS), amely a WTO alapköve.

Japán felértékelése

Ahogy Scholz elismerte, "nem véletlen" Japán választása első ázsiai úti céljaként.  Miközben tartózkodott a Kínával szembeni közvetlen bírálattól, Scholz kiemelte, hogy diverzifikációra van szükség a német vállalkozások részéről. Hozzátette: „fontos, hogy az ellátási láncok kevésbé függjenek az egyes országoktól, és ez "olyan feladat, amely fontosabb, mint valaha".  Kínának előreláthatóan nem okoz fejtörést majd kitalálni, melyik országról is beszél Scholz.

Az Európából érkező hideg szelek igazán nem hiányoznak Pekingnek, hiszen már enélkül is számos kihívással néz szembe. A gazdaság a komoly lassulás jeleit mutatja, a tőke menekül az országból, a vállalati szektor eladósodottsága egyre magasabb, a termékenységi ráta (1,702) továbbra is a helyettesítési ráta alatt van, a népesség elöregszik, miközben az olcsó munkaerő előnye csökken.  Noha Hszi elnök újabb infrastrukturális beruházásokkal akarja a konjunktúrát fenntartani, ez azonban már kockázatos játszma: Kína államadóssága (27 ezermilliárd dollár) napjainkban eléri a GDP 159 százalékát, ami 60 százalékkal magasabb a globális átlagnál.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG