5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Orosz hírügynökségi jelentések szerint a szomszédos országok akadályozzák az SZ-400 légvédelmi rakétarendszer érkezését Szerbiába. Ez azzal magyarázható, hogy a NATO nem szeretné megengedni „fekete lyuk” kialakulását a tagországok külső vonala mögött. Macedónia, Albánia és Montenegró taggá válását követően a NATO szempontjából azonban valóban „terra negra” terület alakul(t) ki a magát semlegesnek tartó, de az oroszokkal erősen barátkozó Szerbia esetében.
SZ-400 légvédelmi rendszer a Szláv Pajzs nevű szerb-orosz hadgyakorlaton Belgrád mellett 2019. október 25-én. EPA/SERBIAN PRESIDENCY


A cikk a Privátbankár.hu és a BALK együttműködésében jelenik meg.

A Szerbiával szomszédos országokban nem akar alábbhagyni a vihar, amit az orosz SZ-400 és a Pancir-SZ rendszerek részvétele okozott a Szerbiában nemrég tartottb Szláv Pajzs hadgyakorlaton.

A fekete lyuk

Legutóbb Szibi Szibev, Bulgária NATO-ba delegált képviselője és az Atlanti Tanács tagja idézett elő hullámokat a balkáni katonai-politikai térségben.

Szibev kijelentette, hogy Bulgária várhatóan betiltja a Szerbiába tartó SZ-400 rendszer esetleges transzportját.

Ha Bulgária tudomást szerez arról, hogy Oroszország ilyen rendszert szállít Szerbiának azzal a céllal, hogy ott bázist létesítsen, akkor minden jogunk meglesz arra, hogy megtiltsuk az átrepülést Bulgárián keresztül.

Szibev csak az SZ-400 rendszerre jelentette be az „átrepülési tilalmat”, a szerbek egyelőre viszont csak a Pancir-SZ rendszert vették meg.

Ma egyedi alkalom nyílt arra, hogy működés közben lássuk az SZ-400 és a Pancir SZ rendszert. Mint tudják, egy Pancir SZ megvételre került. Megrendeltük, és hamarosan várjuk az országba

– jelentette be Aleksandar Vučić szerb államfő.

Azt egyelőre csak találgatni lehet, hogy milyen irányból érkezik majd Szerbiába a megvásárolt Pancir-SZ rendszer.

Még az is elképzelhető, hogy Magyarországon keresztül.

Közben az Aleksandar Vulin szerb védelmi miniszter tevékenységét figyelő és bemutató honlapon és a hozzá tartozó YouTube oldalon meg is jelent a Pancir SZ-t bemutató videó.

Hogy lássa a szerb nép, mit vett az ország vezetése!

Vulin a szerb elnök közeli munkatársa, és egyik leghűségesebb követője, de az oldalt nem személyesen ő kezeli.

Ezt a honlapot a „Vulin-fanok” szerkesztik, nyilván a miniszter hallgatólagos beleegyezésével.

Nem a saját fejükkel gondolkodnak

Mitar Kovač, nyugalmazott szerb tábornok, a szerbiai Euró-ázsiai Biztonsági Fórum igazgatója úgy nyilatkozott az orosz Szputnyik hírügynökségnek, hogy az SZ-400 rendszerek esetleges bolgár tilalma, akárcsak a T-72-es tankok Szerbiába érkezésének romániai akadályozása nem az illető országok kormányainak, hanem a vezető NATO-országok döntése alapján történt.

A szerb tábornok szerint ezt figyelembe kell venni, amikor egyes bolgár vezetők kijelentései kerülnek górcső alá.

Mert az illetékes kormányokat külföldi országok instruálják azzal kapcsolatban, hogy érkezhet-e Szerbiába, vagy hogy milyen feltételekkel érkezhet az SZ-400 vagy egy másik fontos katonai rendszer Oroszországból.

Ezért hihetők a feltételezések, amelyek szerint a NATO szeretné lezárni az általa „fekete lyuknak” tekintett térséget. Mert nem akarja, hogy a NATO-országok vonala mögött olyan terület létezzen, amelyet nem ő ellenőriz.

A Szputnyik szerbiai kiadásának nyilatkozó Kovač szerint ilyen szempontból teljesen mindegy, hogy a katonai eszközök valamilyen hadgyakorlaton vesznek részt, illetve hogy adományokról vagy vásárlásról van szó.

Szerbia szuverén ország, akárcsak Oroszország. Senkinek sem kellene azt gondolnia, hogy joga van lezárni a nemzetközi légteret vagy vizeket a békeidőben történő szállítások előtt.

A szerb nyugalmazott tábornok ezért reméli, hogy a NATO-országok lemondanak az ilyen „őrült tervekről”.

A nemzetközi jog és a morális szempontok

Mitar Kovač kiemelte, hogy az SZ-400 rendszer védelmi célokat szolgál. Ezért szükségtelenek az ilyen reakciók mindenekelőtt Bulgária és Horvátország részéről.

Szavai szerint az SZ-400 és a Pancir SZ rendszer „váratlan transzportja” Szerbiába békeidőben és normális körülmények közepette történt.

Ezért nem volt szükség arra, hogy Szerbia vagy Oroszország bárkit is értesítsen az említett eszközök átszállításáról.

Mi pontosan tudjuk, hogy a NATO eszközei a levegőben és földfelszínen is tevékenyek a Balkánon az említett országok területén, és ezt bármikor akadálytalanul megtehetik anélkül, hogy ebbe más országok vagy Oroszország beleszólna. Nem tudom, hogy Oroszországra miért mutogatnak, illetve miért és milyen jogon akadályozná meg bárki is a transzportot.

Kovač abban bízik, hogy a katonai hadgyakorlatokról és a közös tevékenységről szóló kétoldalú megállapodások alapján továbbra is érkezhet orosz katonai technika Szerbiába, amikor arra éppen szükség lesz.

Tekintet nélkül arra, hogy az SZ-400 rendszerekről, valamilyen radarokról, szárazföldi harci eszközökről vagy légi eszközökről van szó.

A nyugalmazott szerb tábornok nem zárta ki, hogy a szomszédos országok valódi szükség esetén is megakadályoznák az orosz katonai eszközök esetleges Szerbiába küldését, hozzátette azonban, hogy erre sem a nemzetközi jog, sem erkölcsi szempontból nincs felhatalmazásuk.

Varga Szilveszter, a BALK főszerkesztőjének írása. Az eredeti cikk itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG