4p
Latin-Amerikában a válság szó igen gyakori, sok ország gazdasági és politikai helyzete bicsaklik meg időről időre. Van köztük egy, amely 100 éve még a világ egyik legfejlettebb országa volt, de már sok évtizede válság válságot követ. Argentínáról van szó, ahol 4 hónapja új elnök van, és máris heves javulás mutatkozik a gazdaságban.

Hanyatlás, zűrös évtizedek

Argentína nagyjából az 1860-as évektől tekinthető egységes, stabil államnak, amely részben a nagyszámú európai bevándorlónak köszönhetően a 19. század végére, 20. század elejére igen fejlett országgá vált. Minden esélye megvolt, hogy az Egyesült Államokhoz hasonló utat járjon be. Ez azonban nem történt meg, 1930-tól kezdve egyre zűrösebbek lettek a politikai viszonyok, így aztán a gazdaság is hanyatlásnak indult.

Az 50-es években aztán felbukkant Perón elnök és népszerű felesége, Evita, és ettől kezdve az ország gazdasága végképp instabil lett. Azóta hol perónista, hol ezzel szélsőségesen ellentétes kormányok váltották egymást, és gyakran elkövették ugyanazokat a hibákat: túlköltekezés, a peso erőltetett hozzákötése a dollárhoz, kettős valutarendszer, majd összeomlás és teljes elszegényedés. Mindez újra és újra.

A piacbarát elnök

Egészen a közelmúltig, amikor is egy pragmatikusnak tűnő elnök, a korábbi Buenos Aires-i főpolgármester, Mauricio Macri került hatalomra. Az új elnök rögtön piacbarát intézkedéseket tett, és miután az országnak van jó néhány, normál körülmények között jól működő vállalata, a hatások hamar jelentkeznek, és a befektetők érdeklődése hirtelen megugrott.

Mauricio Macri - Fotó: EPA / Argentína elnöki hivatala

Megszüntette elődjének valuta-, ár-, és kereskedelmi korlátozásait, másfél százalékkal csökkentette az energiaárak támogatását, 0,8 százalékkal a költségvetés kiadásait, és beszüntette azt a gyakorlatot, hogy a központi bank fedezetlen pénzzel tömje be a költségvetési hiányt.

A pesót leértékelte 30 százalékkal, majd hagyta szabadon lebegni, létre is jött a gazdaság számára megfelelő árfolyam. Megszűnt a korábbi kettős valutarendszer, így minden tőkekorlátozást is meg lehetett szüntetni. A mezőgazdasági termékek többségének exportvámját eltörölte, a többinek, mint például a szójabab, csökkentette. A valuta árfolyama még változékony, de ez a brazil reál, a dél-afrikai rand és a rubel esetében is így van, viszont ha tovább javul a gazdaság, vélhetően stabilabb lesz az árfolyam is.

Megnőtt a bizalom

Az intézkedések hatására a Bloomberg szerint megnőtt a bizalom az ország kötvényei iránt, az állam 6 százalékon jut hitelhez, ami 3 százalékponttal kevesebb, mint az előző elnök idején. Így Argentína már csak 2 százalékponttal fizet nagyobb kamatot, mint a stabil gazdaságú Chile, míg ez a különbség 2 évvel ezelőtt a 15 százalékot is elérte. A jelenleg még igen magas, sőt a piaci kiigazítások miatt idén tetőző, 34 százalékos inflációt jövőre már csak 20 százalékra várják, és ha hosszú távon is kiegyensúlyozott marad a gazdaság, hamar 10 százalék alá csökkenhet.

A csökkenő infláció mellett magas gazdasági növekedést várnak, melyet csak Peru és Kolumbia fog túlszárnyalni a térségben, míg 2012 és 2015 között alig volt gazdasági növekedés. A befektetők figyelme közben a tőzsde felé fordul, ahol 45 cég van 100 millió dollár fölötti kapitalizációval, és ezek eladósodottsága és profittermelő képessége sokkal jobb, mint a hasonló méretű cégeké Brazíliában, Chilében, Kolumbiában, Mexikóban vagy Peruban, EBITDA szintjük pedig még az S&P 500 cégeihez képest is jobb.

Van tehát potenciál az argentin gazdaságban és vélhetően az értékpapírpiacban is. Az érdeklődés mindenesetre megugrott: a legnagyobb argentin részvényekbe fektető ETF iránti kereslet idén sokkal magasabb volt, mint hasonló chilei, kolumbiai vagy brazil alapok iránt. Mindemellett az ország eladósodottsága, a GDP-hez viszonyított adósság aránya 45,8 százalék, ami mostanában igen jó értéknek számít, alacsonyabb mint Németországé, az Egyesült Államoké vagy Kanadáé.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG