A demográfiai változások miatt például az egészségügy lehet az a terület, amelyet érdemes figyelemmel követni a Fidelity International szerint. Ugyanis 2050-re a Föld 9,6 milliárd lakosának már 21 százaléka lesz 60 év feletti, vagyis a következő 35 évben ez a korosztály megduplázódik a népességen belül.
A nemzetközi alapkezelő ezért azt tanácsolja, hogy a befektetők kísérjék figyelemmel azokat a cégeket, amelyek ezeket a változásokat követik. A napjainkban gyorsan változó piacokon bizonyosság, hogy a lakosság átalakulása a gazdasági életre is jelentős hatással lesz a következő évtizedekben.
Cukorbetegség mint gazdasági tényező
A teljes népesség növekedésének háromszorosa az idősek növekedése, nem véletlen, hogy az egészségügyön belül is elindult egyfajta specializáció, amely a 60 év felettiekre építő szolgáltatásokra fókuszál. Az öregedés dinamikája a szakértők szerint növekedni fog, a lakosság egyre tovább él. Ez a tény pedig új utakat nyit meg a kardiovaszkuláris és daganatos betegségek kezelésében, de a cukor-és vesebetegségek terén és áttörő változásokra lehet számítani.
„Az urbanizáció és a népesség növekedése, ezek hatásai, mint például az elhízás, a diabetesz, mind olyan gazdasági tényezőkké válnak, melyek meghatározzák a befektetők gondolkodását” – magyarázta Hilary Natoff, a Globális Demográfiai Alap menedzsere.
A számítógép után az ember lesz a fontos
Az életkori függőségi ráta, amely a fiatalok és idősek arányát határozza meg, Japánban és Európában, így Magyarországon sem kedvező. Ebből kifolyólag érdemes olyan cégekbe fektetni, amelyek a 60 feletti korosztályt kiszolgáló szolgáltatásokhoz köthetőek.
A számítástechnikába a 70-es években volt érdemes befektetni, hiszen akkor indult el az folyamat, ami most lehetővé teszi, hogy a telefonunkon rendeljünk laptopot. A következő évtizedekben a Hilary Natoff szerint a demográfiai változásokat követő iparágak és cégek eredményeit érdemes szemmel követnünk.
Géntérképet tessék
A GDP ingadozása és a gyorsan változó gazdasági trendek mellett a népességben végbement idősödési folyamatokat követő vállalatok folyamatos növekedést produkáltak, és előreláthatólag ez a jövőben sem változik sokat és jelentősen befolyásolni fogja a befektetési stratégiákat.
A fejlett világban az átlagéletkor 5 évvel nőtt, a fejletlen régiókban pedig 15-tel, az Egyesült Államokban a krónikus betegségek egyre gyakoribbak, az ezekre szabott terápiák pedig egyre fejlettebbek és népszerűbbek. Egyének géntérképe felállításának költsége egymilliárd dollárról 1000-re csökkent az elmúlt évek alatt, a személyre szabott gyógyítás egyre nagyobb teret kap, ezért demográfiai trendekből várhatóan az egészségügy óriásit profitál majd.
Jobban fogy a víz és az energia
A demográfia mellett az urbanizáció a másik faktor, amely számos gazdasági szektort erősíthet fel a jövőben, 2024-re négymilliárddal többen laknak majd városokban. Ez az energiafelhasználás négyszeresét vonja magával, a vízhasználat pedig 2,5-szörösére nő majd.
A vízhiány már napjainkban is sokat vitatott téma, 2025-re a becslések szerint 1,8 milliárd ember él majd olyan környezetben, ahol a vízellátás problémákba ütközik. A Fidelity éppen ezért befektetés szempontjából már vizsgálja azokat a vállalatokat, akik a víz tisztítása, a gazdaságos vízfogyasztás köré rendezték tevékenységeiket.