David Cameron a kampányban sokat aggódott a brit munkahelyekért. MTI/AP/Pool/Peter Macdiarmid |
A Financial Times szerint Nagy-Britannia hagyományos kelet-európai szövetségesei "már készülnek a harcra" a szabad munkaerőmozgáshoz fűződő jog védelmében.
Szlovák, magyar, lengyel üzenet
Peter Javorcik szlovák EU-ügyi miniszter azt mondta a Financial Timesnak, hogy ez a jog "érinthetetlen".
Takács Szabolcs, a magyar Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára a lapnak nyilatkozva kijelentette, hogy a szabad munkaerőmozgás az EU egyik legnagyobb vívmánya. "Nem szeretjük, ha a magyar dolgozókat migránsoknak nevezik, ők EU-állampolgárok, akiknek szabad joguk a munkavállalás más európai országokban" - tette hozzá a magyar politikus.
Rafal Trzaskowksi lengyel EU-ügyi miniszter azt mondta: a lengyel kormány kész tárgyalóasztal mellett megvitatni a szükséges reformokat, de ha a munkaerőmozgásról van szó, "jól ismert, hogy mi az, amit áthághatatlannak tekintünk". Hozzátette: Lengyelországnak stratégiai érdeke, hogy Nagy-Britannia továbbra is az Európai Unió tagja legyen, de ez nem azt jelenti, hogy Varsó "bármibe beleegyezik", A versenypolitika és a belső piac "szent és sérthetetlen, és ugyanígy a mozgásszabadság is az" - mondta a lengyel miniszter.
Nem vagyunk már akkora cimborák
A Financial Times szerint Nagy-Britannia egykor természetes szövetségesei között tudhatta Közép- és Kelet-Európa volt kommunista országait, ám a kapcsolatok az elmúlt években megsínylették Cameron kemény álláspontját a migráció ügyében.
A régi-új brit miniszterelnök egyébként első nyilatkozatában már nem munkavállalóink korlátozásáról és az EU elhagyásáról beszélt, hanem Nagy-Britannia egyben tartásáról - lesznek komolyabb gondjai is a magyar bevándorlóknál >>