6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Zöldek sokáig trendik voltak Németországban, még a kormányba is bekerültek, népszerűségük azonban bezuhant az elmúlt egy évben. Eközben az Alternatíva Németországért (AfD) folyamatosan erősödik és mára megelőzte őket, Kelet-Németországban pedig ma már a legnépszerűbb politikai erő. De mi áll mindennek a hátterében? 

Bajban vannak a német kormánypártok, különösen Kelet-Németországban – derül ki az INSA közvéleménykutató-intézet vasárnap nyilvánosságra hozott felméréséből.

Kormánypártok le, ellenzék fel

A Bild am Sonntagnak készült kutatás szerint a kormánykoalíciót vezető szociáldemokraták (SPD) a voksok mindössze 20 százalékára számíthatnának, ha most lennének a választások. A balközép párt a 2021 őszi szövetségi parlamenti (Bundestag) választásokon még 25,7 százalékon végzett, de kormányzása első évében mintegy hat százalékpontot veszített a népszerűségéből, és az azóta is a 20 százalék körüli szinten mozog.

Csökkent a kedveltsége a szintén kormányzó liberálisoknak is: az FDP 2021-ben 11,5 százalékot kapott, jelenleg viszont a választóknak csak a 9 százaléka szavazná rá. Ezzel mindössze az ötödik helyen állnak az országos rangsorban.

Nincs ok a jókedvre: Marco Buschmann igazságügyi miniszter (FDP), Annalena Baerbock külügyminiszter (Zöldek) és Robert Habeck gazdasági miniszter (Zöldek) egy kormányülésen Berlinben 2023. március 22-én. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN
Nincs ok a jókedvre: Marco Buschmann igazságügyi miniszter (FDP), Annalena Baerbock külügyminiszter (Zöldek) és Robert Habeck gazdasági miniszter (Zöldek) egy kormányülésen Berlinben 2023. március 22-én. Fotó: EPA/CLEMENS BILAN

Nincsenek jó passzban a szintén kormányon lévő Zöldek sem: a 2021-ben 14,8 százalékon végző ökopárt tavaly nyárig ugyan 23 százalékig erősödött, azóta azonban zuhanórepülésben van.

A mostani felmérés szerint csupán 14 százalékon áll – azaz szűk egy év alatt csaknem 10 (!) százalékpontot bukott.

A kormányzó pártokkal ellentétben a két fő ellenzéki erő izmosodott: a 2021-ben 24 százalékot szerző és így a hatalomból 16 év után kieső CDU/CSU most a szavazatok 28 százalékát kaparintaná meg, és ezzel toronymagasan nyerné a választásokat. A jobbközép pártszövetségnek tehát jót tett, hogy 2022. januárban az elődjeinél konzervatívabb Friedrich Merz vette át a CDU irányítását.

Még a CDU/CSU-nál is jobban erősödött azonban a tőle jobbra álló Alternatíva Németországért (AfD): a 2021-ben 10 százalékon végző pártra ma már a németek 16 százaléka adná a voksát.

Sőt, Kelet-Németországban már az AfD a legerősebb politikai erő: 26 százalékos támogatottságával megelőzi a CDU/CSU-t (23 százalék) és az SPD-t (20 százalék) is.

Az alábbi ábrán, amely az elmúlt egy év közvéleménykutatásait összegzi, jól látszik a Zöldek zuhanórepülése, valamint az AfD előretörése:

A pártok országos támogatottságának alakulása az elmúlt egy évben Németországban. Forrás: Politico
A pártok országos támogatottságának alakulása az elmúlt egy évben Németországban. Forrás: Politico

Miért zuhannak a Zöldek?

De mi áll mindennek a hátterében?

Ami a Zöldeket illeti, a baloldali-liberális ökopárt az elmúlt évek trendipártja volt, a klímaváltozás elleni szlogenjeivel különösen a fiatalabb korosztályokat nyerte meg magának. Ennek megkoronázásaként került be 2021-ben – 16 év szünet után – ismét a szövetségi kormányba, és tartományi szinten is komoly hatalmi tényezővé vált: a 16 tartományi kormány közül 11-nek a részese, elsősorban Nyugat-Németországban.

A mostani mélyrepülés hátterében egyrészt olyan, általuk felkarolt projektek állnak, mint a belsőégésű motorok betiltása (2035-től nem lehetne majd ilyen hajtású új autókat forgalomba hozni az EU-ban) vagy az úgynevezett fűtési tilalom (2024-től Németországban a családi házakba beépítendő új fűtési rendszereknek legalább 65 százalékban megújuló energiára kellene támaszkodniuk).

Bár az intézkedések alapvetően jó célt, az üvegházhatású gázok csökkentését és így a klímaváltozás elleni küzdelmet szolgálják, enyhén szólva sem népszerűek.

„A Zöldek a polgárok idegeire mennek a törvényjavaslataikkal a lakhatást és a mobilitást tekintve” – írta elemzésében a Die Welt. Sokan úgy érzik, hogy a politika ezzel túlságosan beleszól a magánszférába.

A fűtésre vonatkozó korlátozást, amelyről a kormánypártok március végén már megegyeztek és amely gyakorlatilag megtiltja az olaj- és gázfűtések kiépítését, az emberek mintegy 80 százaléka, Kelet-Németországban pedig a 90 százaléka elutasítja. Attól tartanak ugyanis, hogy emiatt (tovább) növekednek majd a fűtési költségeik.

A Zöldek zuhanásában nagy szerepe lehet Robert Habeck alkancellárnak, zöldpárti gazdasági miniszternek is, akinek a kedveltsége szintén erősen csökkent a közelmúltban – jelenleg már csak a megkérdezettek 30 százaléka elégedett a miniszteri munkájával.

Habeck megítélésének a fűtési korlátozáson túl nem tett jót a Graichen-ügy sem: államtitkára, Patrick Graichen annak ellenére vett részt a Német Energiaügynökség új vezetőjének, Michael Schaefernek a kiválasztásában, hogy nevezett személy a saját esküvői tanúja.

És persze a szintén zöldpárti külügyminiszter, Annalena Baerbock sem élvez feltétlen bizalmat társadalmi szinten: a mindössze 42 éves politikus a 6.-ról a 10. helyre csúszott vissza tavasszal az INSA kedveltségi rangsorában. 

És miért erősödik az AfD?

Miközben a Zöldek nehéz hónapokon mennek keresztül, az AfD látványosan előretört az elmúlt szűk egy évben. Ha a trend kitart, akkor Kelet-Németországban jelentős átrendeződések lehetnek hatalmi szinten, hiszen jövőre Brandenburgban, Szászországban és Türingiában is tartományi választások lesznek.

Utóbbi két tartományban az AfD már a 2021-es Bundestag-választáson a legerősebb pártnak bizonyult. 

A feltételes mód ugyanakkor indokolt, hiszen egyetlen más parlamenti erő sem akar kormányra lépni vele a szélsőjobboldalinak tartott nézetei miatt. Az AfD ezzel szemben konzervatív-liberális, demokrata, a német érdekeket szem előtt tartó politikai erőként definiálja magát, és reméli, olyan erős lesz majd, hogy a többiek mégis kénytelenek lesznek együttműködni vele.

És hogy miért olyan népszerű a párt az egykori NDK területén? Egyrészt történelmi okok miatt, ott ugyanis nincsenek olyan erős pártkötődések a társadalomban (mint Nyugat-Németországban) –mondta Hermann Binkert, az INSA közvéleménykutató vezetője a Bildnek.

Utalt arra is, hogy a keletnémetek az átlagnál jobban elutasítják a bevándorlást, Ukrajna esetleges NATO-tagságát vagy például a Covid-korlátozásokat – azaz olyan nézeteket vallanak, amilyeneket főleg az AfD képvisel.

Tegyük persze hozzá, hogy féléves-egyéves trendekből nehéz hosszútávú következtetéseket levonni. A keletnémet tartományi választások 2024 őszén, a szövetségi parlamenti választások pedig csak 2025 őszén lesznek jelen állás szerint – addig pedig még sok víz lefolyik majd a Rajnán és társain.   

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG