A tőkepiacokon már tavaly megmutatkozó optimizmus arra épült, hogy a jegybanki beavatkozások hatása az előttünk álló negyedévben a reálgazdaságban is megmutatkozhat. Várakozásaink szerint ezt az optimizmust a reálgazdasági folyamatok visszaigazolják, így az első negyedévben is folytatódhat az emelkedés a részvénypiacokon – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Amerikából és Kínából is jó adatok jönnek
Horváth István |
Az Egyesült Államokból egyre kedvezőbb makrogazdasági adatok érkeznek, a munkaerő-piaci és az építőipari adatok is kedvezően alakulnak, így idén a költségvetési vita átmeneti rendezéséhez elfogadott megszorítások ellenére is 2% feletti gazdasági növekedés várható. A kínai gazdaság lassulásával kapcsolatban újból és újból felmerülő aggodalmak is lecsendesültek, mivel minden jel szerint sikerült elkerülni a hirtelen gazdasági visszaesést, és a további kilátásokat illetően szintén javulásra lehet számítani.
Az eurózónában még mindig rosszak a kilátások
Az eurózónában ugyan ennél valamelyest borúsabb a kép, hiszen a reálgazdaság továbbra is nehéz helyzetben van. Sok tagállamban 2013-ban is recesszióval kell számolni, és a legfrissebb előrejelzések szerint az euróövezet számottevő növekedése csak 2014-ben várható. Az azonban mindenképpen pozitív fejleménynek tekinthető, hogy nem romlik tovább a növekedési kép, a kötvénypiacokon is nyugalom honol az EKB tavaly szeptemberi bejelentései óta, és a spanyol illetve olasz hosszú lejáratú kötvényhozamok is hónapok óta nem látott alacsony szintekre süllyedtek.
Ha nem csúszunk meg, folytatódhat a pozitív hangulat
Az előttünk álló negyedévben tehát a jelenlegi optimista hangulat folytatódására lehet számítani. A jó hangulatban persze nem kizárható, hogy a piacok lefelé korrigálnak, ha nagyobb trauma éri a befektetőket. Ilyen „banánhéj” lehet, ha az USA-ban túlfeszítik a vitát február-márciusban a költségvetési szakadékról (fiscal cliff) vagy az adósságplafonról. Ugyanakkor a decemberi kompromisszum alapján várhatóan a politikának újból sikerül majd megoldást találnia.
Európában még van munka a válságkezeléssel
Ezzel egy időben Európában az olasz választások és Spanyolország küszöbön álló pénzügyi segítségkérése mozgathatja majd meg jelentősebben a piacokat. Ez utóbbi valójában akár pozitív is lehet a tőkepiacok szempontjából, hiszen ezzel az ESM a gyakorlatban is bizonyíthatná működőképességét” – mondta el a befektetési szakember.
A tavaly több szempontból is fordulóponthoz érkezett az európai uniós válságkezelés, nem csak a bankunió létrehozása, de az eurózóna fiskális és politikai integrációja is fontos ebből a szempontból. Ez utóbbi ugyan 2013-ban még várhatóan nem lesz napirenden, a bankunió megteremtésével kapcsolatban azonban már idén is történhetnek konkrét előrelépések, mint például a közös bankfelügyelet és betétbiztosítás létrehozása. Ennek elérésével egyrészt helyreállna az eurózónában a pénzügyi unió, másrészt a perifériás országok pénzügyi stabilitása is nagyban javulna.
Magyarországon nőhet a mozgástér, de egyelőre nem jók a kilátások
A magyar gazdaság idei kilátásai gyengék. Várhatóan 2013-ban is folytatódik a recesszió, mivel mind a külső, mind a belső kereslet gyenge, illetve a jó ideje csökkenő beruházási tevékenység további visszaesésére számítunk.
A képet javíthatja, hogy a kedvező nemzetközi hangulatnak köszönhetően a hazai eszközök alapvetően erősek tudtak maradni. Örvendetes az a tény is, hogy az infláció mértéke mérséklődött, amivel együtt a jegybank is tovább tudja csökkenteni a jegybanki alapkamatot.
A túlzottdeficit-eljárás várható megszüntetésével pedig megnőhet a gazdaságpolitika mozgástere, és új források állhatnak majd rendelkezésre a gazdaság élénkítéséhez. A magyar pénz- és tőkepiacokon máris az van a figyelem középpontjában, hogy ki lehet az új jegybankelnök, és milyen új elképzelésekkel, tervekkel érkezhet. Az eddigi kommunikáció alapján a gazdaságpolitika a korábbinál sokkal toleránsabb lesz egy esetleges forintgyengüléssel szemben, amit már most elkezdtek árazni a tőkepiacok – emelte ki Horváth István.