6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ritkán látható egyetértés formálódik az amerikai kormányzati stábban a Kínával folytatott kereskedelmi háború ügyében: bár igazi nyertese nem szokott lenni a kereskedelmi háborúknak, egyre inkább úgy tűnik, hogy Peking most valóban veszíthet. Trump eltökélt, érzi, hogy nyerésre áll és esze ágában sincs visszakozni - ez még jól jöhet a novemberi választáson.
Egy Trumpot ábrázoló poszter egy kínai étterem kirakatában. A felirat szerint minden amerikai vásárlónak 25 százalékkal többet számláznak ki a kereskedelmi háború kirobbantásának napjától. Fotó: EPA / Aleksandar Plavevski

Szaporodnak a baljós jelek a kínai gazdaság körül, egyre többen vélik úgy, hogy a világgazdaságra igazából nem Törökország, hanem sokkal inkább az ázsiai óriás problémái jelenthetik az igazi veszélyt. Ha Kínában válság lesz, ahhoz képest a török problémák “babazsúrnak” tűnnek majd - írtuk nemrég a Privátbankár.hu-n is háttérelemzésünkben.

A globális tőzsdéken, a devizapiacon is egyre forróbb téma a kínai gazdaság állapota, a növekedés lassulása. Egyre gyakoribb, hogy a napi tőkepiaci hangulatot egy kínai makroadat vagy épp az amerikai-kínai kereskedelmi háború fordulatai határozzák meg. A kínai gazdaság hagyományosan arra épít, hogy termékei egyre kelendőbbek a világban, miközben gyorsan bővül a belső fogyasztás és a hazai beruházások volumene. Ezek a tényezők a közeljövőben is fennállnak majd, azonban az ország vezetésének fel kell készülnie arra, hogy a 6-8 százalék körüli éves GDP-növekedési ütem nem lesz örökre fenntartható: a következő években 5 százalék alatti növekedési ütemet prognosztizálnak a nemzetközi szakértők, ha Pekingben nem tesznek azonnali lépéseket a kockázatok mérséklésére.

Az egyik legnagyobb kockázat az Egyesült Államokkal vívott kereskedelmi háború eszkalálódása. Az ilyen háborúknak, a szabadkereskedelem erőteljes korlátozásának rendszerint az a vége, hogy mindenki veszít - elsősorban a magasabb árakkal szembesülő fogyasztók -, a mostani helyzetben azonban egyre erősebbek azok a hangok, amelyek szerint Trump elnöknek mégiscsak van keresnivalója, ha mérsékelni akarja országa masszív, Kínával szemben fennálló (400 milliárd dollárt közelítő) kereskedelmi deficitjét.

Az amerikai cégek megszenvedik a kormányzat intézkedéseit, tárgyalásokat és megállapodást sürgetnek, bíznak abban, hogy megfordítható a folyamat, nem lesznek újabb és újabb védővámok egymás termékeire és szolgáltatásaira a két ország között. A kínai gazdasági növekedési várakozások egyre visszafogottabbá válásával azonban a belpolitikában kezd Trumpnak állni a zászló: ahogy republikánus körökben egyre többen kezdik látni, hogy a Kínára mért csapások talán tényleg javíthatják az amerikai alkupozíciót, úgy válik egyre inkább hajthatatlanná az elnök.

Az Axios friss összeállítása szerint körvonalazódik egy ritkán látható egyetértés az elnöki tanácsadók körében Kína kapcsán - ha sikerül meggyőzni Trumpot, hogy a világ többi részével folytatott kereskedelmi háborút vegye takarékra, akkor az ázsiai fronton tényleg összezárhatnak az amerikai erők. Az Axios forrásai szerint a kereskedelmi politikában Trump nagyon otthonosan mozog, és teljes mértékben meg van győződve arról, hogy helyes, amit tesz. Ő akar lenni az ember, aki átalakítja a világkereskedelem rendszerét, akár áldozatok árán is; és bár a (főként Európát érintő) autóipari vámokról szinte mindenki le akarja beszélni, Kínával kapcsolatban az adminisztráció teljes támogatását bírja.

A kereskedelmi háború kronológiája

  • Júliusban első körben kölcsönösen 34 milliárd dollár értékű áruforgalmat érintő vámtarifát szabott ki egymás termékeire az USA és Kína
  • Augusztus 23-án további 16 milliárd dollárnyi kereskedelmet érintő vámtarifát léptet életbe az Egyesült Államok, Kína jó eséllyel erre is ugyanakkora erővel válaszol majd
  • Washingtonban már dolgoznak egy nagyobb pakkon, újabb 200 milliárd dollár értékű kínai árura vetnének ki büntetővámot - ezekről is lesz szó a héten esedékes tárgyalásokon
  • Trump augusztusban azt is javasolta, hogy a kormányzat fontolja meg az eredetileg tervezett 10 helyett 25 százalékos védővám alkalmazását

Trump bekeményít és előveszi a jüan manipulálásának ügyét is

Nemrég egy amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalási körben felmerült, hogy Kína nagyobb arányban kezd amerikai szóját importálni, hogy csökkentse a kereskedelmi többletét és ezzel enyhítse a rá nehezedő nyomást, mostanra azonban ez lekerült az asztalról: a Fehér Ház ugyanis úgy látja, Kína semmit sem tett annak érdekében, hogy visszaszorítsa az amerikai szellemi tulajdon és technológia ellopását, sajátként kezelését. Magyarán Trump továbbra is keményen tárgyal és cselekszik, úgy érzi, nyerésre áll a kínaiakkal szemben.

A piacok pozitív előjelként tekintettek arra, hogy Peking a héten Washingtonba küld egy államtitkárt, hogy a kereskedelmi kérdésekről egyeztessenek. Trump azonban gyorsan lehűtötte a kedélyeket, amikor arról beszélt: nem bízik benne, hogy bármi pozitívum kijöhetne ezekből a tárgyalásokból. Ellenben újra elővette az elnökválasztási kampányban sokat hangoztatott vádat arról, hogy Kína manipulálja a jüan árfolyamát, ezzel tisztességtelen előnyt szerezve a külkereskedelemben.

A vád szerint Kína alulértékeli saját devizáját, ezzel olcsóbbá teszi az exportját, így jut versenyelőnyhöz a globális piacon. A devizamanipulációt nehéz tetten érni, nehéz bebizonyítani, hogy Kína valóban jüant önt a világpiacra hogy letörje az árfolyamot; egyes szakértők szerint épp az amerikai állampapír-vásárlásokkal oldotta meg Kína a leértékelést, ezzel az amerikai vásárlóknak olcsóbbá téve a kínai árukat, hiszen egy egységnyi dollárért több jüant vagy jüanban kifejezett áruértéket szerezhettek meg. Mások szerint viszont nem a jüan túl gyenge, hanem éppenhogy a dollár erősödése áll a folyamat hátterében - Trump egyébként ma bírálta is a Fedet kamatpolitikája miatt, ami a dollár folyamatos erősödéséhez vezetett.

Az enyhülésnek tehát semmi jele, miközben azonban az amerikai gazdaság folyamatosan erősödik, az amerikai részvényárak emelkednek (vagy legalábbis biztosan nem esnek), a kínai gazdaság körül egyre több az aggasztó jel, miközben a shanghaji tőzsdeindex a napokban kétéves mélyponton is járt, és csak komoly állami beavatkozással sikerült stabilizálni az árfolyamokat.

Trump vérszemet kapott - mihez kezd Hszi Csin-ping?

Azt senki sem tudja, mi jár Hszi Csin-ping kínai elnök fejében, de ha Kína exportja csökken, az exportáló vállalatok kibocsátása, beruházásai visszaesnek, csökken a foglalkoztatottjainak száma, az visszavetheti a fogyasztói bizalmat és a belső fogyasztást is, ami az egyébként is több sebből vérző kínai gazdaság számára nagyon rossz hír lenne, és szinte biztosan a rettegett 5 százalékos szint alá vetné vissza a gazdasági növekedést. Bár az amerikai cégeknek is van vesztenivalója, a novemberi választásokra készülő Trump vérszemet kapott, érzi hogy van keresnivalója, és Kínával kapcsolatban még a belpolitikai támogatást is maga mögött tudhatja - a félidős választásokra felmelegítheti az America First szlogent, ami már egyszer bevált neki.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG