4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A kínai gazdaság rohamosan lassul, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus, az emelkedő amerikai jegybanki kamatok és a "Made in China 2025" projekt nemzetbiztonsági problémái kötik le. 2008 óta az államadósság duplázódott, a bankrendszer nem teljesítő hiteleinek aránya pedig valójában 34 százalékon áll, ellentétben a hivatalosan kommunikált 5,3 százalékos aránnyal. Ha és amikor Kínában kitör egy adósságválság, ahhoz képest a török felfordulás csupán babazsúrnak fog tűnni.
Fotó: EPA/Stringer

Az 1978 óta tartó kínai gazdasági csoda varázsa elmúlóban van és az utóbbi hónapokban a megfigyelők többségénél az elképesztő nagyságú kihívások kerültek a figyelem középpontjába.  A tegnap publikált adatok szerint a konszenzusnál jóval gyengébb, csupán 5,5 százalékos volt idén a kínai bruttó beruházások bővülése júliusig bezárólag, maga a júliusi adat pedig már csak 3 százalékos volt, amely Kínában rendkívül alacsonynak számít - egyúttal abszolút mélypont.

Megkopó OBOR

A belföldi lassulás kihat Kína eurázsiai központú giga-infrastruktúrális projektjére, az "Egy Övezet Egy Út"-ra (OBOR) is.  Idén az első fél évben az OBOR-ba irányuló befektetések 15 százalékkal zuhantak vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus, az emelkedő amerikai jegybanki kamatok és a "Made in China 2025" projekt nemzetbiztonsági problémái kötik le. Az OBOR-t 2013-ban nagy fanfárral indította útjának Hszi Csin-ping elnök és mára az ország globális ambícióinak és geogazdasági terveinek a központi projektje lett.

Igen ám, de a projektben részt vevő országok egyre kevésbé hajlandók óriási hiteleket felvenni, hiszen ha képtelenek törleszteni, akkor Kína ráteszi a kezét a stratégiai eszközökre, ahogy az már Srí Lankán, Pakisztánban és Pápua Új-Guineában is megtörtént.  Ráadásul a Bloomberg egyik friss elemzése szerint „a nem produktív régiókra vonatkozó nagyberuházási tervek már korábban is birodalmak bukásához vezettek.  Most sincs ez másként, lévén a szovjet összeomlás már most visszhangzik Kína Új Selyemútján.  Ráadásul egy olyan országban, ahol kevés a megbízható gazdasági adat, valamint a dolgozók száma jelenleg meredeken csökken, az elhibázott befektetések azt kockáztatják, hogy felemésztik a növekedés alapjait”.

Duplázódó adósság

A kínai kommunista kormányzat a 2008-as amerikai pénzügyi válság negatív hullámait úgy védte ki, hogy gigantikus projektekbe kezdett, mindezt egekbe szökő hitelfelvétellel megtámasztva.  Az egy évtizeddel ezelőtti 160 százalékos teljes adósság–GDP arány mára 300 százalékra ugrott. Mialatt az amerikai bankszektor mérlegfőösszege ezek alatt az évek alatt 4000 milliárd dollárral nőtt, a kínai 20 000 milliárddal, ami a teljes japán GDP négyszeresének felel meg!

Káncz Csaba

Ráadásul Charlene Chu, a kínai pénzügyi folyamatok szakértője szerint a bankrendszer nem teljesítő hiteleinek aránya mára valójában 34 százalékon (!) áll, ellentétben a hivatalosan kommunikált 5,3 százalékos aránnyal.  Eközben a kínai vállalati szektor a világon a legeladósodottabb, a GDP 170 százalékát kitevő adósságállomány alatt nyög.  Ennek a gigantikus pénzügyi kártyavárnak a tükrében nem meglepő, hogy a színfalak mögött egy, - a kormány által támogatott - kínai agytröszt pénzügyi pánik kirobbanásának veszélyére figyelmeztet, ami arra utal, hogy a világ második legnagyobb gazdaságának politikai és gazdasági elitjében egyre többen aggódnak a fokozódó piaci turbulencia és a kereskedelmi háborús kockázatok miatt.  Márpedig ha és amikor Kínában kitör egy adósságválság, ahhoz képest a török felfordulás csupán babazsúrnak fog tűnni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG