4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tovább omlik a német politikai centrum, és már Washingtonban is megjelentek az aggódó hangok Berlin politikai kiszámíthatósága és megbízhatósága miatt. Ezek megalapozott aggodalmak, már csak azért is, mert a berlini biztonságpolitikai közösségben késhegyre menő viták folynak a transzatlanti viszony jövőjéról.
Angela Merkel német kancellár a CDU berlini székházában tartott sajtóértekezleten 2018. február 7-én, miután megállapodással végződtek a CDU, a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormányalakítást célzó koalíciós tárgyalásai. (MTI/EPA/Hayoung Jeon)

Hamvazószerdán a többi pártelnökhöz hasonlóan Merkel kancellár is beszédet mondott hívei előtt, de egy szót sem pazarolt olyan kardinális kérdésekre, mint a szociáldemokraták válsága, a CDU-ban uralkodó forrongó hangulat, avagy a nagy centrista pártok folytatódó szabadesése a közvéleménykutatóknál. Márpedig az SPD minden idők mélypontjára zuhant 16,5 százalékos támogatottsággal, amely már csak másfél százalékkal magasabb az eurószkeptikus AfD-nél. Az SPD mára komoly örvénybe került Merkel személye kapcsán és ezzel újra valós lehetőséggé vált az előrehozott választás.

Tabuk dőlnek

A német politikai centrum tehát tovább omlik: az SPD-t a francia és olasz párt társak halál-közeli élménye járja át, míg a CDU meghatározó politikusa szerint a konzervatív néppártot egy példátlan bizalmi válság jellemzi jelenleg. Míg a CDU/CSU és az SPD egykor elvitték a szavazatok 90 százalékát, múlt szeptemberben már csak az 53 százalékát – és a helyzet azóta is folyamatosan romlik számukra.

Csoda-e hát, ha a koalíciós megállapodással súlyosan becsapottnak és elárultnak érzett CDU-ban a színfalak mögött megindult Merkel utódjának keresése. Hirtelen egyes CDU parlamenti képviselők kimondják az eddig kimondhatatlant: igen, a pártnak fel kell készülnie Merkel lecserélésére, miután már 12 éve vezeti Németországot és 18 éve a CDU-t. Már az amerikai sajtó is kiemeli, hogy bár papíron még Merkel a vezető, de „Németország elveszti a politikai kiszámíthatóságát – és talán a megbízhatóságát”.

Quo vadis, Berlin?

Washington teljes joggal aggódik a német politikai centrum beomlása miatt, pedig akkor még nem is szóltunk arról a késhegyre menő vitáról, amely a berlini biztonságpolitikai közösségben kialakult a transzatlanti viszony jövőjéról. A Német Külkapcsolati Tanács (DGAP) lapjának legfrissebb száma ugyanis beszámol a zárt ajtók mögött zajló adok-kapokról.  Két tábor alakult ki Berlinben:

  • az „Atlantisták” abban reménykednek, hogy „hogy Trump hivatali idejének lejárta után Amerika visszatér a liberális világrend horgonyának szerepébe”, és „még Trump ideje alatt is fenn akarja tartani a transzatlanti kapcsolatot”.
  • A „poszt-Atlantisták” attól tartanak, hogy „az Egyesült Államok visszavonulása véglegesnek tekinthető” és ezért Németországnak „emancipálnia kell magát Amerikától” és „sokkal erősebben koncentrálnia Európára”.

A cikk szerzői illúziónak tartják azt az elképzelést, hogy más európai országok hagyják majd „megvédeni magukat” Németország által. Emlékeztetnek arra, hogy az eurőpai integráció 1945 után csak az amerikai biztonsági garancia fényében vált lehetségessé. A szerzők hozzáteszik, hogy „a NATO-n belüli megosztottságok egyben belső európai megosztottságot is jelentenek”.

Káncz Csaba

Ha pedig Németország Franciaországra akar támaszkodni – „az EU-ban a Brexit után az egyetlen megmaradó nukleáris hatalomra és egyben az unió messze legnagyobb konvencionális katonai erejére”, akkor valamit-valamiért alapon Berlinnek „engedményeket kellene tennie a gazdaságpolitikájában, aminek eddig folyamatosan ellenállt”.

Két hónapja már beszámoltunk a poszt-Atlantista Sigmar Gabriel külügyminiszter nagyszabású előadásáról, amelyben az USÁ-tól való távolságtartásra és az érdekalapú német nagyhatalmi politika megvalósítására szólított föl. Gabriel akkor kifejtette, hogy bomlásnak indult Amerika védelmi szerepköre Európában, amelyet a Trump-kormányzat „sok régió közül az egyiknek tekint, versenytársként, sőt néha ellenfélként.” Most tehát, amikor forrnak az indulatok a zárt ajtók mögött Berlin jövőbeli stratégiai irányultságáról, érthetőbbé válik, hogy Gabriel miért nem kapott még felkérést a külügyminiszteri szolgálatainak folytatására.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot 
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 14:59
A miniszterelnök szerint példátlan titkosszolgálati akció indult Magyarország ellen.
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG