Matteo Renzi olasz miniszterelnök sorsa múlhat a mai olasz népszavazáson: ha a nép ma megszavazza az alkotmányos reformot, Renzi a helyén marad, ellenkező esetben viszont lemond a kabinet. Az eddigi közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az olaszok Renzi ellenében szavaznak majd.
Az olasz népszavazásról itt írtunk bővebben >>>
Ha felborul a politikai stabilitás, az a gazdaságnak sem tesz jót, ráadásul az olasz bankok igen nagy bajban vannak, hónapok óta a bankválsággal rémiszt a sajtó és egyes szakértők. Cser Tamás, a Concorde Alapkezelő vezető portfóliókezelője szerint azonban nincs komoly összefüggés a két dolog között. Szerinte a népszavazás sikertelensége rövid távon hozhat rossz hangulatot az olasz bankrészvényekben, ami megnehezíti a gyors tőkeemelést, de egy kiszélesedő bankválságnak – amit tétlenül néz az olasz kormány és az EKB - kicsi az esélye - írta lapunknak az elemző.
Hasonló véleményen van Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője is:
"Az EKB felügyelete alatt álló bankok esetében hagyományos értelemben vett bankválság és bankroham nem képzelhető el, azonban az elmúlt évek szabályozási változásai miatt a bankrészvényesek és már a kötvényesek is pénzügyi konzekvenciákkal kell, hogy szembenézzenek egy ilyen esetben" - írja válaszában.
Renzi és a bankok miatt van veszélyben Európa?
Nehéz megmondani, hogy hosszú távon a bankválság és az olasz kormány várható bukása milyen hatással lesz az eurózónára. Cser Tamás szerint, ahogy Európában mindenhol, úgy Olaszországban is erősíti az anti-establishment mozgalmakat a Brexit és Trump győzelme, a szavazók pedig egyre kevésbé tűrik, hogy nem sikerül beindítani a gazdaságot.
Kiss Mónika úgy véli rendszerszinten az olasz államkötvények és az államadósság jelentik a legnagyobb veszélyt Európára. Az elemző szerint az új EKB bankszanálási és bankmentési szabályok elvileg biztonságot nyújtanak a többi állam számára, de ezt a gyakorlatban még nem próbálták ki. Remélhetőleg nem is lesz rá szükség, mert a járulékos hatások is jelentősek lennének. "Az olasz “balhé” a következő év francia és német választásaira is politikai hatással lenne, innentől valóban fokozott kockázattal kellene szembenéznünk, de véleményem szerint az eurózóna felbomlásához az olasz referendum nem vezethet."