4p

Annak ellenére, hogy a kormány a most frissített konvergenciaprogramban a jelenlegi árfolyamoknak megfelelően 350 forintos euróárfolyammal számol, a fogyasztói árak növekedésének mérséklődését várja 2020-ban. Utánanéztünk, mi lehet a háttérben.

Aki követte a híreket, vagy egyszerűen csak rendszeresen vásárol boltban, az az év elején szembesült azzal, hogy meglódultak az árak és az infláció a korábban várt mértéknél jobban emelkedett. A kormány ugyanakkor a most közzétett friss konvergenciaprogramban optimista. Mint írják, a fogyasztói árak növekedése 2020-ban lassulhat, így az év első hónapjaiban látott erőteljes drágulás ellenére az év egészében 2,8 százalékos lehet az infláció. Maga a prognózis abból a szempontból lehet némileg érdekes, hogy eközben az anyagban az euró/forint árfolyamot a "valósághoz igazították", vagyis a tavalyi 320-as szintet 350-re emelték. Ez pedig elvileg az importtermékek kapcsán az árak emelkedésével kellene, hogy járjon. Érdemes tehát megnézni, hogy mivel magyarázzák mindezt.

Miért ugrott meg korábban az infláció?

Az anyag kitér arra, hogy miként alakult az utóbbi időben az árszínvonal. Mint megjegyzik, nemcsak nálunk, hanem a visegrádi országokban is hasonlóan alakultak a folyamatok. E jelenség különösen a szolgáltatások esetében volt megfigyelhető, ami az erőteljes bérdinamika, illetve a belső kereslet velejárója lehetett. Ezzel szemben az euróövezetben a gazdaság lassulásával összefüggésben alacsonyabb lett az áremelkedés, amelynek hatására a régió inflációs folyamatai érdemben elváltak az euróövezetben tapasztalttól.

Magyarországon a háztartások élénkülő keresletének hatását mutatja, hogy a piaci alapú szolgáltatások áremelkedése meghaladta a 4 százalékot. A dinamikus béremelkedés alapvetően a munkaerő-intenzív szolgáltatásokat és termékeket érintette, így egyebek mellett többet kellett fizetni a javítási díjakért, a vendéglátásért. Nem tér ki rá az anyag, de a bérek kapcsán mindenképpen fontos oknak tekinthető az unión belüli szabad munkaerőáramlás, amely a javadalmazás terén több szektorban is erős konvergenciát indított el. Azokon a területeken ugyanis (például építőipar, vendéglátás, stb.), ahol a külföldi munkavállalás erős vonzerővel bírt, az elvándorlást csak magasabb bérekkel lehetett megállítani. Így számos esetben a bérek jelentősen felzárkóztak a nyugat-európai szinthez, ami nyilvánvalóan megjelent az inflációban.

A korábbi időszakban az importált inflációs hatások vegyesek voltak. Kedvezően alakult az ipari termékek ára, ami a gyenge uniós konjunktúra hatásának begyűrűződéséhez köthető. Ezzel szemben a kőolaj, valamint az élelmiszerek, ez utóbbin belül különösen a 2019 második felében a kínai sertéspestis miatt drágábbá váló hús- és hústermékek áremelkedése érdemben növelte az árindexet.

Mit vár a kormány?

Előretekintve, az előző évhez hasonlóan a magasabb áremelkedés irányába hatnak az indirektadó-változások, melyek eredményeként mintegy 0,4 százalékponttal növekedhet az általános árindex. Az adóváltozás részben továbbra is a dohánytermékek jövedéki adójának uniós szinthez történő közelítéséhez köthető. A konvergenciaprogram szerint jelentős hatás, hogy az alacsony olajárak miatt várhatóan a járműüzemanyagok jövedéki adója is emelkedik majd. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a jövedékiadó-emelés 1,5-2 százalékos pluszt jelent az üzemanyagok árában, miközben azok 25-30 százalékkal zuhantak az elmúlt hónapokban. Így összességében ez utóbbi adóemelésnek nem kellene, hogy komoly hatása legyen az árindexre. Ezt egyébként a kormány által készített anyag is leszögezi. Mint fogalmaznak, a legfontosabb tényező az olajárak év eleje óta bekövetkezett nagymértékű csökkenése, amely önmagában az év első négy hónapjában 1,7 százalékponttal alacsonyabb inflációt eredményezett.

A konvergenciaprogram szerint az infláció elmaradhat a tavalyitól, köszönhetően annak, hogy a koronavírus-járvány miatt bekövetkező lassulással párhuzamosan a kereslet élénküléséből eredő árhatások eltűnhetnek. Emellett a koronavírus-járvány következtében a világgazdaság szintjén a kereslet mérséklődése és számos termék, műszaki cikk árának csökkenése valószínűsíthető, ami itthon is lassítja az árdinamikát, habár ezt a hatást kiolthatja a forint gyengülése.

Rövid távon tehát arra lehet számítani, hogy a megugró munkanélküliség miatt a korábbi erős bérdinamika megtörik, és a béroldali infláció idén nem pörgeti tovább az áremelkedést. Emellett a vállalatok a visszaeső kereslet miatt nem, vagy csak nehezen fognak tudni áremelést érvényesíteni, így ebből a szempontból is az árszínvonal mérséklődése valószínűsíthető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG