8p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Nincs további emelkedés: a múlt hónapban elért történelmi csúcsról minimálisan, de lejjebb kerültek az élelmiszerárak a hipermarketekben. A tavalyi húsvéthoz képest viszont sokkal mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni - rég nem látott, 9 százalékot meghaladó éves áremelkedést mértünk az áruházakban. Ha az élelmiszerárak gyors emelkedése találkozik a megvágott vagy elvesztett fizetésekkel, biztosan nem lesz boldog az egyébként is tönkrevágott ünnep. A választék szűkebb, de hiány nincs, kivéve élesztőből - a bolti dolgozók mindenesetre derekasan állják a sarat.

Rendkívüli időket élünk - ez az elcsépelt mondás a Privátbankár Árkosár felméréssorozat legfrissebb részének összeállítása közben is eszünkbe jutott. A sorozat bő 13 éves története során a mostanihoz hasonló körülményekkel nyilvánvalóan nem találkozhattunk. Április 3-án szokás szerint meglátogattuk három hazai hipermarket-lánc egy-egy egységét, hogy megvizsgáljuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára - természetesen az érvényben lévő rendelkezések, valamint az operatív törzs és az áruházak ajánlásainak szigorú figyelembe vétele mellett. 

Veszélyhelyzetből ötösre vizsgáznak a hipermarketek

Olyan még biztosan nem fordult elő, hogy a felmérést kizárólag 65 év alattiak "társaságában" végeztük volna el, ahogy az sem, hogy másfél-két méterre egymástól topogtak volna a sorbaálló vásárlók. Minden meglátogatott áruházban maszkban és kesztyűben voltak a dolgozók; maszkot a vásárlók negyede-fele, kesztyűt fele-háromnegyede húzott nem reprezentatív felmérésünk szerint.

Az egyik áruházat a reggeli órákban látogattuk meg; itt fél 9-kor kezdik el bemondani, hogy a 65 év alatti vásárlók hagyják el az áruházat, hogy jusson idő a kasszáknál kifizetni az árukat. Kapkodni azért senki sem kezdett; sokan voltak, de tömeg nem volt a hipermarketben, és bár nem vártunk ki az utolsó pillanatig, jó eséllyel 9-re vagy legkésőbb negyed 10-re tényleg megtörténhetett a generációváltás (és ezzel párhuzamosan szinte kiürült a parkoló is). 

Az áruházak tájékoztatásból, felkészültségből, és általában a veszélyhelyzet kezeléséből vásárlói szemmel nézve ötösre vizsgáztak. Mindenhol számos felirat, tábla segíti a vásárlókat abban, hogyan lehet a legbiztonságosabban túlesni a kötelező beszerzésen. Volt, ahol kézfertőtlenítőt tettek a bejárathoz; mindenhol ragasztásokkal jelölik, hogyan kell távolságtartóan sorbaállni; a dolgozók a már említett védőfelszerelésekkel rendelkeznek, a hangosbemondókon folyamatosan releváns tájékoztatást adnak.

A piros pont jelöli a helyet a csemegepultnál. Fotó: Privátbankár
A piros pont jelöli a helyet a csemegepultnál. Fotó: Privátbankár

A kasszák kellő számban vannak nyitva, a sorok legfeljebb a távolságtartás miatt voltak hosszúak. A pénztárosok elé több helyen plexilapot szereltek a cseppfertőzés megakadályozására, a nagyobb kiszerelésű kenyereket helyenként előre becsomagolják, de az olyan apróságok is különdíjat érdemelnek, mint hogy az általunk meglátogatott Intersparban most pénzérmék nélkül lehet használni a bevásárlókocsikat. 

Az áruházi dolgozóknak rendkívül megterhelő lehet (fizikailag és lelkileg is) a jelenlegi helyzetben ilyen színvonalon helytállni - munkájukat ezúton is köszönjük!

Hiánycikk nem nagyon van - csak az élesztő és a webkamera

Az áruházak limitálják az egy fő által megvásárolható mennyiséget a kritikus (értsd: az elmúlt időben felhalmozásra hajlamos vásárlók által mindig azonnal elkapkodott) termékek esetében. Ennek köszönhetően áruhiányt nem tapasztaltunk se a liszt, se a cukor, se a wc-papír vagy más termék esetében - esetenként legfeljebb szűkebb volt a választék, kevesebb fajta spagettiből lehetett válogatni, nincsenek különlegesebb lisztek - ebből fakadóan vannak üres polcok is.

Rizsből sincs hiány, legfeljebb választékból. Még 10 kilós kiszerelést is árulnak az Intersparban. Fotó: Privátbankár
Rizsből sincs hiány, legfeljebb választékból. Még 10 kilós kiszerelést is árulnak az Intersparban. Fotó: Privátbankár

Élesztőt viszont nem mindenhol lehetett kapni, az elmúlt napokban az internetes fórumok bejegyzései alapján most ez tűnik slágerteméknek. Ennek a felvásárlási hullámnak persze megint nincs sok értelme, lehet kapni friss péksüteményt az áruházakban, valamiért mégis házi készítésű kenyér- és kalács-próbálkozásokkal van tele a Facebook. Kelt tésztát sütni persze veszélytelen hobbi, de azért bosszantó, hogy a felhalmozók miatt nem jut egy csomagnyi mindenkinek. 

Cukorból és lisztből sincs hiány. Fotó: Privátbankár
Cukorból és lisztből sincs hiány. Fotó: Privátbankár

Ezen kívül egy érdekes, ám kézenfekvő hiány-jelenségre lettünk figyelmesek: az Auchanban ugyan tartanak webkamerát, de ez csak a polccímkéről derül ki, ottjártunkkor nem volt egy darab sem - az eladó elmondása szerint amikor érkezik áru és kiteszik a polcra, egyből elkapkodják. Mindenki videóchatel - a rengeteg videókonferenciázó távmunkás és a nagyszülők, rokonok, barátok hiányát virtuálisan pótolni vágyók is.

A csúcsról lejjebb léptünk, de sokkal drágábban vásárolhatunk be, mint tavaly

Az előző hónapban mért - nem csak éves, hanem havi viszonyításban is - kiugró áremelkedés csúcsra lökte az árakat; most áprilisban az egyetlen jó hír, hogy tovább nem drágult a nagybevásárlás végösszege. A márciusinál 127 forinttal olcsóbbra jött ki az átlagár, ez alig fél százalékos csökkenést jelent. Az egyes áruházak között rendkívül kicsi a szórás, a legdrágább és a legolcsóbb áruház között 2 százalék sincs a különbség. 

Az árakon azért jól látszik, hogy zavar van az Erőben: a tavaly áprilisi felméréshez képest 9,2 százalékos áremelkedést mértünk - átlagosan 1829 forinttal kell most a kasszánál többet hagyni, mint egy évvel ezelőtt. Egy egyébként is felfelé kúszó, 4 (az élelmiszereknél 5-6) százalék körüli inflációra tett rá egy nagy lapáttal a koronavírus. 9 százalékot meghaladó éves áremelést (egyetlen kiugró értéktől eltekintve) utoljára 2016-ban mértünk az élelmiszereknél, de akkor sem sokszor.

Az átlagos kosárérték 21 650 forint lett. Ha valaki 20 ezer forint alatt akarja megúszni ugyanezt a nagybevásárlást, arra csak halvány, inkább elméleti esélye van: ha mindent ott szereznénk be, ahol a legolcsóbban adják, akkor 19 944 forint lenne a végösszeg - ha azonban ezért a másfél ezer forintért egy nap alatt három hipermarketet is végiglátogatunk, azzal az operatív törzs és a társadalom rosszallását is kiváltjuk, teljes joggal.

Mi lett olcsóbb? Mi drágult?

Az előző, történelmi árrekordot hozó hónaphoz képest jelentősebb árcsökkenést az UHT tej (-11,5%) és a rizs (-16,6%) esetében mértünk. 20 százalékot meghaladó mértékben drágult viszont egy hónap alatt a kávé és a tea, 10 százalék fölött a banán, a gyümölcsjoghurt és a narancslé is.

Egy év alatt egyedül a chips ára csökkent nagyobbat, egyébként csak masszív áremelkedést látunk: a sort az alma vezeti, ami duplájára drágult. Több mint 30 százalékkal drágább lett a tojás, ami így húsvét előtt nem jó hír. 20 százalék fölötti áremelkedést mértünk a száraztésztánál, a párizsinál, a sajtnál és a gyümölcsjoghurtnál. 10 százaléknál többet drágult a kenyér, a liszt, a cukor, a májas, a tejföl és a narancslé is. 

A listát végignézve bőven találunk alapélelmiszereket a leginkább dráguló termékek között; ezt ráadásul sok esetben csökkenő fizetésből vagy épp - munka nélkül maradva - álláskeresési támogatásból kell kigazdálkodniuk a családoknak.

Havi legolcsóbbak

Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>>

A láthatatlan vírustól való rettegés, a maszkos-kesztyűs emberek látványa, a megannyi korlátozás természetesen semennyi pozitív élményt nem hagy egy hipermarketes vásárlásban, ahogy a húsvéti készülődés varázsa is teljesen elveszett - idén nem gyűlik össze a nagycsalád a mamánál sonkázni és nem fekszenek rá a kapucsengőre a félrészeg locsolkodók sem. Próbálkoznak azért az áruházak némi tematikus kipakolással, elvétve válogatnak is a vevők a tojásos-nyuszis díszek, szalvéták között. 

A húsvéti élelmiszer-fronton körülnézve a sonkák (vagy sonkapótlékok) világában is találtunk akciókat. A legolcsóbb füstölt, főtt, kötözött terméket az Intersparban találtuk, a lapocka kilója 1390 forint volt. A Tescóban 1490-ért tarját kaphattunk, az Auchan legolcsóbb húsvéti húsa a lapocka volt kilónként 1498-ért.

A legolcsóbb tojást a Tesco kínálta, a 28,3 forintos árhoz egy tálcányit kellett vásárolni az S-es méretűből. Az Intersparban 34,8 forintért adták a tojás darabját, az Auchanban 36,63 forintra jött ki a legolcsóbb tojás.

A legolcsóbb csokinyulat a Tescóban találtuk, a Figaro tejcsoki-nyúl kilója 1925 forintra jött ki. Ezzel az Auchanban kapható Nicole volt versenyképes, ami 2293 forintba került kilónként.

A KSH a legfrissebb, márciusra vonatkozó inflációs statisztikáit szerdán teszi közzé.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Fordulat az Ikeánál, már látszik, mire számíthatnak a magyar vásárlók
Privátbankár.hu | 2024. március 16. 16:19
Az Ikea vissza akarja hozni az elmúlt évek drasztikus inflációja előtti időszakot, ez pedig az árak jelentős csökkentését helyenként akár a profit rovására is.
Vásárló Extrém ízeket kaphatnak a kenyerek
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. március 16. 11:36
A margetingguruk legújabb ötlete, hogy kézzelfoghatóvá, pontosabban ízlelhetővé teszik az emberi érzelmeket, amihez a mesterséges intelligenciát hívták segítségül. Kiderül, beveszik-e ezt az emberek.
Vásárló Hányszor kell mosni a paplant?
Buksza blog | 2024. március 15. 13:28
A matracokat kínáló cégek reklámszövege, hogy a termékeikben rejlik a zavaró álmok nélküli alvás titka. Kevesen tudják, hogy a jó matracnál egyszerűbben is tehetnek valamit a pihentetőbb alvásért.
Vásárló A „méret a lényeg” jegyében akar megújulni a Meki
Buksza blog | 2024. március 15. 10:21
Még az infláció megugrása előtt az embereknek több pénzük volt arra, hogy gyorséttermekben egyenek, és a McDonald’s azt vette a fejébe, hogy a jövőben visszatér ehhez.
Vásárló Teljes átalakulásról döntött a Decathlon, a magyar boltokat is érinti a lépés
Buksza blog | 2024. március 13. 12:39
Nagy lehetőségek nyíltak meg a francia Decathlon sportáruházlánc marketingesei előtt, a vállalat ugyanis a feje búbjától a talpáig átszabja imázsát azzal az ambícióval, hogy sportmárkává váljon.
Vásárló Az Aldi bátor lépésre készül, a jövőben összesen 800 üzletet nyitna az amerikai piacon
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. március 12. 16:29
A kiskereskedelem a fejlett országokban a legkeményebb versenypiacok közé tartozik, ám ezen belül vélhetően az Egyesült Államokban kell a legjobban megharcolni a vevőkért. Úgy tűnik, az Aldi nem riadt meg ettől.
Vásárló Környezetbarát megoldás a kellemetlen szagok megszüntetésére a lakásban
Márkázott tartalom | 2024. március 11. 17:47
Az ózon kitűnően alkalmas a szagok semlegesítésére, ezért az ózongenerátorok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Különösen olyan helyeken, ahol kiemelten fontos a kellemetlen szagok megszüntetése, a tiszta, friss környezet megteremtése.   
Vásárló Mosdószekrény-választás a praktikum és esztétikum jegyében
Márkázott tartalom | 2024. március 11. 13:57
A fürdőszoba egyik legpraktikusabb és legdominánsabb eleme a mosdószekrény. Sokan úgy vélik, hogy egyszerű kiválasztani azt az egyet, ami a fürdőhelyiségbe kerül, ez azonban nem feltétlenül van így, hiszen a széles körű választék könnyen bizonytalanná teheti a vásárlót.
Vásárló Megalapozottnak látszik a piros pont, amit a Tesco kapott
Buksza blog | 2024. március 11. 12:13
Növelni tudta piaci részesedését az Egyesült Királyságban a Tesco szakértők szerint annak köszönhetően, hogy tőzsdén jegyzett vállalatként jobb pénzügyi helyzetben van versenytársainál.
Vásárló Újabb forradalom indul az otthoni mosógépeknél, nyugdíjba mehetnek a kapszulák
Buksza blog | 2024. március 11. 10:33
Változást hoztak a mosásban a kapszulás mosószerek, amelyek célja a hagyományos mosószeres flakonok kiváltása volt kapszulákkal, ám úgy fest, egy évtizeddel megjelenésük után eljárt felettük az idő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG