4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az összes tagország közül Németországhoz érkezik a legtöbb menekültügyi kérelem. A nemrég bekövetkezett hajókatasztrófa nyomán összehívott uniós csúcstalálkozón Angela Merkel elérkezettnek látta az időt, hogy elővegye a menekültek egyenlőbb elosztásának kérdését az Európai Tanács előtt.

A Földközi-tengeren történt hajószerencsétlenség után egyre nagyobb a nyomás az Európai Unión, hogy legalább vizsgálja felül a migrációs politikáját, ha már a problémát nem képes megoldani.

Nagy erő, nagy felelősség

Németország ebben a helyzetben elérkezettnek látta az időt, hogy ismét bedobja az Európai Tanács múlt csütörtöki csúcstalálkozóján a követelését: egy kvótarendszert, amely egyenlően osztja meg a bevándorlók által jelentett terheket mind a 28 uniós tagország között - írja a The Guardian.

A németeknek minden okuk megvan az átalakítás szorgalmazására: csak 2014-ben a több mint 620 ezer EU-s menekültkérelem harmada egyedül náluk landolt

A nemzeti bevándorláspolitikára Brüsszelnek kicsi a hatása, de Angela Merkel német kancellár szövetségesre lelt Jean-Claude Juncker-ben. Az Európai Bizottság vezetője szintén egyetért azzal, hogy be kell vezetni a centralizált kvótarendszert a tagországokban, erről tegnap elkötelezetten beszélt a francia Le Monde-nak.

Érzékenyen érint

A terv persze megosztja a tagországok vezetőit: sokkal komolyabb áldozatokra van szükség, mint némi pénz és mentőhajók. De Merkel mellett ott vannak azok a tagországok, amelyek a frontvonalban állnak a menekültáradattal szemben: Olaszország, Görögország és Málta, de természetesen a németek után legtöbb menekültet befogadó Svédország és Ausztria is.

Angela Merkel és Jean-Claude Junker kitartanak a kvótarendszer mellett.

Ugyanakkor felsorakoztak azok is, akik nem üdvözlik ekkora örömmel az új tervet, élükön bevándorlás-

Orbán miatt fáj az EU feje

A csúcstalálkozó másnapján a miniszterelnök így kommentálta a helyzetet: Európának nincs szüksége a bevándorlókra. Nemzeti konzultációt hirdetett a bevándorlásügyben, amely eddig leginkább a szuggesztív kérdései miatt került a reflektorfénybe.

Az Európai Parlament ugyanakkor megvitatja Orbán Viktor javaslatait, nem csak a bevándorláspolitikával , hanem a halálbüntetés hatásaival kapcsolatban is. Emberjogi szervezetek és az EP képviselők egy része ugyanakkor éles kritikát fogalmazott meg a jobboldali retorika miatt, szerintük a miniszterelnök kicsinyes politikai célok szolgálatába állítja a katasztrófát.

ellenes Nagy-Britanniával. Miután a brit think tank-ek megállapíthatták, hogy a választások előtt álló országban inkább humanitárius ügynek tekintik a katasztrófát és nem migrációs problémának, David Cameron felajánlotta ugyan az Egyesült Királyság segítségét a hajókatasztrófa mentési munkálataiban, ám azt kategorikusan kizárta, hogy az angol hajók által megmentett menekültek a királynő földjére lépjenek. Az angolokat leginkább  a dánok támogatják, ahol a legszigorúbban kezelik a migrációs ügyeket.

A legnagyobb ellentét az úgynevezett relokáció kapcsán támadt a tagországok vezetői között, amely része az általunk is bemutatott 10 pontos akciótervnek. A német elképzelés szerint minden ország a méreteihez és gazdasági teljesítményéhez képest fogadna be menekülteket, de számításba vennék a foglalkoztatottságot és az etnikai kisebbségek jelenlétét is. Hiába állnak egy oldalon, már ekkor összekapott Olaszország és Németország: az olaszok nem hajlandók ujjlenyomatos azonosítással regisztrálni a délről hozzájuk özönlő menekülteket, márpedig enélkül a schengeni övezetben keringők több kérelmet is beadhatnak - legtöbbször Németországban. Az azonosítással azonban egyértelműen megállapítható a dublini rendelet értelmében, hogy melyik ország felelőssége az ügyintézés.

Az első csatát elvesztették a németek

Végül a német követelések jelentős része elvérzett a csúcstalálkozón és egy 5000 menekültet felkaroló tesztprogramban egyeztek meg. Sokan keveslik az ötezret és 10 ezerre emelnék, Merkel és Juncker pedig már a próbát is kötelezővé tette volna a tagországoknak, ám végül önkéntes alapon fog működni.

A nagyfokú szembenállás ellenére Juncker nem tesz le a kvótarendszerről. Ha Európa nem nyitja ki az ajtókat, az ablakon másznak be a menekültek - nyilatkozta. Az pedig szintén bizonyos, hogy a legjobban sújtott ország vezetője, Angela Merkel sem tesz le a terhek megosztásáról, így harc még messze nem eldöntött.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Méretes uniós pénzekről egyezkedik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 19:11
Nem elhanyagolható összeg.
Makro / Külgazdaság Borús kilátások: külső segítség kellene, de nem jön
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 15:26
A beruházások volumene tovább csökkent 2025 első negyedévében – a szakértők szerint a fordulat még várat magára.
Makro / Külgazdaság Fontos számok jelentek meg a magyar gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 13:25
Megjelent egy részletes tájékoztató.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: az szja-csökkentéssel csak a magas jövedelműek jártak jól
Herman Bernadett | 2025. május 22. 12:24
Nem az ársapkákkal kellene leszorítani az inflációt, és nem lehet növekedést elérni valódi középosztály nélkül – mondja Pogátsa Zoltán. 
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elárulta, mi nincs rendben
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 10:28
Hosszabb távon a fejlesztéseké a főszerep. 
Makro / Külgazdaság Rosszul néz ki az új német matek, ez Magyarországnak is fájhat
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 10:16
A berlini kormány mellett működő tanácsadó testület szerint 2025-ben stagnálni fog a német gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Újabb zuhanás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. május 22. 08:30
Az első negyedévben több mint 12 százalékkal estek vissza a beruházások, pedig már a bázis is alacsony volt. 
Makro / Külgazdaság A svéd kormány döntött: mindent feltesznek az atomerőművekre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 20:01
Stockholmban úgy gondolják, a növekvő energiaigényekre az atomenergia jelenti a megoldást – újgenerációs atomreaktorok jönnek állami finanszírozással.
Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG