3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Eldöntött ténynek tűnik, hogy Washington fegyverszállításokat indít Ukrajnába. Párizs és Berlin véleménye már nem számít, hiszen az új felállásban Európa megosztása a cél. Amerikai akadémikusok és konzervatív értelmiségiek is keményen támadják a Pentagon lépését.
Az orosz művész, Alexey Sergienko festménye Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnökről. (Forrás: EPA/ANATOLY MALTSEV)

James Mattis amerikai védelmi miniszter ma érkezik Kijevbe, hogy megtárgyalja Washington fegyverszállításának részleteit. A Pentagon és a Külügyminisztérium már áldását adta a tervre, miszerint tank-ellenes (és talán légelhárító) rakétákat szállítanának Ukrajnának. A terv már csak Trump jóváhagyására vár, de ő már nincsen abban a politikai helyzetben, hogy a Pentagon lépéseinek ellentmondjon.

Már nem számít Párizs és Berlin szava

Washingtonban a végrehajtó hatalom négy legjelentősebb, politikai kinevezésre épülő pozíciójából hármat már a katonasághoz kötődő főtiszt tölt be. Steve Bannon, a Fehér Ház főstratégájának minapi kirúgása óta pedig a magasrangú katonatisztek befolyása még tovább nőtt – a fonalat már régen elvesztő – Trump környezetében. Ki kell emelni, hogy a Pentagon katonai támogatása eddig az ukrán katonák kiképzésére szorítkozott a nyugat-ukrajnai Javoriv laktanyában.

Washington először 2015-ben javasolt szövetségeseinek fegyverszállítást Ukrajna számára, de azt Berlin és Párizs megvétózta, attól tartva, hogy az háborúhoz vezethet Moszkvával. Napjainkban viszont már más szelek fújnak Washingtonban, ahol a cél az európai szövetségesek megosztása azért, hogy megakadályozzák az eurázsia tengely kialakítását. Ennek már része volt az újabb amerikai szankciók júniusi bevezetése Moszkva ellen.

Éles kritika befolyásos körökből

Káncz Csaba

De a Washington fegyverszállításai nemcsak az európai szövetségeseket rémíti meg. Charles Kupchan, a Georgetown Egyetem tanára, egyben a Külkapcsolatok Tanácsának (CFR) tagja kiemeli, hogy a fegyverszállítások a Pentagon és a Külügyminisztérium okoskodása szerint újabb költségekbe verik majd Moszkvát és szövetségeseit a Donbasz régióban és ez végül Putyint a harc feladására kényszerítheti. De Kupchan szerint az eredmény ennek éppen az ellentéte lesz – a konfliktus további eszkalálódása, amely további ukrán területek elvesztéséhez vezethet és egyben aláássa az amúgy is törékeny ukrán politikai stabilitást.

De nemcsak az amerikai akadémiai élet, hanem a konzervatív újságírás képviselői is félreütik a harangot. Robert W. Merry, az American Conservative folyóirat szerkesztője szerint Trumpot laposra verte az orosz-ellenes washingtoni elit és már nem lehet szava az ügyben. Merry szerint a háború Nyugat és Oroszország között egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik. Egyetlen hatalom sem tűri el a végtelenségig, hogy behatoljanak a befolyási övezetébe és kérlelhetetlenül bekerítsék.

Pat Buchanan, befolyásos konzervatív ideológus úgy véli, hogy Amerika tavaly novemberben nem a folyamatos konfrontációkra és háborúkra szavazott. Hanem éppenséggel arra, hogy javuljanak Moszkvával a kapcsolatok. De ezt ugyan hiába várhatja Amerika a Fehér Ház új uraitól, a tábornokoktól és a Goldman Sachs volt munkatársaitól.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG