10p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A megszokott Dél-, és Észak-Korea mellett van még egy terület, ahol a koreai hivatalos nyelv.

A Kínai Népköztársaságban jelenleg négy nemzetiségnek van autonóm tartománya, és más kínai tartományokhoz hasonlóan ezeknek saját kormányuk van, viszont több törvényhozói joggal bírnak. Belső-Mongólia Autonóm Tartományát 1947-ben, Hszincsiang–Ujgur Autonóm Tartományát pedig 1955-ben, Kuanghszit és Ninghsziát 1958-ban és a Tibeti Autonóm Tartományt 1965-ben hozták létre. A helyi kínai emberek hevesen tiltakoztak az ellen, hogy Kuanghszit és Ninghsziát a csuangok és a hujok autonóm tartományának nevezzék, mondván, hogy a lakosság kétharmada kínai, azaz a han nemzethez tartozik.

A hármas - észak-koreai-kínai-orosz - határterület Kínában gyorsan fejlődik
A hármas - észak-koreai-kínai-orosz - határterület Kínában gyorsan fejlődik
Fotó: X / Nina DN

Kínában a koreaiaknak is van autonóm területük, Jenpien (Yanbian), ami azonban nem tartományi szintű, a keleti Csilin (Jilin) tartományon belül rendelkezik bizonyos önállósággal. Teljes lakossága 2022 végén 2,015 millió fő volt. Túlnyomórészt kínai, azaz han, akik a becslések szerint a lakosság 60,2 százalékát teszik ki, ezt követik a koreaiak 35,5 százalékkal és a mandzsuk 3,6 százalékkal.

Jenpien Kína harminc autonóm területe közül az egyetlen, amely az ország északkeleti részén található. Ez a legnagyobb közigazgatási egység a tartományban, amely 43 500 négyzetkilométeren terül el, és hat városra, valamint két megyére oszlik. Nagyjából fél magyarországnyi nagyságú, a budapesti agglomeráció lakosságával.

Erdős terület, amelyen a Tumen és Yanji folyók a Japán-tengerbe (kínaiul Keleti-tengerbe) futnak. A tengerhez Kínának nincs közvetlen kijárata, ahhoz csak 15 kilométer hiányzik a Tumen folyó torkolatánál. Ez a folyó a délebbre fekvő Észak-Koreával való határt is jelenti. Az autonóm terület keletre Oroszország Vlagyivosztoki területével határos.

Az autonóm terület Kína legnagyobb koreai nemzetiségű lakosságának ad otthont. A 2000-ben nagyjából 840 ezer főre becsült nemzetiség az autonóm terület népességének 38,6 százalékát tette ki. Az észak-koreai határához közeli közigazgatási egységekben magasabb a koreaiak aránya, mint a távolabbi területeken, ahol a kínai, más néven han nemzet van többségben - írta a China Perspectives.

Jenpien eredetileg egy letelepítési terület volt, amelyet a Csing (Qing) uralkodók hoztak létre a 19. század végén, hogy befogadja az északkelet-Koreából kivándorló parasztokat. 1858-ban és 1860-ban két szerződést írt alá a császárság, amely meghatározta a kínai és orosz birodalmak közötti határt. Kína hatalmas területeket veszített, beleértve a Japán-tengerhez való hozzáférését is. Eközben a kínai Santung (Shandong) és Hopej (Hebei) tartományokból származó han és koreai parasztok, valamint Korea északi tartományaiból származó koreaiak illegálisan kezdtek letelepedni a jenpieni régióba.

Ez az illegális bevándorlás Kína peremterületére, Korea és Oroszország határai mentén, nagy aggodalmat keltett a Csing udvarban. Ezt a bevándorlást ellenőrizniük kellett, nehogy az oroszok és a japánok - akiknek befolyása Koreában egyre növekedett - kihasználják azt.

Végül, azzal, hogy befogadta a bevándorlókat, Kína megmutathatta, hogy védelmet nyújt a koreai lakosságnak, és így növelhette befolyását a félsziget belügyeibe, amelyeket a koreai hatóságok egyre nehezebben tudtak ellenőrizni.

Japán Korea feletti hatalomátvétele – először protektorátusként 1905-ben, majd annexióval 1910-ben – újabb koreai bevándorlási hullámokat indított el. Bár a jenpieni koreaiak egy része Japánhoz igazodott – amely már 1907-ben bevonult a területre, majd 1931-ben Mandzsúria többi részébe is – a legtöbben a kommunista táborhoz csatlakoztak és harcoltak a japán megszállók ellen. 1881 és 1931 között Jenpien koreai lakossága 10 ezer főről 396,850 főre duzzadt.  Az 1945-ös japán vereség előestéjén ez a szám elérte a 635 ezer főt, ami a teljes népesség 74 százalékát tette ki.

Az autonóm terület

A Jenpien Koreai Autonóm Terület (Yanbian Chaoxianzu zizhiqu) 1952. szeptember 3-án alakult meg. 1952 és 1957 között a regionális autonómiát valóban gyakorolhatták, azonban a Nagy Ugrás és a Kulturális Forradalom idején az asszimilációs politika került előtérbe. Csak Teng Hsziao-ping (Deng Xiaoping) hatalomra kerülése után, valamint az 1982-es alkotmány és az 1984 májusában kihirdetett Regionális Nemzetiségi Autonómia Törvény hatálybalépése után lett a nemzeti kisebbségekkel szembeni politika enyhébb, és a regionális autonómia kifejezés visszanyerte eredeti jelentését.

Az 1980-as évek végétől a központi kormányzat együttműködött a tartományi és helyi kezdeményezésekkel egy új gazdaságpolitika megvalósítása érdekében, amelyet a Tumen folyó terület fejlesztési programja szimbolizált. Ez a program a gazdasági fejlesztésen kívül, a terület Dél-Koreához fűződő kapcsolatok javítását, és Észak-Korea reformútra való terelését is célozta.

A Tumen-folyó Gazdasági Fejlesztési Zóna célul tűzte ki a meglévő infrastruktúra fejlesztését - utak, vasutak, folyami kikötők és határállomások építését -, hogy visszaszerezzék a tengerhez való hozzáférést az orosz Zarubino és Poszjet, valamint az észak-koreai Raszon és Cshongdzsin kikötők használatával.

Az 1990-es évek első felében a központi kormány nemzetközi céljait szem előtt tartva erőteljesen ösztönözte a helyi hatóságokat, hogy vonzzanak külföldi befektetéseket. 1992 márciusában Huncsunban (Hunchun) létrehozott egy határ menti gazdasági együttműködési zónát, amelyet közvetlenül Peking irányított; és jóváhagyta a Csilin tartomány hatósága számára több gazdasági fejlesztési zóna létrehozását a terület más részein.

Emellett a központi kormány kulcsszerepet játszott abban, hogy ösztönözze az észak-koreai hatóságokat a határ menti Raszon-Szonbong gazdasági zóna létrehozására 1991-ben, és meggyőzte őket, hogy ne hagyják el a Tumen programot, amikor 1994-ben az első nukleáris válság idején ezzel fenyegettek.

A Menny tava, amelyet kettéoszt a kínai-észak-koreai határ. Az észak-koreai propaganda szerint a tó közelében született Kim Dzsongil. Kim Dzsongun apja. Az autonóm területhez tartozik a tó negyede.
A Menny tava, amelyet kettéoszt a kínai-észak-koreai határ. Az észak-koreai propaganda szerint a tó közelében született Kim Dzsongil. Kim Dzsongun apja. Az autonóm területhez tartozik a tó negyede.
Fotó: wikipedia

A 1990-es évek második felében a gazdasági növekedés lassult, ami súlyosbította a gazdasági és társadalmi feszültségeket a területen élő koreai lakosság körében. Közülük sokan kapcsolatot tartanak fenn a két Koreával, ami problémákat okozott a kínai központi kormánynak. Peking különösen zavarban volt a sok helyi koreai miatt, akik Dél-Koreába emigráltak, és néhányuk aktív az észak-koreai menekültek Pekingbe és Dél-Koreába csempészésében. Ezek a tevékenységek, amelyek helyi szinten destabilizáló hatásúak lehetnek, diplomáciai feszültségeket is okoznak Kína és a két Korea között.

A két Korea találkozási helye

Az 1990-es évek eleje fordulópontnak tekinthető Jenpien történetében általában, és különösen Észak-Koreával való kapcsolataiban - írta az  NK News. A kínai piaci reformok ekkor kezdtek el beérni, így a terület egyre gazdagabbá vált. Évtizedeken keresztül az észak-koreaiak jobban éltek, mint a Jenpienben élők. Ez azonban az 1980-as évek közepére megszűnt, és az 1990-es évek elejétől kezdve a különbség Észak-Korea és Jenpien között, az utóbbi javára gyorsan nőtt.

Továbbá, 1992-ben Kína és Dél-Korea felvette a diplomáciai kapcsolatokat egymással. Évtizedeken át Észak-Korea szolgált az anyaország egyetlen megtestesítőjeként a Kínában élő koreai nemzetiségűek számára, azonban ekkortól Dél-Korea egyre nagyobb szerepet kapott az életükben és kultúrájukban. A diplomáciai kapcsolatok létrejöttekor a kínai koreaiak számára lehetővé vált, hogy Dél-Koreába utazhassanak. Turistaként és diákként mentek, de leginkább illegális munkavállalóként, akik pénzt akartak keresni.

2014-ben a kínai útlevéllel rendelkező koreaiak alkották a legnagyobb csoportot a dél-koreai migráns munkavállalók között. A koreai bevándorlási statisztikák szerint 2014 augusztusában 579 ezer kínai koreai tartózkodott ekkor Dél-Koreában. Figyelembe véve, hogy ekkor Kínában 2 millió koreai nemzetiségű élt, ez azt jelenttette, hogy Kína teljes koreai lakosságának körülbelül negyede Dél-Koreában dolgozott – általában építkezéseken, háztartási alkalmazottként, pincérként vagy takarítóként.

Vendégmunkás-lázadás

Az észak-koreai határ mellett fekvő befektetőbarát kínai gazdasági térségben dolgozó észak-koreai munkások helyzete bizonyára nem minden tekintetben rózsás - amire az is utal, hogy a kiszivárgott hírek szerint nemrégiben fellázadtak - és a rendkívüli eseményről a Reuters is beszámolt. Kína haza akarja küldeni ezeket a vendégmunkásokat, hogy ezzel betartsa az ENSZ határozatait és elkerülje a disszidálásokat, de Észak-Korea fenn akarja tartani az ott dolgozók számát.

Körülbelül kétezer Észak-Koreából a Kínába kiküldött munkás fellázadt idén januárban a kifizetetlen bérek miatt – mondta egy észak-koreai forrás, amit a The Japan News ismertetett. Az észak-koreai munkások első nagyszabású lázadása egy ruhagyártó és tenger gyümölcseit feldolgozó üzemben történt Helongban, a Csilin tartománybeli Jenpien Koreai Autonóm Területen. Az üzem egy fejlesztési zónában található, tele gyárakkal, és közel van a Tumen folyóhoz, amely Kína és Észak-Korea határán folyik. Az észak-koreai munkásokat a phenjani védelmi minisztérium alá tartozó cég küldte ki, hogy külföldi valutát keressenek.

A feldühödött munkások január 11-én elfoglalták a gyárat, és túszul ejtették az alkalmazottak irányítására és megfigyelésére kiküldött észak-koreai személyzetet. A munkások kijelentették, hogy sztrájkolni fognak, amíg ki nem fizetik a béreiket. Az észak-koreai hatóságok megpróbálták ellenőrzés alá vonni a helyzetet a kínai konzulátus, a titkosrendőrség és az Állambiztonsági Minisztérium személyzetének mozgósításával, de a munkások nem engedték be őket a gyárba. A lázadás január 14-ig folytatódott, és az észak-koreai vezetőt megölték.

A lázadás azután történt, hogy elterjedt a szóbeszéd, miszerint más hazatérő munkások, nem kapták meg béreiket, annak ellenére, hogy megígérték nekik, hogy Phenjanban fizetik ki őket. Általában, amikor egy észak-koreai cég munkásokat küld Jenpienbe, körülbelül 125-140 ezer forintnak megfelelő jüant kap havonta a kínai cégtől. Ebből az összegből 35-50 ezer forintnak megfelelő jüant szoktak adni a munkásoknak, miután levonják a havi 40 ezer forintnak megfelelő jüant szállás és étkezési költségekre, valamint a havi 50 ezer forintnak megfelelő jüant az észak-koreai cég részesedésére.

Azonban, mióta a Kína és Észak-Korea határát lezárták 2020-ban a koronavírus elleni intézkedések miatt, az észak-koreai cég az összes munkás pénzét háborús előkészületi alap néven elvette. Az összeg elérte a több millió dollárt, amit a cégvezetők elsikkasztottak. Az észak-koreai hatóságok ideiglenesen lecsillapították a munkásokat azzal, hogy kifizették a tartozásukat, miközben azonosították a lázadásban vezető szerepet játszó körülbelül 200 embert, és felüket visszarendelték. „Politikai börtöntáborba küldik őket, és nem fogják elkerülni a súlyos büntetést” – mondta a forrás.

A forrás szerint az esetet jelentették Kim Dzsongun észak-koreai vezetőnek, és a kormány erősen aggódik, mivel más külföldre kiküldött észak-koreai munkások is hasonlóan rossz körülmények között élnek, és a jenpieni eset hatása valószínűleg máshová is kiterjedhet Kínában és Oroszországban, ahová Phenjan munkásokat küld külföldi valutáért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG