Az elmúlt évtizedekben a világ tanúja volt Kína terjeszkedési törekvéseinek a Dél-kínai-tengeren (SCS). Mesterséges szigetek építésével, a világ legnagyobb haditengerészeti flottájának kiépítésével és a félkatonai tengeri erők alkalmazásával Kína akadályozza szomszédjai hozzáférését a kizárólagos gazdasági övezetükön belüli erőforrásokhoz.
Kína eközben tovább bővíti követeléseit a nemrégiben kiadott 10 pontos „szabványtérképpel”. A helyzet azonban mára fordulóponthoz érkezett. A szomszédos nemzeteknek egyre inkább elegük van Peking kényszerítő taktikájából, meghúzzák „vörös vonalaikat” a revizionista hatalommal szemben, követelik a nemzeti szuverenitás tiszteletben tartását, és egyesülnek az USA vezette „Nyitott Indo-csendes-óceáni Térség” (FOIP) szerveződésben.
Kína kényszerítő lépései
Kína számtalan kényszerítő taktika alkalmazásával igyekszik megszilárdítani pozícióját, mint domináns regionális hatalom az SCS-ben. A „szürke zóna” taktikájának alkalmazása nemcsak a célországra gyakorol nyomást, hanem a régiót is emlékezteti a Kína által követelt joghatósági területeken végzett műveletek megnövekedett kockázataira és költségeire.
Kína nem csak az SCS-szomszédjait terrorizálja, hanem azokat is célba veszi, akikről úgy véli, hogy akadályozzák regionális dominanciáját:
az Egyesült Államok haditengerészete (USN), a Japán Önvédelmi Erők, sőt Kanada is kockázatos összecsapásoknak vannak már kitéve. Miközben ezek az országok képesek lehetnek egyenlő feltételek mellett találkozni Kínával, szerepet játszanak a régió kisebb országainak támogatásában is, amelyek kiszolgáltatottabbak Peking zaklatásának és megfélemlítésének.
A visszavágás módjai
Bár katonailag túlerőben vannak, Kína SCS-szomszédjai sikeresen visszavágnak Pekingnek a közvélemény fokozott tájékoztatásával, a tengeri biztonsággal kapcsolatos kötelezettségvállalásokkal, és további hadászati beruházásokkal. A szomszédok által kifejlesztett és alkalmazott ellentaktikák lehetőséget nyújtanak a kölcsönös tanulásra és a sikeres stratégiák megosztására Kína kényszerítő intézkedéseivel szemben.
A szomszédos nemzetek két- vagy többoldalú kapcsolatokon keresztül igyekeznek kiterjeszteni a tengeri biztonsági erőiket és haditengerészetüket erősítő együttműködési lehetőségeket.
A Fülöp-szigeteki parti őrség 2023-ban növelte a hasonló gondolkodású szomszédokkal folytatott gyakorlatok és gyakorlatok számát.
Hasonlóképpen Vietnam is törekszik a tengeri együttműködésre, hogy fokozza az inter-operabilitást egy sor kérdésben, például a nem tervezett találkozások, a kalózkodás elleni küzdelem, az illegális halászat és a katasztrófaelhárítás terén. 2023 közepén Indonézia, a Fülöp-szigetek és Malajzia megújította az „INDOMAPHI” keretében tett erőfeszítéseit, hogy összehangolt járőrözést folytassanak a kalózkodás és a terrorizmus elleni küzdelem érdekében.
Az ilyen együttműködésen alapuló képzés és támogatás elég önbizalmat adnak ezeknek az államoknak ahhoz, hogy szembeszálljanak Pekinggel. 2023 elején a Fülöp-szigeteki fegyveres erők sikeresen végrehajtottak egy műveletet egy kínai úszó gát eltávolítására a Fülöp-szigetek nemzetközileg elismert kizárólagos gazdasági övezetén belül.
Washington segítsége
Ahogy az SCS-országok lépéseket tesznek, hogy szembeszálljanak Kínával a hátsó udvarukban, az USA által vezetett további erőfeszítések fenntartják a lendületet. Carlos Del Toro, az amerikai haditengerészet minisztere kiemeli a haditengerészeti diplomácia stratégiai jelentőségét, hogy folyamatosan „prioritást adjunk legnagyobb aszimmetrikus erőnknek: a biztonsági szövetségek és partnerségek hálózatának”. Az integrált elrettentés és a fokozott jelenlét USA által vezetett végrehajtása elősegíti az együttműködő biztonságot az SCS-ben.
A délkelet-ázsiai nemzetek nemcsak az Egyesült Államoktól kapnak támogatást, hanem Ausztráliától, Japántól, és más tengeri nemzetektől is, amelyek sikeres együttműködéseket és befektetéseket támogatnak a régióban.
Ahogy az olyan országok, mint a Fülöp-szigetek, Vietnam és mások összefognak, hogy több közös járőrözést folytassanak az SCS-ben, az USA-nak lehetősége van arra, hogy ezt az erőfeszítést a hasonlóan gondolkodó nemzetek mellett járőröző hajók folyamatos rotációjának koordinálásával fokozza.
Peking új térképe kiváltja a nemzetközi közösség haragját, és fokozza a feszültséget az SCS-régióban. A délkelet-ázsiai nemzetek szilárd elszántságával és a nemzetközi támogatással megerősödve Kína egyre inkább elveszíti az SCS feletti hatalmát. A növekvő nyomás arra kényszerítheti Pekinget, hogy átgondolja többfrontos kényszerítő kampányát.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)