Kínában jövő év elején megemelik a nyugdíjkorhatárt, erre az 1950-es évek óta nem volt példa – írja a The New York Times. A férfiak esetében a jelenlegi 60 éves korhatár néhány hónapos lépésekben emelkedik, míg végül 2040-re eléri a 63 évet. A nők esetében megkülönböztetik a szellemi és a fizikai munkakörben foglalkoztatottakat: előbbiek 55 helyett 58, utóbbiak 50 helyett 55 évesen vonulhatnának nyugállományba.
Ezzel párhuzamosan azt is elrendelik, hogy a nyugdíjjárulékot 15 helyett legalább 20 évig kell fizetnie egy munkavállalónak, hogy jogosulttá váljon nyugellátásra.
A cikk szerint a korhatáremelés mértéke elmarad a sokak által várt öt évtől.
A kínai kormány azt is megígérte, hogy javítja a fizetett éves szabadság rendszerét, küzd az életkori diszkrimináció ellen, és a fizikailag megterhelő munkakörökben dolgozók számára korábbi nyugdíjazást kínál.
A politikai döntéshozók és szakértők évtizedek óta a nyugdíjkorhatár megváltoztatását szorgalmazzák, megjegyezve, hogy a korábbi szabályok még abból az időből származnak, amikor Kínában a várható élettartam sokkal rövidebb, a termékenységi ráta pedig magasabb volt. Arra figyelmeztettek, hogy a status quo fenntartása súlyosan megterhelné az ország munkaerejét és nyugdíjalapjait, mivel sok idősebb kínai menne nyugdíjba, de kevesebb fiatal lépne a helyükre – írja a lap, megjegyezve, a kínai lakosság mintegy 21 százaléka 60 év feletti.
A javaslatot élesen kritizálták a munkavállalók, sőt a kérdés érzékeny voltát jelzi, hogy a kormány már korábban is ígéretet tett a nyugdíjkorhatár emelésére, majd a közfelháborodás hatására visszalépett.