5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Míg korábban az EU-bővítés az összes feltétel teljesítéséről szólt, mára a geopolitikai megfontolások ezt felülírták. De azt egyelőre senki sem tudja megmondani, hogy a nagycsoportos bővítés eredményeképpen mennyivel nőne a jelenleg 186 milliárd eurós uniós költségvetés. Káncz Csaba jegyzete.

Az EU-tagjelölt és potenciális tagjelölt országok vezetői augusztus végén Athénban találkoztak a görög miniszterelnök meghívására. A csúcstalálkozó emlékeztetett a 2003-as thesszaloniki csúcstalálkozóra, amikor az EU megnyitotta a kaput a balkáni államok tagsága előtt, amelyek éppen kikerültek a kilencvenes évek háborús konfliktusaiból.

Hogy állnak a jelöltek?

Ám a folyamat az elmúlt két évtizedben nem hozott nagy sikert, hiszen a régióból csupán egyetlen ország, Horvátország csatlakozott az EU-hoz 2013-ban. Oroszország Ukrajna elleni agressziója azonban nemcsak Kijev EU-tagság felé való elmozdulását és tavalyi tagsági kérelmét gyorsította fel, hanem megkongatta a vészharangot Brüsszelben a balkáni terjeszkedés felgyorsításának szükségességével kapcsolatban is. 

A balkáni országok távol állnak egymástól az EU-tagság felé vezető úton. Míg Montenegró és Szerbia a tárgyalási folyamat végéhez közeledik, Bosznia-Hercegovina még mindig az elején jár. Koszovó államiságát pedig a mai napig nem ismeri el EU 27 tagjából 5.

Ukrajna és Moldova eközben a többéves csatlakozási folyamat legelején jár. Ezek az országok az orosz agresszió előtt nem is számítottak potenciális tagoknak.

Az EU vezetése azonban Athénban egyformán kezelte a Balkánt, Ukrajnát és Moldovát, mint egyetlen csomagot, amelyet ösztönözni kell a blokkhoz való csatlakozásra. Az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke által előterjesztett terv szerint a csatlakozást bizonyos szakaszokon keresztül felgyorsítják, kezdve az egységes piaci integrációval.

Mi lesz az EU bővítésével? Fotó: Depositphotos
Mi lesz az EU bővítésével? Fotó: Depositphotos

Oroszország és Kína befolyása ellen

A nyugat-balkáni régió gazdaságilag messze elmarad az EU-tól. 6 államának összteljesítménye  akkora, mint Szlovákié, mintegy 100 milliárd euró, lakossága pedig Hollandiáéval egyezik, 17,6 millió fővel. Ebből a szempontból az EU könnyen befogadhatná ezt a térséget. De a konfliktusok öröksége és különösen Oroszország és Kína erős befolyása nem elhanyagolható politikai kihívást jelent. Peking és Moszkva befolyása a közelmúltban folyamatosan erősödött,  kihasználva az Unió vonakodását a régió integrálására.

Zelenszkij ukrán elnök jelenléte az EU athéni csúcstalálkozóján azonban rámutatott Brüsszel azon szándékára, hogy kihasználja az ukrán válságot és felgyorsítsa mindkettő integrációját,  ezzel kivonva őket Oroszország és Kína destabilizáló befolyásának övezetéből.

Belgrád pragmatikus eltávolodása Moszkvától

Különösen figyelemre méltó volt Zelenszkij Vučić szerb elnökkel folytatott beszélgetése az athéni csúcstalálkozó margóján. Vučić egyelőre eltér a régióban uralkodó EU-megfelelés politikájától, mert még nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben.

A nyilatkozataik alapján azonban Zelenszkij és Vučić jól megértették egymást. Közös pontokat találtak az EU-csatlakozás iránti vágyban, de az államok területi integritási elvének tiszteletben tartásában is, ami kulcskérdés, hiszen mind Ukrajnának, mind Szerbiának vannak területi problémái.

Szerbia a nemzetközi fórumokon, köztük az ENSZ-ben is többször megszavazta az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő határozatokat, kifejezve támogatását Ukrajna területi integritásához.

Ugyanezt tette Athénban is, csatlakozva egy nyilatkozathoz, amely támogatta Ukrajna szuverenitását, elítélte az orosz inváziót, és követelte a polgári áldozatokért és pusztításért felelős személyek megbüntetését.

A Bizottság optimista

Az EU-bővítés 2030-ig megvalósítható, de csak akkor, ha a tagjelölt országok és maga az Európai Unió is megkettőzi erőfeszítéseit – jelentette ki Várhelyi Olivér bővítésért felelős uniós biztos az Euractiv hírportálnak múlt pénteken adott nyilatkozatában. Úgy az EU-nak, mint a nyugat-balkáni partnerországoknak vagy a másik három tagjelölt országnak, Ukrajnának, Moldovának és Georgiának (Grúzia) is eredményeket kell felmutatnia – jelentette ki.

De ahogy egyre közeledik Ukrajna csatlakozásának lehetősége a blokkhoz, a szakértők a színfalak mögött azt kérdezik, hogy az EU készen áll-e a bővítésre? Milyen hatással lenne mindez az EU költségvetésére, amely már így is recseg-ropog? Lengyelország, Görögország vagy Magyarország örülne, ha az uniós támogatás nettó kedvezményezettjeiből nettó befizetőkké válna? Németország és Franciaország készen állna nagyobb hozzájárulásra? Az EP-képviselők belegyeznének, hogy több új állam politikusának jusson hely a világ legnagyobb parlamentjében?

Nos, egyelőre például senki sem tudja megmondani, hogy mennyivel nőne a jelenleg 186 milliárd eurós uniós költségvetés. Egy biztos: a három legnagyobb befizetőnek – Németországnak, Franciaországnak és Olaszországnak – jóval mélyebben a zsebébe kellene nyúlnia Ukrajna támogatása érdekében.

Gabonapiaci kérdőjelek

Ráadásul Ukrajna a globális gabonapiac egyik legnagyobb szereplője, amely több megművelt területtel rendelkezik, mint Olaszország. A háború előtt a globális búzapiac 10 százalékát, a kukoricapiac 15 százalékát és az árpapiac 13 százalékát tette ki. Az Európai Bizottság szerint a napraforgóolaj piacának meghatározó szereplője volt az ágazat 50 százalékával.

Ukrajna a jelenlegi rendszerben a közös mezőgazdasági kifizetések fő kedvezményezettje lenne. A közös agrárpolitika (KAP) következő finanszírozási időszaka öt év múlva kezdődik, és a bővítésnek már az előzetes tárgyalások részét kell képeznie - mondta nemrég Silvia Bender német élelmiszer- és mezőgazdasági miniszter.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG