5p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Míg korábban az EU-bővítés az összes feltétel teljesítéséről szólt, mára a geopolitikai megfontolások ezt felülírták. De azt egyelőre senki sem tudja megmondani, hogy a nagycsoportos bővítés eredményeképpen mennyivel nőne a jelenleg 186 milliárd eurós uniós költségvetés. Káncz Csaba jegyzete.

Az EU-tagjelölt és potenciális tagjelölt országok vezetői augusztus végén Athénban találkoztak a görög miniszterelnök meghívására. A csúcstalálkozó emlékeztetett a 2003-as thesszaloniki csúcstalálkozóra, amikor az EU megnyitotta a kaput a balkáni államok tagsága előtt, amelyek éppen kikerültek a kilencvenes évek háborús konfliktusaiból.

Hogy állnak a jelöltek?

Ám a folyamat az elmúlt két évtizedben nem hozott nagy sikert, hiszen a régióból csupán egyetlen ország, Horvátország csatlakozott az EU-hoz 2013-ban. Oroszország Ukrajna elleni agressziója azonban nemcsak Kijev EU-tagság felé való elmozdulását és tavalyi tagsági kérelmét gyorsította fel, hanem megkongatta a vészharangot Brüsszelben a balkáni terjeszkedés felgyorsításának szükségességével kapcsolatban is. 

A balkáni országok távol állnak egymástól az EU-tagság felé vezető úton. Míg Montenegró és Szerbia a tárgyalási folyamat végéhez közeledik, Bosznia-Hercegovina még mindig az elején jár. Koszovó államiságát pedig a mai napig nem ismeri el EU 27 tagjából 5.

Ukrajna és Moldova eközben a többéves csatlakozási folyamat legelején jár. Ezek az országok az orosz agresszió előtt nem is számítottak potenciális tagoknak.

Az EU vezetése azonban Athénban egyformán kezelte a Balkánt, Ukrajnát és Moldovát, mint egyetlen csomagot, amelyet ösztönözni kell a blokkhoz való csatlakozásra. Az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke által előterjesztett terv szerint a csatlakozást bizonyos szakaszokon keresztül felgyorsítják, kezdve az egységes piaci integrációval.

Mi lesz az EU bővítésével? Fotó: Depositphotos
Mi lesz az EU bővítésével? Fotó: Depositphotos

Oroszország és Kína befolyása ellen

A nyugat-balkáni régió gazdaságilag messze elmarad az EU-tól. 6 államának összteljesítménye  akkora, mint Szlovákié, mintegy 100 milliárd euró, lakossága pedig Hollandiáéval egyezik, 17,6 millió fővel. Ebből a szempontból az EU könnyen befogadhatná ezt a térséget. De a konfliktusok öröksége és különösen Oroszország és Kína erős befolyása nem elhanyagolható politikai kihívást jelent. Peking és Moszkva befolyása a közelmúltban folyamatosan erősödött,  kihasználva az Unió vonakodását a régió integrálására.

Zelenszkij ukrán elnök jelenléte az EU athéni csúcstalálkozóján azonban rámutatott Brüsszel azon szándékára, hogy kihasználja az ukrán válságot és felgyorsítsa mindkettő integrációját,  ezzel kivonva őket Oroszország és Kína destabilizáló befolyásának övezetéből.

Belgrád pragmatikus eltávolodása Moszkvától

Különösen figyelemre méltó volt Zelenszkij Vučić szerb elnökkel folytatott beszélgetése az athéni csúcstalálkozó margóján. Vučić egyelőre eltér a régióban uralkodó EU-megfelelés politikájától, mert még nem vezetett be szankciókat Oroszországgal szemben.

A nyilatkozataik alapján azonban Zelenszkij és Vučić jól megértették egymást. Közös pontokat találtak az EU-csatlakozás iránti vágyban, de az államok területi integritási elvének tiszteletben tartásában is, ami kulcskérdés, hiszen mind Ukrajnának, mind Szerbiának vannak területi problémái.

Szerbia a nemzetközi fórumokon, köztük az ENSZ-ben is többször megszavazta az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő határozatokat, kifejezve támogatását Ukrajna területi integritásához.

Ugyanezt tette Athénban is, csatlakozva egy nyilatkozathoz, amely támogatta Ukrajna szuverenitását, elítélte az orosz inváziót, és követelte a polgári áldozatokért és pusztításért felelős személyek megbüntetését.

A Bizottság optimista

Az EU-bővítés 2030-ig megvalósítható, de csak akkor, ha a tagjelölt országok és maga az Európai Unió is megkettőzi erőfeszítéseit – jelentette ki Várhelyi Olivér bővítésért felelős uniós biztos az Euractiv hírportálnak múlt pénteken adott nyilatkozatában. Úgy az EU-nak, mint a nyugat-balkáni partnerországoknak vagy a másik három tagjelölt országnak, Ukrajnának, Moldovának és Georgiának (Grúzia) is eredményeket kell felmutatnia – jelentette ki.

De ahogy egyre közeledik Ukrajna csatlakozásának lehetősége a blokkhoz, a szakértők a színfalak mögött azt kérdezik, hogy az EU készen áll-e a bővítésre? Milyen hatással lenne mindez az EU költségvetésére, amely már így is recseg-ropog? Lengyelország, Görögország vagy Magyarország örülne, ha az uniós támogatás nettó kedvezményezettjeiből nettó befizetőkké válna? Németország és Franciaország készen állna nagyobb hozzájárulásra? Az EP-képviselők belegyeznének, hogy több új állam politikusának jusson hely a világ legnagyobb parlamentjében?

Nos, egyelőre például senki sem tudja megmondani, hogy mennyivel nőne a jelenleg 186 milliárd eurós uniós költségvetés. Egy biztos: a három legnagyobb befizetőnek – Németországnak, Franciaországnak és Olaszországnak – jóval mélyebben a zsebébe kellene nyúlnia Ukrajna támogatása érdekében.

Gabonapiaci kérdőjelek

Ráadásul Ukrajna a globális gabonapiac egyik legnagyobb szereplője, amely több megművelt területtel rendelkezik, mint Olaszország. A háború előtt a globális búzapiac 10 százalékát, a kukoricapiac 15 százalékát és az árpapiac 13 százalékát tette ki. Az Európai Bizottság szerint a napraforgóolaj piacának meghatározó szereplője volt az ágazat 50 százalékával.

Ukrajna a jelenlegi rendszerben a közös mezőgazdasági kifizetések fő kedvezményezettje lenne. A közös agrárpolitika (KAP) következő finanszírozási időszaka öt év múlva kezdődik, és a bővítésnek már az előzetes tárgyalások részét kell képeznie - mondta nemrég Silvia Bender német élelmiszer- és mezőgazdasági miniszter.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG