5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A piaci stressz és a beszállítói bizonytalanságok következtében a politikai instabilitás és az éhezés növekedése várható számos, már amúgy is megroggyant országban. Törökország tavaly 8,1 millió tonna búzát importált, ennek 78 százalékát Oroszországból, 12 százalékát pedig Ukrajnából. Káncz Csaba jegyzete

Az orosz invázió destabilizálta az európai biztonságpolitikai rendszert és a világ energiapiacait, de máris nyakunkon van a következő front. A búza ára ugyanis csupán a múlt héten 20 százalékkal, 14 éves csúcsra ugrott.  

Az ukrán feketeföld csodái

Ezen nincsen mit csodálkozni, hiszen a fekete-tengeri kikötők leálltak, Ukrajnában az idei vetési szezont teljesen keresztülhúzza a háború, miközben Oroszország sokkal nehezebben tudja majd a világpiacra juttatni a gabonáját. Márpedig Oroszország és Ukrajna felelt tavaly a globális búzaexport 29 százalékáért.  

Ukrajna önmagában a világ 4. legnagyobb zab- és kukorica-exportőre, valamint az 5. legnagyobb búza-exportőre. Mindezeken túl Ukrajna a világ legnagyobb napraforgóolaj-termelője és -exportőre.

Újabb közel-keleti stressz

A piaci stressz és a beszállítói bizonytalanságok következtében a politikai instabilitás és az éhezés növekedése várható számos, már amúgy is megroggyant országban. Libanon és Tunézia búzaimportjának a fele származik Ukrajnából, Líbiában ez az arány 43 százalék, Jemenben 22 százalék és Bangladesben 21 százalék. Egyiptom a világ legnagyobb (!) búzaimportőre, a behozatal 86 százaléka Oroszországból és Ukrajnából érkezik.

Líbiának semmifajta búza-tartaléka nincs, miközben Libanonnak 1 hónapra, Egyiptomnak pedig 4 hónapra elegendő a készlete.

Mindeközben Algéria lakossága már a Covid-járvány kitörése előtt a jövedelmének mintegy 60 százalékát fordította élelmiszerre. A legkritikusabb élelmiszerimportnak a gabonafélék számítanak, amelyek az ország teljes kalóriaszükségletének 43 százalékát, a fehérje-bevitelének pedig a 46 százalékát biztosítják. Algéria a világ 5. legnagyobb búzaimportőr országa. 

A búza ára csupán a múlt héten 20 százalékkal drágulva, 14 éves csúcsra ugrott. Fotó: Pixabay
A búza ára csupán a múlt héten 20 százalékkal drágulva, 14 éves csúcsra ugrott. Fotó: Pixabay

A Közel-Kelet és Észak-Afrika (MENA) muszlim országaiban már tavaly mintegy 52 millió éhező ember élt, közülük 34 millióan a regionális konfliktusok által sújtott országokban. De mik a főbb okai az arab államokban tapasztalható élelmiszer-bizonytalanságnak? 

Sokat számít, hogy csupán kevés arab államban találunk politikai stabilitást. Ez különösen fontos tényező, hiszen a MENA-régió éhezőinek kétharmada a konfliktusokkal sújtott országokban él, mindenekelőtt Jemenben, Szíriában, Szomáliában, Irakban, Szudánban és a palesztin területeken. A konfliktusok által generált és a gyenge államokból kiáramló jelentős migráns és menekült népesség szintén kiemelkedően magas élelmiszer-bizonytalansággal szembesül. 

Az élelmiszerárak már az orosz-ukrán háború kitörése előtt évtizedes csúcson álltak, köszönhetően az egyre extrémebb időjárási jelenségeknek, valamint a Covid-járvány követeztében számos helyen jelentkező beszállítói zavaroknak. Az európai konfliktus tehát akkor érte a világot, amikor már amúgy is a világon 855 millió embert érintett az élelmiszer-bizonytalanság. Friss adatok szerint Nigériában 55 millió, Indonéziában 26 millió, Egyiptomban pedig 10 millió ember nem jut elegendő élelmiszerhez.  

Rossz hír Erdogannak

Törökország tavaly 8,1 millió tonna búzát importált, ennek 78 százalékát Oroszországból, 12 százalékát pedig Ukrajnából. Az inflációs adatokat krónikusan alábecslő török statisztikai hivatal jelentése szerint februárban éves alapon 64,5 százalékon állt az élelmiszer-iinfláció – a valós adat ennek legalább a kétszerese. A kormányon olyan nagy volt a politikai nyomás, hogy Ankara az élelmiszer-áfa drasztikus leszállítására kényszerült a múlt hónapban (8 százalékról 1 százalékra).

Oroszország nemcsak a világ legnagyobb búzaexportőre, hanem a legnagyobb műtrágya-exportőre is. Moszkva a múlt hónap elején vezetett be két hónapos műtrágya-kiviteli tilalmat, ezzel súlyos zavart okozott Brazília piacán, amely ammónium-nitrát felhasználásának legnagyobb részét az oroszoktól importálja. Brazília egyébként a világ második legnagyobb kukorica-exportőre. A globális műtrágya-kereskedelem zavarai magasabb költségeket jelentenek a gazdálkodók számára szerte a világon.  

Kínában is nő az aggodalom

Kína mezőgazdasági minisztere a múlt héten figyelmeztetett arra, hogy az őszi vetésű gabonák terméshozama „a legrosszabb lehet az ország történelmében”. Mindez természetesen aggasztó kijelentés a világ legnagyobb búza-fogyasztó országában. Peking akár tudott már jó előre az orosz invázióról, akár nem, tavaly év végére felhalmozta tartalékként a világ gabonakészletének a felét, holott a világ lakosságának 20 százaléka lakik Kínában.

Az élelmiszer-infláció kérdése mind történelmileg, mind napjainkban politikailag rendkívül érzékeny kérdés Kínában. Az élelmiszer-hiány jelentősen hozzájárult a Csing-dinasztia 1911-es bukásához. Az élelmiszer-infláció pedig 1947-ben tüntetésekhez vezetett Pekingben, aláásva a Kínai Nemzeti Párt hatalmát.  

Magyarország múlt pénteken azonnali hatállyal betiltott minden gabonaexportot az ukrajnai orosz invázió okozta áremelések miatt.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG