Holoda Attila az Mfor számára adott interjúban elmondta, hogy az egyre fokozódó hiány miatt a kormány szinte bizonyosan rákényszerül az üzemanyagár-stop kivezetésére. A szakértő több okot is felsorol, melyek külön-külön is elegendőek lennének az árstop kivezetéséhez.
A Mol jelenleg egyedül kénytelen megoldani az itthoni kutak ellátását, hiszen a többi nagykereskedő, akik korábban külföldről hoztak be üzemanyagot, most inkább a környező országokban értékesítenek, mert az árstop miatt nem éri meg számukra hazánkban maradni. A finomítók halasztott karbantartása pedig olyan többlet problémákat okozott a Mol számára, ami miatt nem tudja kiszolgálni a korábban mással szerződött kereskedőket.
A jelentős mennyiségű plusz kúthálózat ellátása mellett ráadásul további terhet jelent, hogy az ország üzemanyagfogyasztása is emelkedett. A nyomott árak hatására nagyjából 20 százalékkal több üzemanyagot fogyasztunk, mint tavaly. Ez ugyanakkor jelentősen rontja a ország külkereskedelmi mérlegét is.
Ha mindezek nem lennének elegendőek, jöjjön a kormányunk által is megszavazott olajembargó! Ez azért okoz problémát a Mol számára, mert az üzemanyagellátást két finomító, a százhalombattai és a pozsonyi finomítók összehangolt működésével állítja elő. Ez például azt jelenti, hogy míg a pozsonyi finomító több benzint, addig a százhalombattai több dízelt termel. A problémát pedig az fogja jelenteni, hogy az olajtermékekre vonatkozó embargó életbelépését követően az orosz alapanyagból előállított finomított termékekkel tilos lesz az országok közötti kereskedelem. Így a Mol két EU-s országban működő finomítójából nem tudja majd összehangoltan ellátni a nekik otthont adó országokat sem, hiszen például a pozsonyi finomítóból nem szállíthat Magyarországra benzint, onnan nem láthatja majd el az itteni fogyasztókat. Tehát hiába jön vezetéken keresztül orosz nyersolaj a Mol finomítóiba, ha az embargó kifejezetten megtiltja az orosz olajból előállított üzemanyagok országok közötti forgalmát. Ez azt jelenti, hogy míg a Mol eddig ellátási lánc menedzsmenttel optimalizált a finomítói között, az embargó életbelépését követően ezen eljárása tilalom alá esik, ami tovább fokozhatja az ellátási problémákat.
A szakértő az energetikai kihívásokon túl politikailag sem látja hasznát az árstop fenntartásának. Véleménye szerint mára ugyanis sokkal inkább a „bosszankodás” időszakában vagyunk, amikor már az ellátás fontosabb lenne, mint maga az ár: azaz, hiába olcsó valami, ha nem lehet kapni.
Holoda Attilával többek között ezeket a kérdéseket járta körül laptársunk, az Mfor, ahol az interjút teljes terjedelmében elolvashatja.