Januárban az előzetes adatok alapján a vártnál jobbnak bizonyultak az euróövezti gazdaság teljesítménymutatói a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) tanúsága szerint.
A kompozit BMI 2025 januárjában 50,2 pontra emelkedett az előző havi 49,6 pontról, megelőzve a 49,7 pontos piaci várakozásokat, ami 2024 augusztusa óta az első bővülést jelenti az eurózóna magánszektorának aktivitásában, a pénteken publikált gyorsbecslés szerint.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedési ütemét számszerűsíti, 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodás mértékét.
A friss bővülést kizárólag a szolgáltatási szektor hordozta, a várakozásoknak megfelelő 51,4 ponttal a 2024 decemberi 51,6 pont után. A feldolgozóipar mutatószáma ezzel szemben 46,1 ponttal továbbra is zsugorodást jelez, bár a decemberi 45,1 pontnál kisebb mértékűt. A feldolgozóipar teljesítménye januárra a várt 45,6 pontnál kedvezőbbnek bizonyult.
Tagállamokra bontva az euróövezeti gazdasági aktivitás javulása elsősorban Németországnak volt köszönhető, míg Franciaország esetében csak a lassulás mértéke enyhült. Az új megrendelések összességében mégis nyolcadik hónapja zsugorodtak, bár öt hónapja a leglassabb ütemben.
Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza a felmérés adatait kommentálva
„enyhén bíztatónak”
nevezte az évkezdetet. „A magánszektor két hónapos zsugorodás után ismét óvatos növekedési üzemmódba kapcsolt. A feldolgozóipari ágazat húzóereje némileg enyhült, míg a szolgáltatási szektor továbbra is mérsékelten növekszik” – mondta.
Rámutatott, hogy Németország jelentős szerepet játszott az euróövezet gazdaságának javulásában, mivel az összetett index ismét a bővülési tartományba ugrott. Ezzel szemben Franciaország gazdasága továbbra is zsugorodó pályán maradt.
„Meglepő fordulat, hogy a szolgáltatási szektorban a foglalkoztatás erőteljesebben nőtt, mint decemberben. Az is biztató, hogy a beérkező új megrendelések négy havi zsugorodás és stagnálás után ismét növekedésnek indultak” – mondta.
Hozzátette:
„a feldolgozóipar még mindig recesszióban van, de a visszaesés üteme némileg mérséklődött. Az ágazat továbbra is gyors létszámleépítést hajt végre, és az új megrendelések is csökkennek. Másrészt viszont a vállalatok sokkal optimistábbak lettek a jövőt illetően, és egy év múlva magasabb termelést tartanak valószínűnek. Ez lehet váratlan Trump-hatás is, vagy annak köszönhető, hogy a feldolgozóipar közel kétéves recesszió után már elérte a mélypontot.”
(MTI)