1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Huszonkét évvel a német egység helyreállítása után a volt NDK területén a gazdaság még mindig jóval kevésbé fejlett, mint Németország nyugati tartományaiban, miközben a szerdai évfordulóra készült felmérések szerint a lakosság gondolkodásmódjában is erős kelet-nyugati különbségek érvényesülnek.

Panaszkodás és egoizmus - tipikus keleti és nyugati jellemvonások?

A német lakosság 74 százaléka szerint az egységfolyamat nem szüntette meg a mentalitásbeli különbségeket, így továbbra is vannak tipikus keleti és nyugati jellemvonások. A történelmi távlatban rövidnek számító megosztottság idején kialakult eltérések legalább annyira erősek, mint az évszázadokkal korábban kialakult német-német különbségek, például a bajor és a porosz mentalitás eltérései. A Magyarországon panaszkultúra néven is emlegetett - és széles körben elterjedtnek nevezett - elégedetlenség például tipikusan keletnémet jelenség - véli a vegyes Berlinben és a szinte tisztán keletnémet lakosságú Brandenburg tartományban élők 30, illetve 32 százaléka, míg csupán 12, illetve 8 százalék véli úgy, hogy az elégedetlenség inkább a nyugatiakra jellemző.

Az egoizmus viszont nyugatnémet tulajdonság - állítja a berliniek 28 és a brandenburgiak 32 százaléka. Az énközpontúságot tipikus keletnémet tulajdonságnak tartók aránya Berlinben csupán 8 százalék, Brandenburgban pedig 6 százalék. Hasonlóan erősek a gazdasági különbségek; a 90-es éveket jellemző gyors felzárkózás az ezredforduló után lelassult, a legfrissebb adatok szerint pedig újra nyílni kezdett az olló. A német egységfolyamat állása című - ugyancsak az évfordulóra megjelent - kormányzati jelentés szerint az egy főre jutó GDP a keleti tartományokban tavaly a nyugati szint 71 százalékát érte el, míg egy évvel korábban 73 százalék volt az arány. Az ország jóval kisebb - a 16-ból 6 tartományt kitevő - keleti részén a termelékenység is csupán a nyugati szint 80 százalékát éri el.

Infrastrukturális lemaradás és elvándorlás keleten

Az elmaradottság legfőbb oka a keletnémet gazdaság elaprózottsága; az infrastrukturális hátrányokat a százmilliárd eurós nagyságrendű állami beruházásokkal sikerült kiegyenlíteni. A keleti tartományokban így sokhelyütt jóval fejlettebb az út- és a távközlési hálózat, mint egyes leszakadó nyugati régiókban; alig van viszont az exportban, a gazdaság húzóágazatában érdekelt nagyvállalat. Ezt jelzi például, hogy a frankfurti tőzsdén jegyzett legnagyobb vállalatok DAX-30 indexében szereplő cégek közül egyiknek sincs keleten a központja. További gond, hogy alacsony szintű a kutatás-fejlesztési tevékenység, a keleti tartományok így mind inkább lemaradnak a leggyorsabban fejlődő, úgynevezett tudásintenzív ágazatokban, amelyek enyhíthetik a hagyományos nagyüzemi gyártás Kelet-Európába és a Távol-Keletre vándorlása miatt keletkező álláshiányt.

(Fotó: Wikimedia Commons)

 

E folyamatok révén a keleti tartományokból folyamatosan vándorolnak el a fiatalok. A kormány számításai szerint a lakosság 2030-ra 15 százalékkal, 2050-re pedig 33 százalékkal csökkenhet 1991-hez képest, ami drámai mértékű elöregedéssel jár együtt: 2030-ra a keleti tartományok minden harmadik lakosa 65 éven felüli lesz, így egész Európában Németország keleti régiójában romlik a demográfiai helyzet a legnagyobb mértékben akkor, ha továbbra is érvényesülnek a jelenlegi tendenciák. A két országrész közötti különbség leginkább a munkanélküliségi adatokon látszik; keleten rendre kétszer akkora a regisztrált állástalanok aránya, mint nyugaton. Ugyanakkor a helyzet az utóbbi években javult, 2011-ben az éves átlagos munkanélküliségi ráta 11,3 százalék volt a keleti tartományokban, ami az újraegyesítés óta a legalacsonyabb érték. Ez elsősorban az egész német gazdaságra jellemző fellendülés hatása, de vannak olyan területek is, amelyeken Kelet-Németország jár elöl, és korántsem mindenben érvényes a leegyszerűsítő, felületes megkülönböztetés az elmaradottnak gondolt kelet és a fejlett nyugat között.

Több a gyerek keleten, Merkel is NDK-s

A bölcsődei és óvodai hálózat például - az államszocializmus örökségeként - jóval kiterjedtebb, mint nyugaton. Részben ebből adódik, hogy a keleti régióban magasabb a nők foglalkoztatottsága, és többet is dolgoznak a nők, mint nyugaton. Keleten az önkormányzatok fegyelmezettebben gazdálkodnak, mint nyugaton. 2006 és 2009 között például a tartományi és helyi önkormányzatok költségvetésében többlet keletkezett, míg számos nyugati város - elsősorban az ipar leépülése miatt szenvedő Ruhr-vidéken - a csőd közelébe sodródott. Ebben természetesen nagy szerepe van a keleti tartományok felzárkóztatására a nyugati adófizetők pénzéből fordított milliárdoknak, de az önkormányzatok mellett a háztartások is óvatosabban bánnak a pénzzel; keleten a háztartások átlagos adóssága nagyjából 6300 euró, míg nyugaton meghaladja a 8500 eurót.

Angela Merkel

Az innovációban, kutatás-fejlesztésben is jobb a helyzet keleten, mint ahogy első látásra tűnik. A felsőoktatási rendszer az újraegyesülés óta jelentős mértékben kiterjedt, a hat tartományban jelenleg 30 egyetem, 55 főiskola és csaknem 200 kutatóintézet működik, a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások pedig GDP-arányosan 2,4 százalékon állnak, ami jelentősen meghaladja a 2,1 százalékos uniós átlagot. Így minden esély megvan arra, hogy a következő években ismét felgyorsuljon a gazdasági felzárkózás. A politika csúcsán, például az állam- és a kormányfői poszton a kelet már beérte a nyugatot, hiszen Joachim Gauck szövetségi elnök és Angela Merkel kancellár is az egykori NDK-ban élt az ország egyesítése előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG