6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár most épp az őszi időjárást szokjuk, nem árt tisztába kerülni azzal, hogy a nyáron tapasztalható szélsőséges hő hosszútávú egészségügyi problémákat okozhat a szervezetünkben, sőt, halálhoz is vezethet.

Az extrém hőnek az emberi testre gyakorolt ​​hatása semmiben nem különbözik attól, mint amikor egy autó túlmelegszik. A hiba először egy vagy két műszerben jelentkezik, majd az egész motorra átterjed, végül teljesen leáll az autó.

„Amikor a szervezet képtelen lehűteni magát, azonnal megérzi a keringési rendszer. A szív, a vesék és a test egyre jobban felmelegszik, és végül kognitív képességeink elhagynak minket. Ekkor az emberek elájulnak, kómába esnek, majd meghalnak” - nyilatkozta Mike McGeehin, az amerikai Betegségmegelőzési és Megelőzési Központok környezet-egészségügyi epidemiológusa a Guardian-nak.

Számtalan szervünket próbára teszik a nyári kánikulák. Fotó: Depositphotos
Számtalan szervünket próbára teszik a nyári kánikulák. Fotó: Depositphotos

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 1998 és 2017 között több, mint 166 ezer ember halt meg a hőség miatt. A világ országaiban évről-évre egyre emelkedik a rekordmagas hőmérsékletek száma, és sok embernek lassan az elviselhetetlen hő válik az új normává. Sajnos ez leginkább a szegényebb rétegeket, a krónikus betegségben szenvedőket, és az idősebb korosztályt súlytja aránytalanul nagy számban.

Mindegyik szervünk másképp reagál a szélsőséges hőhatásra, s a jelzésértékű tünetek után ttartós károsodás léphet fel, amely állapotból a test soha nem tud teljesen felépülni. Sőt, akár gyorsan végzetessé is válhat az állapot. 

„Minden embert veszélyeztet az extrém meleg, ez az élet törvényszerűsége, a szervezetnek azonban működnie kell minden környezetben. De amikor ez a környezet szélsőségessé válik, akkor veszélybe kerül” - hívja fel a figyelmet McGeehin. 

A Guardian azt is sorra veszi, hogyan hat a létfontosságú szerveinkre az extrém hőség.

Szív

„A test hűtését szolgáló izzadás miatt a véráramlás a test perifériájára tolódik, ami a vérnyomás csökkenését eredményezi ezekben a létfontosságú szervekben. A szív gyorsabban kezd el verni a kompenzáció miatt, s ha az illető nem pótolja a vízkészleteit, a vérnyomás veszélyesen lecsökkenhet, és ájulást okozhat” - magyarázza Dr. Pieter Vancamp, a párizsi Center National de la Recherche Scientifique kutatója, aki idén könyvet írt arról, hogy az emberi szervezet hogyan birkózik meg az olyan külső kihívásokkal, mint például az extrém hőhatás.

A kánikula legrosszabb esetben szívelégtelenséghez is vezethet, ha nem kezelik időben. Az elmúlt évtizedben 384 ember halt meg az Egyesült Államokban extrém melegben dolgozva, beleértve a mezőgazdasági dolgozókat és a szemétszállítókat is. Az Edinburgh-i Egyetem kutatói is azt találták, hogy az extrém hőségnek való kitettség növeli a szívbetegségek kockázatát a tűzoltóknál.

Agy

Az agyban található hipotalamusz voltaképpen a saját termosztátunk. Szabályozza a testünk hőmérsékletét a bőrünkben, az izmainkban és más szerveinkben található érzékelők segítségével.

„Amikor magas hőmérsékletet észlelünk, az agy válaszreakciókat indít el, amelyek segítségével megkezdjük az önhűtést, például izzadással vagy fokozott légzéssel. Ez a reakció a víz, és a hűvösebb környezet keresésére ösztönöz bennünket. De ha a rendszer túlmelegszik, félreértés léphet fel az agyban, ami zavartsághoz, szédüléshez és megváltozott viselkedéshez vezethet” - mondja Vancamp.

Hozzáteszi: „Egy normál szervezet 37 ° C körül működik a legjobban. Ha néhány fokkal megemelkedik a hőmérséklet, az idegsejtek közötti kommunikáció meghibásodik. És ekkor kezd romlani az agy kommunikációja a testtel.”

Az emberek körülbelül 20 százalékánál, - akik túlélik a hőgutát, - előfordulhat, hogy az agya soha nem fog teljesen felépülni. Az UCLA Orvostudományi Karának kutatásából az derül ki, hogy az extrém hőhatás személyiségváltozásokat, ügyetlenséget vagy rossz koordinációt hagyhat maga után.

Vese

„A vesék szabályozzák a víz és a só vérkoncentrációját. Tehát ezek a szervek képezik a közvetlen kapcsolódási pontot testünk és az éghajlati válság között, mert ha ezek elkezdenek felmelegedni, sok vizet és sót veszítünk az izzadsággal” - mondja Dr. Richard Johnson, a Colorado Egyetem orvostudomány professzora.

Azt is elmagyarázza, hogy az agyban termelt hormonok szükségesek a vesék működéséhez, de amikor a hő megzavarja ezeket a hormonokat, a vesék (és persze más szervek is) kifejezetten kínlódnak. Johnson kutatása is azt mutatja, hogy az ismétlődő hőstressz és a kiszáradás krónikus vesebetegséget okozhat. Egy tavalyi tanulmány szerint a krónikus vesebetegség már járványszerű Nicaraguában, El Salvadorban, Costa Ricában és Guatemalában, és ezt figyelték meg a cukornádgazdaságokban, valamint a gyapot-, kukorica- és rizsgazdaságokban dolgozó embereknél is.

Máj

„A máj roppant érzékeny a nagy melegre. A hőguta során - amikor a test belső hőmérséklete meghaladja a 40 ° C -ot - a májsejtek károsodása a megnövekedett májenzim-értékben mutatkozik meg” - mondja Dr. Edward Walter aneszteziológus.

Hozzáfűzi még, hogy a májban erősen szabályozott hőmérsékletre van szükség, és azt találták, hogy az ismétlődő hőstressz alacsony fokú májkárosodást okozhat, de azt egyelőre még nem tudni, hogy ez minden esetben krónikus májbetegséghez vezethet-e.

Bélrendszer

Mivel a vér elfolyik a központi szervekből annak érdekében, hogy a test kezelje a hőt, a korlátozott oxigén akadályozhatja a normális bélműködést. A gyomor-bél traktusban ez gyulladást, szélsőséges esetekben hányingert és hányást is okozhat.

2013-ban a Zürichi Egyetemi Kórház kutatói felfedezték, hogy kánikula idején fokozott a gyulladásos bélbetegségek fellángolása. Ez az első tanulmány, amely a klímaválságot a bélbetegséghez köti.

„Az extrém hő úgynevezett szivárgó bélrendszert is okozhat, amely során toxinok és baktériumok jutnak be a vérbe, növelve a fertőzések valószínűségét. Így lehetséges, hogy egyfajta szepszips-fertőzés alakul ki a nagy melegben. A bél áteresztőképessége tehát nagy problémának tűnik, amelyet tovább kell vizsgálni” - mondja Walter. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG