4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az új belső piaci törvénytervezet komoly siker az EU és Joe Biden megválasztott amerikai elnök számára, miközben súlyos vereség Londonnak. A Brexitet hajszoló konzervatívok nem gondolták végig, hogy saját angol nacionalizmusuk milyen politikai következményekkel jár Írországban és Skóciában. Káncz Csaba jegyzete.

Kedden a brit kormány további engedményeket tett az új belső piaci törvénytervezeten, amely így rugalmasan áll majd a nagyobb szintű önkormányzatisággal rendelkező kormányzatok felé Skóciában, Wales-ben és Észak-Írországban. A londoni alsóházban szeptember elején beterjesztett eredeti tervezet célja a hivatalos meghatározás szerint az volt, hogy Egyesült Királyság belső piacának szabályozási jogköreit az Európai Uniótól teljes mértékben az Egyesült Királyság nemzeteinek kormányaihoz helyezze át.

Johnson leteszi a fegyvert

Eredetileg a törvénytervezettel az Egyesült Királyság egyoldalúan átírhatta volna a tavaly kötött kilépési egyezményt, amely viszont nemzetközi szerződésekbe ütközött volna. Két hete Londonnak már több kényes ponton is komoly változtatásokat kellett eszközölni, amelybe az EU nem kívánt beletörődni.

Így például eredetileg a törvény értelmében az Egyesült Királyság nemzetközi szerződésektől függetlenül, egyoldalúan megváltoztathatta volna az import és export folyamatokat Nagy-Britannia és Észak-Írország között. Ezt nem fogadhatta el az EU, mert az eredeti megállapodás – a „kilépési egyezmény” – értelmében Észak-Írország EU-s közös piaci szabályozás alá esik és a közös vámunió része marad – ezt szerette volna semmissé tenni Johnson belső piaci törvénye.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit miniszterelnök 2020. decemberében. (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit miniszterelnök 2020. decemberében. (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)

Nem véletlen, hogy most óriási a felháborodás az észak-írországi protestáns unionisták körében, miközben nagy az öröm a katolikus íreknél, hiszen a belső ír határon nem lesznek kereskedelmi határkorlátozások, Észak-Írország és Nagy Britannia tengeri határán pedig igen.

Ez bizony egy kulcskérdés volt az EU és az ír gyökerekkel rendelkező Joe Biden megválasztott elnök számára, amely kapcsán a Brexittel meggyengült London komoly vereséget szenvedett. Anglia erejének és befolyásának csökkenése a brit szigeteken már nyilvánvaló. Írországnak csak tizenharmad annyi lakosa van, mint Nagy Britanniának, de az EU és az USA határozottan mögötte áll.

London középhatalmi státusza számára érzékelhető probléma, hogy a brit kormányzó Konzervatív Párt egyre inkább egy angol nacionalista párttá változik. A Brexitet hajszoló konzervatívok mintha soha nem gondolták volna végig, hogy saját angol nacionalizmusuk milyen politikai következményekkel jár Írországban és Skóciában. Márpedig a Brexit káoszát látva sorra jönnek ki az utóbbi időszakban a skót önállóságot pártoló közvéleménykutatási adatok.

Skót törekvések

Ha egy rendezetlen kiválás következtében káosz lesz a kikötőkben és a piacokon, annak komoly belpolitikai következményei lesznek. Első lépésként már május 6-án, amikor a skót parlamenti választásokon az önállóságot követelő skót nacionalisták komoly sikereket érhetnek el, megágyazva az újabb függetlenségi népszavazásnak.

Ráadásul Nicola Sturgeon skót kormányfő is politikai karrierjének csúcsán van a maga több mint 60 százalékos népszerűségi mutatójával. Vele szemben Boris Johnson finoman szólva sem rendelkezik népes skót rajongótáborral: nemrégen egy skót hírműsorban Margaret Thatcheréhez hasonlították a brit miniszterelnök helyi megítélését. A skót nehézipar sokat szenvedett a Vaslady kormánya idején, akinek 2013-as halálakor utcai ünnepségeket is rendeztek Skócia-szerte.

A Brexit rendkívül irritáló folyamat a skót polgárok számára, akik 2016-ban még az Egyesült Királyságon belül maradásra szavaztak. De azóta sok víz lefolyt a Temzén, és London nem tisztelte a skótok azon alapkérését, hogy az ország tartson fönn szoros kapcsolatokat a kontinentális Európával.

Az idei év kezdete óta meredeken emelkedik az önálló Skócia támogatottsága. A trendet csak tovább erősítette a központi kormányzat COVID-intézkedéseinek fejetlensége. A héten kijött felmérés szerint a választáson részt venni szándékozók már 58 százaléka szavazna a kiválásra.

A brüsszeli politikai vezetők pár éve még nem álltak be az Egyesült Királyság felbomlása mellé, de idén már támogató hangok jöttek a skót EU-csatlakozással kapcsolatban a legmagasabb körök részéről. Skóciának nem esne nehezére teljesítenie az EU politikai és költségvetési szabályrendszerét, de például az euró bevezetését a skótok túlnyomó többsége határozottan elveti. Szintén problémás lehet az EU közös halászati politikájához való csatlakozás, amelyet a skót tengerpart menti közösségek elvetnek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínaiak ismét meglepték a világot
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 11:54
Váratlant húzott a távol-keleti nagyhatalom jegybankja: nem változtattak a kamatokon.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG