4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az új belső piaci törvénytervezet komoly siker az EU és Joe Biden megválasztott amerikai elnök számára, miközben súlyos vereség Londonnak. A Brexitet hajszoló konzervatívok nem gondolták végig, hogy saját angol nacionalizmusuk milyen politikai következményekkel jár Írországban és Skóciában. Káncz Csaba jegyzete.

Kedden a brit kormány további engedményeket tett az új belső piaci törvénytervezeten, amely így rugalmasan áll majd a nagyobb szintű önkormányzatisággal rendelkező kormányzatok felé Skóciában, Wales-ben és Észak-Írországban. A londoni alsóházban szeptember elején beterjesztett eredeti tervezet célja a hivatalos meghatározás szerint az volt, hogy Egyesült Királyság belső piacának szabályozási jogköreit az Európai Uniótól teljes mértékben az Egyesült Királyság nemzeteinek kormányaihoz helyezze át.

Johnson leteszi a fegyvert

Eredetileg a törvénytervezettel az Egyesült Királyság egyoldalúan átírhatta volna a tavaly kötött kilépési egyezményt, amely viszont nemzetközi szerződésekbe ütközött volna. Két hete Londonnak már több kényes ponton is komoly változtatásokat kellett eszközölni, amelybe az EU nem kívánt beletörődni.

Így például eredetileg a törvény értelmében az Egyesült Királyság nemzetközi szerződésektől függetlenül, egyoldalúan megváltoztathatta volna az import és export folyamatokat Nagy-Britannia és Észak-Írország között. Ezt nem fogadhatta el az EU, mert az eredeti megállapodás – a „kilépési egyezmény” – értelmében Észak-Írország EU-s közös piaci szabályozás alá esik és a közös vámunió része marad – ezt szerette volna semmissé tenni Johnson belső piaci törvénye.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit miniszterelnök 2020. decemberében. (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit miniszterelnök 2020. decemberében. (Fotó: MTI/EPA pool/Olivier Hoslet)

Nem véletlen, hogy most óriási a felháborodás az észak-írországi protestáns unionisták körében, miközben nagy az öröm a katolikus íreknél, hiszen a belső ír határon nem lesznek kereskedelmi határkorlátozások, Észak-Írország és Nagy Britannia tengeri határán pedig igen.

Ez bizony egy kulcskérdés volt az EU és az ír gyökerekkel rendelkező Joe Biden megválasztott elnök számára, amely kapcsán a Brexittel meggyengült London komoly vereséget szenvedett. Anglia erejének és befolyásának csökkenése a brit szigeteken már nyilvánvaló. Írországnak csak tizenharmad annyi lakosa van, mint Nagy Britanniának, de az EU és az USA határozottan mögötte áll.

London középhatalmi státusza számára érzékelhető probléma, hogy a brit kormányzó Konzervatív Párt egyre inkább egy angol nacionalista párttá változik. A Brexitet hajszoló konzervatívok mintha soha nem gondolták volna végig, hogy saját angol nacionalizmusuk milyen politikai következményekkel jár Írországban és Skóciában. Márpedig a Brexit káoszát látva sorra jönnek ki az utóbbi időszakban a skót önállóságot pártoló közvéleménykutatási adatok.

Skót törekvések

Ha egy rendezetlen kiválás következtében káosz lesz a kikötőkben és a piacokon, annak komoly belpolitikai következményei lesznek. Első lépésként már május 6-án, amikor a skót parlamenti választásokon az önállóságot követelő skót nacionalisták komoly sikereket érhetnek el, megágyazva az újabb függetlenségi népszavazásnak.

Ráadásul Nicola Sturgeon skót kormányfő is politikai karrierjének csúcsán van a maga több mint 60 százalékos népszerűségi mutatójával. Vele szemben Boris Johnson finoman szólva sem rendelkezik népes skót rajongótáborral: nemrégen egy skót hírműsorban Margaret Thatcheréhez hasonlították a brit miniszterelnök helyi megítélését. A skót nehézipar sokat szenvedett a Vaslady kormánya idején, akinek 2013-as halálakor utcai ünnepségeket is rendeztek Skócia-szerte.

A Brexit rendkívül irritáló folyamat a skót polgárok számára, akik 2016-ban még az Egyesült Királyságon belül maradásra szavaztak. De azóta sok víz lefolyt a Temzén, és London nem tisztelte a skótok azon alapkérését, hogy az ország tartson fönn szoros kapcsolatokat a kontinentális Európával.

Az idei év kezdete óta meredeken emelkedik az önálló Skócia támogatottsága. A trendet csak tovább erősítette a központi kormányzat COVID-intézkedéseinek fejetlensége. A héten kijött felmérés szerint a választáson részt venni szándékozók már 58 százaléka szavazna a kiválásra.

A brüsszeli politikai vezetők pár éve még nem álltak be az Egyesült Királyság felbomlása mellé, de idén már támogató hangok jöttek a skót EU-csatlakozással kapcsolatban a legmagasabb körök részéről. Skóciának nem esne nehezére teljesítenie az EU politikai és költségvetési szabályrendszerét, de például az euró bevezetését a skótok túlnyomó többsége határozottan elveti. Szintén problémás lehet az EU közös halászati politikájához való csatlakozás, amelyet a skót tengerpart menti közösségek elvetnek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG