Orbán Viktor ma a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fórumán beszélt a magyar gazdaságpolitika céljairól, előadása végén pedig "nemzetközi vizekre evezett", bár a csónakos-viharos hasonlatokkal ezúttal nem élt.
Orbán Viktor és Barroso a legutóbbi EU-csúcson |
A kormányfő kifejtette, hogy az euróválság a nagy változások előtt álló Magyarországot rossz pillanatban érintette, ha a gazdaságunk erős lett volna tavaly ilyenkor, az euróval kapcsolatos krízis akkor is kikezdte volna Magyarországot.
A kormányfő elismételte, amit már hétvégén egy német lapinterjúban is elmondott, miszerint azok akik csak a magyar piacot akarják megcélozni, "gyarmatosítók", akiknek viszont a munkánkra is szüksége van, azokban a szövetségest látjuk.
Nem megy, hogy azokat bünteti Európa, akik a szabályok betartásara törekednek
A kormányfő a túlzottdeficit-eljárás kapcsán komoly kritikát fogalmazott meg, szerinte a jövő Európája nem működhet úgy, hogy azokat büntetik, akik a szabályok betartására törekednek, míg akik azokat megszegik, számolatlanul kapják a pénzt. Orbán Viktor szerint ezen az a tény sem változtat, hogy Magyarország 2004, vagyis az uniós csatlakozása óta képtelen volt tartani az EU által előírt hiánycélt (3%). 2011-ben ez azonban sikerült, azt az EB és az Európa Tanács elnökének küldött levelében ugyanakkor nem cáfolta a miniszterelnök, hogy ez egyedi tételekkel együtt sikerült.
"Szamárság, hogy az időt húzzuk"
A miniszterelnök ismét aláhúzta, hogy Magyarországnak az említett körülmények miatt szüksége van egy pénzpiaci védőhálóra, ezért kezdeményezett tárgyalásokat az IMF-fel és az EU-val. A kormányfő szerint "szamárság", hogy a kormány el akarja húzni a tárgyalásokat vagy hogy nem akar megegyezni a nemzetközi partnerekkel, amennyiben az nem muszáj. Az elmúlt napokban több elemző (így a Citi és a Nomura szakértői) is hangot adott annak a véleményének, hogy a kormány időhúzásra játszik az IMF-megállapodással. A kormányfő ezt kategorikusan cáfolta. Szerinte Magyarország mindent megtett azért, hogy a tárgyalások elkezdődjenek, megnevezte főtárgyalóját, kinyilvánította ez iránti szándékát, több ezzel kapcsolatos lépést megtett - vagyis "nem mi, hanem a tárgyalópartnereink késlekednek".
"Vitáinkat a külfölddel taktikázva, a konfliktusokat néha vállalva, néha csellel kell megvívni, de mindenképpen higgadtan és nem radikális eszközökkel - utalt az Európai Bizottsággal fennálló nézeteltérésekre a kormányfő.
Az EB tegnap a januárban megkezdett 3 kötelezettségszegési eljárásból kettőt újabb szakaszba léptetett, míg az MNB-törvény ügyében újabb információkat kért be. Az eljárások lezárása előfeltétele annak, hogy a kormány megkezdhesse a tárgyalásokat egy készenléti hitelkeretről az IMF-fel és az EU-val.