3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután Donald Trump kivonta az Amerikai Egyesült Államokat az Iránnal kötött hathatalmi egyezményből, meg is kezdi az Irán elleni szankciókat, köztük az iráni olajeladásokra vonatkozókat. Igen ám, de miután a többiek nem mondták fel az egyezményt, kérdés, kit kényszerít Trump szankciója, és kit nem?

A kilépés egyoldalú mivolta miatt logikusan nemzetközi következménye sem lehet az amerikai szankcióknak, pontosabban azokat elvileg nem illene rákényszeríteni más országokra vagy azok vállalataira. Mindazonáltal vannak olyan országok és cégek, akik nem mernek szembehelyezkedni Trumppal, sőt esetleg nem is célszerű nekik, mások viszont szuverenitásuk és a nemzetközi jog hangoztatásával továbbra is vásárolják az iráni olajat. Vajon kik hová tartoznak, és mennyire eshet vissza az iráni olajexport?

Megfojtaná, de nem lehet

Donald Trump eredeti elképzelése az volt, hogy teljesen ellehetetleníti az iráni olajkivitelt, mégpedig úgy, hogy minden országot rákényszerít a vásárlás beszüntetésére. Ennek azonban nincs realitása, csak akkor lenne, ha az országok közösen hirdetnének embargót, mint a most érvényben lévő szerződés megkötése előtt, de erről szó sincs, hisz a másik öt aláíró fél fenn akarja tartani a szerződést, és Trumpra haragszanak, amiért az kilépett.

Kína

A helyzeten most az amerikai elnök enyhített azzal, hogy bizonyos szövetséges országoknak felmentést fog adni, különösen azoknak, amelyek függenek az iráni olajtól. Itt elsősorban vélhetőleg Kínára gondolt, amely az iráni olaj egyik legnagyobb vásárlója, és úgysem lehetne eltántorítani a vásárlástól. Kína a jelenlegi nagyjából napi kétmillió hordós iráni export harmadát viszi el, így ez továbbra is megmarad. Elemzők úgy számolnak, hogy a legrosszabb forgatókönyv esetén ez lesz a kimenetel, vagyis kétharmadával esik vissza az iráni olajexport.

Ázsia többi része

Ez nemcsak Iránnak, de a szerződést fenntartó öt másik hatalomnak is elfogadhatatlan lenne, így kérdés, hogy ki marad még meg az exportőrök közül, esetleg ki tudja pótolni a kieső részt. Kína mellett Ázsiában India a másik legnagyobb importőr, az iráni kivitel negyede megy oda, kérdés, hogy kap-e Amerikától mentességet, és ha nem, meghajlik-e a követelés előtt. Sokan a legrosszabb forgatókönyvvel számolnak, miszerint az állami olajipari vállat felhagy az iráni vásárlással.

Az iráni kivitel 16 százalékát Dél-Korea és Japán viszi el, itt nem is kétséges a kimenetel, hisz Amerika leghűségesebb szövetségeseiről van szó, hacsak nem kapnak ők is felmentést. A dél-koreai vásárlások volumene máris jelentősen visszaesett.

Törökország és Európa

Végül a nagy kérdés a Törökországgal együtt számolt Európa, amely 31 százalékkal részesül az iráni olajtortából, Olaszország és Törökország a legnagyobb importőrök. Néhány importőr már be is szüntette a vásárlást, mivel a svájci Banque de Commerce et de Placements pénzintézet beszüntette az iráni olajszállítmányok finanszírozását. Görög és spanyol finomítók is csökkenteni kezdték iráni vásárlásaikat, Törökország viszont azt közölte, hogy ő nem változtat Iránnal fennálló kapcsolatain.

Mit szól az új barát?

Mindezek alapján azt lehetne becsülni, hogy felére esik az iráni kivitel, de vannak még tényezők, amik javíthatnak a helyzeten. Egyrészt Kína adott esetben meg tudja növelni iráni importját, pláne az Amerikával most fennálló vámháborús körülmények között, másrészt elképzelhető, hogy a Putyinnal történt friss barátkozás is meghozza eredményét, és az orosz elnök lebeszéli Trumpot az iráni olajexport túlzott megkurtításáról, cserébe esetleg rábeszéli Iránt, hogy vonja ki erőit Szíriából.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG