4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Királyságnak és az EU-nak legkésőbb október végéig meg kellene egyeznie a 2020 utáni kereskedelmi kapcsolatokról, különben súlyos károk érhetik a brit gazdaságot. Eddig áthidalhatatlannak tűntek az ellentétek, most viszont áttörés körvonalazódik. Egy brüsszeli forrásunk szerint a britek is látják, hogy katasztrófa lenne cégeiknek a megállapodás elmaradása.

Boris Johnson brit kormányfő és az uniós vezetők múlt heti virtuális csúcsértekezlete után nőtt az esélye annak, hogy több hónapos patthelyzetet követően mégis kompromisszum születik az EU és a szigetország közötti jövőbeni kereskedelmi és egyéb kapcsolatokról folyó tárgyalásokon.

Boris Johnson brit kormányfő a brit parlamentben Londonban 2020. június 17-én. EPA/JESSICA TAYLOR
Boris Johnson brit kormányfő a brit parlamentben Londonban 2020. június 17-én. EPA/JESSICA TAYLOR

Kompromisszumos terv Londonban

A Financial Times-nak diplomaták megerősítették, hogy hangulatváltozás történt múlt héten; a tárgyalófelek maguk is „új szakasz"-ról és nagyobb megegyezési hajlandóságról beszélnek. A tárgyalások új, „intenzív” szakasza jövő hét elején kezdődik majd.

A brit üzleti lap úgy tudja, hogy Johnson és miniszterei ezen a héten új tervet dolgoznak ki a patthelyzet feloldására. Ebben azonosítják azokat a területeket, amelyeken belemehetnek bizonyos kompromisszumokba.

Fenntartanák például a jogot arra, hogy eltérjenek egyes uniós előírásoktól – például állami támogatás szabályozása, munkajog, környezetvédelem –, ugyanakkor ebben az esetben az EU-nak joga lenne vámot kivetnie egyes brit termékekre.

Az EU szintén jelezte, hogy kész „továbblépni” egyes kulcskérdésekben, ugyanakkor továbbra sem hajlandó „feláldozni elveit”. Brüsszel október végéig szeretne megegyezésre jutni – ez a végső határidő ahhoz, hogy az egyezményt ratifikálni lehessen az EU-ban az átmeneti időszak végéig, idén december 31-ig.

Az Egyesült Királyság – a tavaly őszi kilépési megállapodásnak köszönhetően – idén január 31-én megszüntette uniós tagságát, de az év végéig a közös piac része marad – addig egy úgynevezett átmeneti időszak van érvényben.

Ha nem sikerül megegyezni, akkor 2021-től vámhatár keletkezne az EU és a szigetország között, valamint kvóták lépnének érvénybe, ami alighanem súlyos károkat okozna számos brit cégnek (valamint a velük kereskedő uniós vállalatoknak).

A britek is látják, hogy elég nagy katasztrófa lenne a megállapodás elmaradása (...) A helyi kereskedelmi kamarák könyörögnek a brit kormánynak, hogy kérje a határidő meghosszabbítását

– fogalmazott egy, az ügyre rálátó brüsszeli tisztviselő egy közelmúltbeli online háttérbeszélgetésen, amelyen lapunk is részt vett.

A brit kormányfő ugyanakkor kizárja a határidő meghosszabbítását, azaz legkésőbb október végéig mindenképp egyezséget kellene kötni.  

Min megy a vita?

A fő vitapontok közé tartozik az uniós halászok hozzáférése a brit vizekhez, az egyenlőtlen piaci verseny megakadályozására vonatkozó jogi szabályozás, valamint a szabadkereskedelmi megállapodás jellege – Brüsszel mindent lefedő egyezséget szeretne, a britek szektoronkénti egyezséget.

Brüsszeli forrásunk szerint „nulla az esélye” annak, hogy a britek belemennek az egységes megállapodásba.

Egy 60 milliós piac áll szemben egy 450 millióssal. A kisebbnek kell alkalmazkodnia

– érzékeltette ugyanakkor az eltérő tárgyalási pozíciókat.

A halászattal kapcsolatban kijelentette:

Kérdés, hogy miként férnek hozzá egymás vizeihez a brit és az uniós halászok. A britek fennhatósága 200 mérföldig tart. Ha úgy döntenek, hogy az uniós halászok ott nem halászhatnak, az sokuk létét fenyegeti. Az EU az eddigi kvóták fenntartását szeretné, a britek maguk osztanák ki azokat a halrajok mennyisége és elhelyezkedése alapján.

A tisztviselő szerint a halászatról június végéig meg kell állapodni ahhoz, hogy a kereskedelmi megállapodást meg lehessen kötni.

Kérdésünkre, hogy alapvetően mi az egyezség akadálya, azt mondta:

Nagy-Britannia demonstrálni szeretné, hogy független állam, és ezt méltányolnia kell az EU-nak, de eközben magáévá kellene tennie az európai szabályokat. Úgy kellene kielégíteni a britek önállósági vágyát, hogy közben ne menjenek tönkre az európai piacra exportáló brit vállalkozások.

Szerinte a Brexit "egy politikai dolog", de az EU részéről is van "némi ideológia". A kemény (megállapodás nélküli) Brexit ugyanakkor nem lehet érdeke senkinek, a kereskedelemben érdekelt feleknek biztosan nem.

Alighanem ezt tartja szem előtt a brit kormány azzal, hogy új, kompromisszumos tervet dolgoz ki a nézetkülönbségek áthidalására.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG