Nem váltották be a jegybanki intézkedések a hozzájuk fűzött reményeket, akár hosszabb távra is felkészülhetünk a nulla közeli kamatkörnyezethez és az infláció hiányára – mondták a jegybanki kerekasztal részvevői a Portfolio.hu konferenciáján, a Budapest Economic Forumon.
Résztvevők:
-
Bod Péter Ákos, korábbi jegybankelnök, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora
-
Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke
-
Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért, pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója
Már az első kérdésnél nagyjából konszenzus alakult ki a résztvevők között: eszerint a fejlett világ jegybankjai sorra hoztak utólag hibásnak tűnő lépéseket. Nem voltak felkészülve azokra a fundamentális változásokra, amelyek az elmúlt években végbementek, legyen az a globalizáció, demográfia vagy technológiai fejlődés hatásai.
Bod Péter Ákos ugyanakkor megjegyezte, hogy nem kell pánikba esnünk, ha megdől egy paradigma: van élet a negatív kamatok után is, ahogy azt több példa is mutatja – "nem fog tönkremenni a számítógép, ha ezzel számolunk" – mondta.
Karvalits Ferenc ugyanakkor nem ilyen optimista, szerinte alapjaiban van probléma a rendszerben, amit jelez a tartósan fenntartott negatív konstrukció. Pedig erről már legalább egy éve szólnak a viták, az USA-nak régen bele kellett volna kezdenie egy kamatemelési ciklusba, hogy enyhítse a feszültségeket. Egy másik értelmezése is lehet a problémának, hogy amivel szemben állunk, az egy "szuperciklus", amelyet már nem lehet jegybanki szinten irányítani. A jegybankár szerint rendbe kell tenni a mérlegeket, a banki működést helyre kell állítani. Ezt az USA gyorsan megtette a válság után, az EU viszont szenved.
Az MNB ügyvezető igazgatója, Virág Barnabás szerint is megbukott ez a fajta monetáris politika: hiába jönnek az újabb és újabb mentőprogramok és csomagok, az inflációs célok még mindig messze vannak, beruházások meg sehol, a lakosság meg ilyen kamatkörnyezetben is inkább jobban húzza a nadrágszíjat és tovább takarékoskodik. Nagyot változott a világ – mondja Bod Péter Ákos, aki felidézi: az ő idejében még arról szólt a fáma, hogy a jegybank akadályozza meg az eladósodottságot a hitelezés kontrollálásával, most meg már itt ül mellette egy hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgató. Véges azonban a monetáris és fiskális eszköztár a professzor szerint, inkább egyéb szintjén kellene gondolkozni és szociális, társadalmi válaszokat keresni a nemnövekedésre.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a jegybankoknak új feladat után kell nézniük, pusztán okosan kell szétválasztani az eddigieket, hogy segítsék a megoldást - mondja Karvalits. A régi rendszert nem feltétlenül lehet visszahozni a megszokott monetáris eszközökkel. Virág Barnabás szerint is megdőlnek a régi szabályok: ha látjuk a demográfiai és globális változásokat rájöhetünk, hogy nem biztos, hogy érdemes például az infláció ciklikusságában gondolkozni. Ezért akár tartósan alacsony maradhat az infláció vagy a kamatkörnyezet is.