Jean-Claude Juncker. Forrás: EPA |
A bizottság elnöke a mai plenáris ülésen mutatja be az úgynevezett Fehér könyvet, amely az EU jövőjére vonatkozó öt lehetséges forgatókönyvet tartalmazza. Ezek alapján a tagállamok vezetői még várhatóan év vége előtt eldönthetik, hogy pontosan milyen fejlődési utat kívánnak követni 2025-ig. Mint a Fehér Könyvben írták, széles körű párbeszédet kell indítani az uniós állampolgárokkal, amelynek során minden véleményt meg kell hallgatni. A könyvet egyébként az unió elődszervezeteit megalapító Római Szerződés 60. évfordulója alkalmából adják ki.
A „kihívásokkal teli, egyre multipolárisabbá váló világban” az Uniónak az alábbi problémákkal kell megküzdenie, amire az alábbi öt forgatókönyvet hozták létre:
- Az első forgatókönyv szerint a status quo fenntartását kell biztosítani, vagyis, hogy az integráció mellett a tagállamok megőrizhessék a szuverenitásuk legfőbb elemeit. Ez azonban az egyes reformprogramok esetében komoly vitákat hozhat, emlékeztetnek a szakemberek.
- A második forgatókönyv értelmében az EU fokozatosan leszűkítené az integrációt az egységes belső piac területére, a migráció és a biztonság kérdésében azonban az államok maguk döntenének, és kétoldalú megállapodást kötnének a tagállamok.
- A harmadik opció lényegében egy többsebességes Európa gondolatát vázolja fel, amelyben a belső piac közös elmélyítése mellett egyes tagállamok bizonyos területeken külön csapatot alkotva szorosabban együttműködhetnek.
- A negyedik forgatókönyvben a tagállamok mélyítenék az együttműködést egyes területeken, például a kereskedelem, a migráció, az egységes külpolitika vagy a határvédelem területén, amelyekben gyorsabbá és hatékonyabbá válna a döntéshozatal, összességében azonban szűkítenék a közös fellépést területeit.
- Végezetül az ötödik lehetőségben Európa egy „kis Amerikává” válna: ez egy föderális Európa irányába történő elmozdulást jelenti, minden területen fokoznák az integrációt, teljesen egységesítenék a belső piacot.
Mi a terv a Brexittel?
Az ülésen Jean-Claude Juncker szólt a britek kilépéséről is, így szorgalmazta egy olyan európai jövőkép létrehozását, amelyet a tagállamok közösen dolgozhatnak ki az Egyesült Királyság kilépése utáni időre. Elmondása szerint „akármilyen sajnálatos is a britek kilépése, nem állíthatja meg az Európai Unió menetelését”.