5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Három hete Teherán felavatott egy katonai dróngyárat a szomszédos, perzsa nyelvű Tádzsikisztánban. Izrael viszont az év eleje óta sorra támadja a biztonságpolitikai szürke zónában a hasonló iráni gyárakat és létesítményeket.  Káncz Csaba jegyzete.

A Kreml hagyományosan Közép-Ázsia egykori szovjet tagköztársaságait (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán) saját érdekszférájának tekinti, de az elmúlt időszakban idegesen konstatálja, hogy Peking villámgyors gazdasági benyomulása újraírja a politikai dinamikát. Mi több, ez a penetráció már biztonságpolitikai színezetet is vett, amikor kiderült, hogy Tádzsikisztán (amelynek 1360 kilométeres határszakasza van Afganisztánnal és 480 kilométeres Kínával) engedélyezte Pekingnek két katonai bázis felállítását a területén, sőt 2019 nyarán közös hadgyakorlatot is tartottak.

Katonai drón. Fotónk illusztráció: Depositphotos
Katonai drón. Fotónk illusztráció: Depositphotos

Irán behatolása

Irán és a perzsa nyelvű Tádzsikisztán tavaly tavasszal jelentette be, hogy közös katonai bizottságot hoznak létre. A 2020 őszi török-azeri győzelem Karabahban Iránt saját geopolitikai pozíciójának újraértékelésére késztette. Irán ezért kötötte meg tavaly a hosszú távú stratégiai megállapodást Kínával és ezért hatol be Közép-Ázsiába.   

Tádzsikisztán örül az iráni tengely megkötésének: egyrészt ellensúlyozhatja Kína egyre növekvő súlyát, másrészt mindeddig képtelen volt a határkérdésben megállapodni Kirgizisztánnal – sőt az utóbbi időszakban megkezdte a kirgiz etnikumúakat kiszorítani az országból. Mind Irán, mind Tádzsikisztán aggódva figyeli az afgán biztonságpolitikai helyzet alakulását, ahonnan ráadásul az USA kivonta csapatait. A tálib uralom egy olyan veszélyforrás, amely szintén összehozta Teheránt és Dusanbét.

Egy új korszak kezdete

Emomali Rahmon tádzsik elnök nemrégiben diplomáciai látogatást tett Teheránban, míg az iráni fegyveres erők vezérkari főnöke, Mohammad Bagheri a múlt hónapban Dusanbébe utazott, hogy megvitassa a biztonsági együttműködést.

Május 17-én aztán Teherán elavatott egy dróngyárat a szomszédos Tádzsikisztánban. A gyár hivatalosan Irán első dróngyártó létesítménye külföldön. Gyártani, valamint exportálni fogja az Ababil-2-t, egy többcélú, felderítő, harci és öngyilkossági képességekkel rendelkező drónt.

A gyár létesítésének motivációi

Ezzel a gyárral Irán meg kívánja erősíteni a kétoldalú kapcsolatokat és csökkenteni kívánja a Tádzsikisztánnal fennálló múltbeli feszültségeket, kezelni kívánja az afgán határ közös biztonsági aggályait, profitot akar elérni növekvő drón-exportpiacon, és bonyolítani kívánja Izrael erőfeszítéseit drónprogramjának további szabotálása érdekében.

Az együttműködés más formáival kombinálva az iráni dróngyár enyhítheti a feszültséget az egyik oldalon a teokratikus állam és a síita többségű társadalom, másrészt Dusanbe szekuláris állama és szunnita többségű társadalma között.

Irán régóta biztosított Tádzsikisztánnak közvetlen külföldi befektetéseket (FDI) infrastrukturális és energiaprojekteihez, mint például az Anzob vagy Istiqlol alagút és a Sangtuda-2 vízerőmű. Ez különösen Mahmúd Ahmadinezsád (2005–2013) elnöksége alatt volt így.

Most, Ebrahim Raiszi elnökkel az élen, az iráni dróngyár folytatja ezt a hagyományt. A gyár Teherán számára is lehetőséget kínál arra, hogy kereskedelmi és katonai célokra értékes technológiatranszfert és műszaki know-how-t kínáljon Dusanbe számára. Az iráni FDI és technológia mellett dróngyára segítheti a kereskedelmet Tádzsikisztánnal, a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) egyik tagjával.

Az afgán front

Katonailag a gyár megkönnyíti az Irán és Tádzsikisztán közötti védelmi együttműködést a dróntechnológia és egyéb felszerelések terén, miközben a két országgal határos Afganisztánt érintő gyakorlatok és műveletek koordinálására készülnek. Ezek a gyakorlatok és műveletek az újjáéledő tálibok megfékezésére és az olyan szélsőséges csoportok elleni küzdelemre irányulnak majd, mint az al-Kaida és az Iszlám Állam – Khoraszan Tartomány. Szintén célkeresztben van a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem Afganisztánban, amely a világ ópiumkínálatának a 80 százalékát állítja elő.

Mq1 Predator típusú drón. Grafika: Depositphotos
Mq1 Predator típusú drón. Grafika: Depositphotos

Irán számára nem lenne példa nélküli drónok katonai célú telepítése Afganisztánba. Az 1990-es évek afgán polgárháborúja során az Iszlám Köztársaság drónokat használt Afganisztánban felderítő küldetésekre. Ukrajna 2022. február 24-i inváziója óta a Tádzsik Fegyveres Erőket támogató tádzsikisztáni orosz katonai bázis munkaerő- és felszereléshiányt szenved, beleértve a felderítő drónokat is.

Kérdéses Izrael hozzáállása

Függetlenül attól, hogy az iráni dróngyár milyen geopolitikai és gazdasági előnyökkel járhat, fennáll annak a veszélye, hogy olyan regionális riválisok, mint Izrael célpontjai lesznek. Legalább 2022 eleje óta Izraelt azzal gyanúsítják, hogy hasonló iráni gyárakat és létesítményeket szabotál. Februárban a hírek szerint hat támadó drón több száz iráni drónt semmisített meg a nyugati Kermanshah városa melletti légitámaszponton. Február 4-én és március 8-án pedig két robbanás történt egy dróngyárban az északnyugati Tabriz városában.

Május 25-én aztán öngyilkos drón robbant a Parchin katonai komplexumban, amely 65 kilométerre délkeletre található Teherántól, és drónokat, rakétákat, valamint nukleáris technológiát fejleszt. Bár senki nem vállalta a felelősséget ezekért a támadásokért, az izraeli műveletek minden jelét magán viselték. Feltételezve, hogy ez a helyzet, még várni kell, hogy Tel-Aviv, amely 1992 áprilisában diplomáciai kapcsolatokat létesített Dusanbével, Tádzsikisztán nemzeti szuverenitásának tiszteletben tartása miatt tartózkodik-e a majd gyár bombázásától.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG