Nyilvánosságra hozta felülvizsgált gazdasági prognózisát a német kormány gazdaságpolitikai tanácsadó testülete.
Túl vannak a nehezén, de...
A „gazdasági bölcsek” jelentése szerint a koronavírus ellenes korlátozó intézkedések fokozatos lazításának köszönhetően Németország már túl van a krízis nehezén, és nyáron megindulhat a fellendülés.
Igaz, a gazdaság így is akkora zuhanást produkálhat, amekkorára a szövetségi köztársaság történetében még nem volt példa.
Ami a konkrét számokat illeti,
a GDP idén 6,9 százalékkal csökkenhet 2019-hez képest. A második félévben ugyanakkor már növekedhet a gazdaság, jövőre pedig 4,9 százalékos plusz várható.
A foglalkoztatottak száma - az állami támogató intézkedések ellenére - 500 ezerrel esik vissza becslések szerint. A munkanélküliség a tavalyi 5 százalékról 6,1-re emelkedik, és ezen a szinten marad jövőre is.
A testület a jelentés elkészítése során abból indult ki, hogy sikerül elkerülni a koronavírus-járvány második hullámát.
Kiemelt fontosságú továbbá, hogy miként alakul a globális helyzet, és mennyire rázódik helyre a többi ország gazdasága, hiszen ez jelentősen befolyásolja a német export alakulását.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint továbbra is nagy a bizonytalanság, a meggyengült export pedig fékezi a gazdaságot.
A kieli IfW gazdaságkutató intézet korábban hasonló, 6,8 százalékos GDP-csökkenést vetített előre az idei évre. A második negyedévben pedig 12 százalékkal zuhanhat a gazdaság teljesítménye, ami szintén negatív rekord.
Az intézet becslései szerint a koronavírus-válság egymillió munkahelyet visz el.
130 milliárdos csomag
Angela Merkel német kancellár június elején jelentette be, hogy 130 milliárd eurós csomaggal enyhíti a járvány elleni harc negatív következményeit.
Ideiglenesen csökkentik az áfát, egyszeri gyermektámogatást adnak, valamint segítik az önkormányzatokat és a válságnak leginkább kitett ágazatokat.
A költségek fedezésére az állam új hiteleket vesz fel.
A német gazdaság állapota Magyarország számára is kiemelten fontos, hiszen a két gazdaság ezer szállal (kereskedelem, hazai német cégek stb.) kötődik egymáshoz.