Az Egyesült Államok kormánya feketelistára tette Kína legnagyobb tengeri hajózási fuvarozó vállalatát és két hajógyártó cégét – vette át a Yahoo Finance a Bloomberg hírét.
Azzal vádolják a vállalatokat, hogy túlságosan szoros kapcsolatokat tartanak fenn a kínai hadsereggel. Washington ezzel még Donald Trump hivatalba lépése előtt megkezdte hadjáratát a kínai tengeri szállítási szektor ellen. Az egyik áldozatot, a Cosco Shipping Holdings Co.-t kínai katonai vállalatnak minősítették az amerikai védelmi minisztérium értelmezése szerint. Hasonló sorsra jutott a China State Shipbuilding Corp. és aChina Shipbuilding Trating Co. A felsorolt cégekkel kapcsolatban egyelőre nem vezettek be büntetéseket, de az USA vállalatai érteni fognak a szóból. Magyarán kétszer meggondolják, hogy üzleteljenek-e velük vagy sem.
Kína rendelkezik a világ legnagyobb hajógyártási kapacitásával, miközben az Egyesült Államokban ez az iparág az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag összeomlott. Az ázsiai ország hajógyárai rendelkeztek 2024 első negyedévében a világ hajóépítésre vonatkozó megrendeléseinek 60 százalékával. Eközben az USA-t aggasztja a kínaiak behatolása a tengeri árufuvarozásba és a kikötők fejlesztésébe. Ezek a területek geopolitikai versengésük színterévé váltak, miután a koronavírus-járvány és az azt követő gazdasági gondok rávilágítottak a világszintű termelési láncok sérülékenységére. A Pentagon feketelistáján szerepel még a Tencent Holdings Ltd., a Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. és a Kína egyik olajipari óriása a Cnooc Ltd. is. A Coscót és a Cnoocot az elmúlt években már megbombázták tilalmakkal. A Cnooc például érdekelt két szárazföldi olaj- és gázprojektben az USA-ban és számos mexikói-öbölbeli tengeri üzletben is van érdekeltsége. A vállalat decemberben bejelentette, hogy az USA és Kína közti geopolitikai feszültségek miatt felülvizsgálják tulajdonosi részvételüket ezekben az üzleti megállapodásokban.