5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Biden új, Ázsiáért felelős politikai főnöke megértette a délkelet-ázsiai országok legnagyobb félelmét: nem akarnak éles választásra kényszerülni az USA és Kína között. Washingtonból származó értesülésünk szerint Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt az új adminisztráció egyik legbefolyásosabb tagja lesz, márpedig ő korábban kritizálta Trump kereskedelmi háborúját. Káncz Csaba jegyzete.

Ha Joe Biden megválasztott elnök épségben túl lesz a január 20-i beiktatáson, egyik első és legfontosabb külpolitikai prioritása lesz a „demokráciák szövetségének” létrehozása Kína ellen. A mélyen megosztott Egyesült Államokban teljes egyetértés van a közvéleményben és a politikai osztályban Kína feltartóztatásának szükségességéről.

Az első lépések

Peking másfajta kihívást jelent Washington számára, mint az első hidegháború alatt a Szovjetunió. A jelenkori küzdelem főként a nemzetközi kereskedelem, pénzügyek, fejlesztések, szállítási láncok és technológiák síkján fog zajlani.

De Bidennek hitelesen bizonyítania kell a világ és a szövetségesek felé, hogy Washington újra híve a multilaterális együttműködésnek, és egyben helyre kell állítania az USA megsérült imázsát. Az új elnöknek azt is figyelembe kell vennie, hogy az európai szövetségeseknek nem fűlik a foguk a játszma kiélezéséhez: egy friss felmérés szerint a német polgárok csupán 17 százaléka támogatná az USA-t egy kínai konfliktus esetén.

Biden korábban világossá tette, hogy nem fogja azonnal megszüntetni a Trump által megkötött kereskedelmi egyezményt (Phase One), és nem fogja felszámolni a 25 százalékos büntetővámot sem, amelyet elődje a kínai export mintegy felére vetett ki. Amerikából származó értesülésünk szerint viszont Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt az új adminisztráció egyik legbefolyásosabb tagja lesz, márpedig ő korábban kritizálta Trump kereskedelmi háborúját. Így lehetséges, hogy Biden kormányzata egy új tárgyalási fordulót fog kezdeményezni Pekinggel.

Trump csapdája

Az elmúlt hónapokban ráadásul a Fehér Ház kínai cégek „tucatjait”, többek között a chipgyártó SMIC-t tette feketelistára, melyekkel amerikai vállalatok, így például beszállítók nem üzletelhetnek. Trump ezzel igyekezett megkötni Biden kezét a Kínával kapcsolatban, hiszen a szankciók későbbi enyhítése a mostani politikai klíma alapján semmilyen támogatásra nem találna az USA-ban.

Kedden egyébként Trump feloldotta a 30 éves titkosítását az Indiai-csendes-óceáni térség Amerika-stratégiájának, és azt a Fehér Ház honlapján közzé is tették. A dokumentum a következő elemeket foglalja magába:

  • az amerikai értékek népszerűsítése a régióban,
  • ellensúlyozni Kína azon tevékenységét, mely célja Washington és partnerei szuverenitásának aláásása,
  • valamint az Indiával folytatott együttműködés fontossága a régió kínai befolyásának ellensúlyozására.

Az új fejesek tervei

Biden elkövetkező lépéseit konkrétabban előrejelezhetjük, ha megnézzük az új, Ázsiával foglalkozó politikai főnökének világképét. Kurt Campbell a Nemzetbiztonsági Tanácsban fog dolgozni a régió igazgatójaként. Ez egy újonnan létrehozandó, elképesztően befolyásos pozíció. Ebben a funkciójában Campbell szorosan együtt fog működni az új nemzetbiztonsági főtanácsadóval, Jake Sullivannel, akivel az elmúlt években több cikket is publikált.

Egy 2019-es, a Foreign Affairs-ben közzétett közös tanulmányuknak már a címe is sok mindent elárul: „Verseny katasztrófa nélkül: Hogyan tud Amerika egyszerre kihívója lenni Kínának és egyben együtt élni vele”. A cikk igazat ad Trumpnak abban, hogy „stratégiai versenytárssá” nyilvánította Kínát, de a szerzők amellett tették le a garast, hogy kevésbé konfrontatív politikával és intenzívebb párbeszéddel többet el lehet érni.

Visszább vesznek? (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)
Visszább vesznek? (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)

Campbell még Obama elnöksége alatt Ázsiáért felelős helyettes államtitkár volt a külügyminisztériumban, és jelentős szerepe volt a 2011-ben indult Ázsia-stratégia (Pivot to Asia) kidolgozásában. 2016-os könyvében (The Pivot), Campbell amellett érvelt, hogy Washington gyorsan erősítse meg együttműködését Indiával és Indonéziával. Talán a legfontosabb, hogy Campbell a jelek szerint megértette a délkelet-ázsiai országok legnagyobb félelmét:

nem akarnak éles választásra kényszerülni az USA és Kína között.

A kínai kommunista pártlap által megkérdezett szakértők kedvezően nyilatkoztak az új amerikai kormányzat kereskedelmi miniszteréről, Gina Raimondo-ról. Ő eddig egy kis, súlytalan szövetségi állam, Rhode Island kormányzója volt. Korábban mérsékelt hangnemben nyilatkozott Kínáról – bár sok előzetes tapasztalata nincsen a kérdéskörben.

Pekinget szintén megnyugtathatja Biden védelmi miniszterjelöltjének a személye. Lloyd Austin nyugdíjas tábornok nyíltan emelt szót Kínával kapcsolatban a „stratégiai türelem” fenntartása mellett. Austin jelenleg igazgatósági tagja a világ egyik legnagyobb fegyvergyártó vállalatának, a Raytheon Technologies-nak. Innen fog tehát a Pentagon élére ugrani –de ilyen esetleges összeférhetetlenségeken Amerikában már senki sem akad fönn.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG