5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Biden új, Ázsiáért felelős politikai főnöke megértette a délkelet-ázsiai országok legnagyobb félelmét: nem akarnak éles választásra kényszerülni az USA és Kína között. Washingtonból származó értesülésünk szerint Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt az új adminisztráció egyik legbefolyásosabb tagja lesz, márpedig ő korábban kritizálta Trump kereskedelmi háborúját. Káncz Csaba jegyzete.

Ha Joe Biden megválasztott elnök épségben túl lesz a január 20-i beiktatáson, egyik első és legfontosabb külpolitikai prioritása lesz a „demokráciák szövetségének” létrehozása Kína ellen. A mélyen megosztott Egyesült Államokban teljes egyetértés van a közvéleményben és a politikai osztályban Kína feltartóztatásának szükségességéről.

Az első lépések

Peking másfajta kihívást jelent Washington számára, mint az első hidegháború alatt a Szovjetunió. A jelenkori küzdelem főként a nemzetközi kereskedelem, pénzügyek, fejlesztések, szállítási láncok és technológiák síkján fog zajlani.

De Bidennek hitelesen bizonyítania kell a világ és a szövetségesek felé, hogy Washington újra híve a multilaterális együttműködésnek, és egyben helyre kell állítania az USA megsérült imázsát. Az új elnöknek azt is figyelembe kell vennie, hogy az európai szövetségeseknek nem fűlik a foguk a játszma kiélezéséhez: egy friss felmérés szerint a német polgárok csupán 17 százaléka támogatná az USA-t egy kínai konfliktus esetén.

Biden korábban világossá tette, hogy nem fogja azonnal megszüntetni a Trump által megkötött kereskedelmi egyezményt (Phase One), és nem fogja felszámolni a 25 százalékos büntetővámot sem, amelyet elődje a kínai export mintegy felére vetett ki. Amerikából származó értesülésünk szerint viszont Janet Yellen pénzügyminiszter-jelölt az új adminisztráció egyik legbefolyásosabb tagja lesz, márpedig ő korábban kritizálta Trump kereskedelmi háborúját. Így lehetséges, hogy Biden kormányzata egy új tárgyalási fordulót fog kezdeményezni Pekinggel.

Trump csapdája

Az elmúlt hónapokban ráadásul a Fehér Ház kínai cégek „tucatjait”, többek között a chipgyártó SMIC-t tette feketelistára, melyekkel amerikai vállalatok, így például beszállítók nem üzletelhetnek. Trump ezzel igyekezett megkötni Biden kezét a Kínával kapcsolatban, hiszen a szankciók későbbi enyhítése a mostani politikai klíma alapján semmilyen támogatásra nem találna az USA-ban.

Kedden egyébként Trump feloldotta a 30 éves titkosítását az Indiai-csendes-óceáni térség Amerika-stratégiájának, és azt a Fehér Ház honlapján közzé is tették. A dokumentum a következő elemeket foglalja magába:

  • az amerikai értékek népszerűsítése a régióban,
  • ellensúlyozni Kína azon tevékenységét, mely célja Washington és partnerei szuverenitásának aláásása,
  • valamint az Indiával folytatott együttműködés fontossága a régió kínai befolyásának ellensúlyozására.

Az új fejesek tervei

Biden elkövetkező lépéseit konkrétabban előrejelezhetjük, ha megnézzük az új, Ázsiával foglalkozó politikai főnökének világképét. Kurt Campbell a Nemzetbiztonsági Tanácsban fog dolgozni a régió igazgatójaként. Ez egy újonnan létrehozandó, elképesztően befolyásos pozíció. Ebben a funkciójában Campbell szorosan együtt fog működni az új nemzetbiztonsági főtanácsadóval, Jake Sullivannel, akivel az elmúlt években több cikket is publikált.

Egy 2019-es, a Foreign Affairs-ben közzétett közös tanulmányuknak már a címe is sok mindent elárul: „Verseny katasztrófa nélkül: Hogyan tud Amerika egyszerre kihívója lenni Kínának és egyben együtt élni vele”. A cikk igazat ad Trumpnak abban, hogy „stratégiai versenytárssá” nyilvánította Kínát, de a szerzők amellett tették le a garast, hogy kevésbé konfrontatív politikával és intenzívebb párbeszéddel többet el lehet érni.

Visszább vesznek? (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)
Visszább vesznek? (Fotó: MTI/AP/Andy Wong)

Campbell még Obama elnöksége alatt Ázsiáért felelős helyettes államtitkár volt a külügyminisztériumban, és jelentős szerepe volt a 2011-ben indult Ázsia-stratégia (Pivot to Asia) kidolgozásában. 2016-os könyvében (The Pivot), Campbell amellett érvelt, hogy Washington gyorsan erősítse meg együttműködését Indiával és Indonéziával. Talán a legfontosabb, hogy Campbell a jelek szerint megértette a délkelet-ázsiai országok legnagyobb félelmét:

nem akarnak éles választásra kényszerülni az USA és Kína között.

A kínai kommunista pártlap által megkérdezett szakértők kedvezően nyilatkoztak az új amerikai kormányzat kereskedelmi miniszteréről, Gina Raimondo-ról. Ő eddig egy kis, súlytalan szövetségi állam, Rhode Island kormányzója volt. Korábban mérsékelt hangnemben nyilatkozott Kínáról – bár sok előzetes tapasztalata nincsen a kérdéskörben.

Pekinget szintén megnyugtathatja Biden védelmi miniszterjelöltjének a személye. Lloyd Austin nyugdíjas tábornok nyíltan emelt szót Kínával kapcsolatban a „stratégiai türelem” fenntartása mellett. Austin jelenleg igazgatósági tagja a világ egyik legnagyobb fegyvergyártó vállalatának, a Raytheon Technologies-nak. Innen fog tehát a Pentagon élére ugrani –de ilyen esetleges összeférhetetlenségeken Amerikában már senki sem akad fönn.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG