5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tajvant felrázta Ukrajna. Még jobban. Többen önvédelmet és elsősegélyt tanulnak.

Tajpej egyik parkjában egy éjszaka tucatnyian gyűlnek össze kiterített jógamatracokon, de ahelyett, hogy a trikon ászanát tökéletesítenék, az amerikai alapkiképzés gyakorlatait csinálják, és egymást egy képzeletbeli katasztrófa helyszínéről vonszolják ki, mintha sérülteket és holtakat kellene kimenekíteni a tűzvonalból. Ez persze alapvetően különös hangulatot teremt a parkban andalgó párok, tanulócsoportok és a latin zenéra bacsátázó táncosok mellett, meséli a The Guardian tudósítója.

Vajon mire készülnek?

Hogy ez a csoport mire készül? Valamire, bármire, ami jön.

Tajvant évtizedek óta fenyegeti az invázió veszélye, és a kínai katonai missziók és kormányzati retorika fokozódása az elmúlt években, valamint Hszi Csin-ping kulcsfontosságú szövetségesének, Vlagyimir Putyinnak a múlt hónapban Ukrajnát ért támadása már végletekig borzolta az idegeket.

Mint köztudott, Peking Tajvant kínai tartománynak tekinti, és megesküdött, hogy "egyesíti", ha kell, erőszakkal is.

A tajvani díszőrség tagjai a tajvani zászlóval Tajpejben. Fotó: EPA = Ritchie B. Tongo Cikk kép 2021-01-13 07:44:43
A tajvani díszőrség tagjai a tajvani zászlóval Tajpejben. Fotó: EPA = Ritchie B. Tongo Cikk kép 2021-01-13 07:44:43

A jógamatracon álhullákat mentők csoportja különböző korú és foglalkozású embereket egyesít, ami pedig figyelemre méltó, hogy a tagság megháromszorozódott az ukrajnai invázió kezdete óta. Elsősegélyt, önvédelmét és katonai fitneszt tanulnak, de vannak, akik lőfegyveres gyakorlatot is végeznek légpuskákkal.

„Olyan érzés, mintha világvége lenne”,

mondja a 34 éves Lin a The Guardian tudósítójának. Az ukrán invázió nagyon sokat tanított Tajvannak, amellett, hogy a félelmet is felerősítette, hiszen nagyon erős párhuzam érezhető egy külső hatalom bevonulása Ukrajnába és a fenyegető kínai bevonulás lehetősége között. A tajvaniak is azt szeretnék tudni, valaki megvédené-e őket, ahogy valószínűleg Kína is azt monitorozza, milyen nemzetközi visszhangja van egy egyoldalú területszerzésnek egy nyugati érdekszférában. Az ukrán invázió azt is tanította Ukrajnának, hogy lehetséges az ellenállás, és sokan úgy vélik, hogy nem is szabadna másokra támaszkodni az életben maradásért.

A háború előtt egy 2021-es felmérés szerint a lakosság támogatta a jobb kiképzést, a hosszabb katonai szolgálatot, sőt, a nők besorozását is.

Elmondható az is, hogy növekedett az érdeklődés a polgári védelmi programok iránt. A meglévő közösségi csoportok és tanfolyamok háromszorosan vagy tízszeresen megnövekedett érdeklődésről számoltak be, és városszerte új, alulról jövő kezdeményezések születtek.

Enoch Wu, egy professzionális kiképző kurzusokat vezető cég vezetője elmondta, hogy igény korábban is mutatkozott erre, de az ukrán események hatására még sürgetőbb lett a cselekvés.

Tajvan milliárdokat költött az Egyesült Államoktól vásárolt fegyverekre, és megerősítette nemzetközi kapcsolatait is. Jelenleg megreformálja tartalékos programját, és a múlt héten a védelmi miniszter jelezte, hogy visszatérnek a tajvani fiatal férfiak egyéves sorkötelezettségéhez, és eltörlik a nem katonai jellegű közszolgálati alternatívát. A belföldi közvélemény-kutatások szerint a javaslatokat a közösség üdvözölte, és a lakosság megnövekedett hajlandóságot mutatott arra, hogy Tajvan védelmében harcoljon.

Kis ország szorításban. Fotó: Pixabay
Kis ország szorításban. Fotó: Pixabay

A tajvani hadsereg azonban nem ér fel a kínai hadsereggel. Ennek ellenére a kormány ellenáll a civilek kiképzésére irányuló egyre növekvő felhívásoknak.

Területi védelmi erőket lehetne létrehozni

Lee Hszi-ming admirális, a haditengerészet korábbi főparancsnoka és vezérkari főnöke azok közé tartozik, akik a kormány által támogatott területi védelmi erők létrehozását szorgalmazták. Lee javaslata, amelyet Michael Hunzekerrel, a George Mason Egyetem katonai szakértőjével közösen írt, az, hogy Tajvan alakítson ki egy olyan haderőt, amely bármilyen korú és nemű civilekből állhat. A haderő szándékosan decentralizált lenne: kisméretű, de erős fegyverek, például rakéták és kisméretű drónok használatára képeznék ki a résztvevőit, hiperlokális vezetéssel, valamint fegyverekhez és elsősegély-rakétákhoz való hozzáféréssel.

"Gerillaharcot folytathatnak, lecsaphatnak és elfuthatnak - egyfajta logisztikai erő lehetne ez" - mondta Lee a Guardiannek.

Hszi-ming elismeri, hogy a javaslat igen jelentős változtatás igényelne a kormány jelenlegi álláspontjában és irányvonalában, beleértve a fegyvertörvények módosítását is.

"A Területi Védelmi Erők Ukrajnában rengeteg tankot és páncélozott autót semmisítettek meg" - mondja. "Itt az ideje, hogy a vezetés megváltoztassa a gondolkodását".

Huang Kwei-bo, a Nemzeti Csengcsi Egyetem diplomáciai professzora és a KMT ellenzéki párt korábbi igazgatóhelyettese viszont nem hiszi, hogy egy európai típusú polgári erő jól működne Tajvanon.

"Egy területi védelmi erő, amely teljesen önkéntes és részmunkaidős, nem lehetetlen Tajvanon, de ha nem jól képzett és felszerelt, akkor a fegyveres erők egyik ágává és terhévé válik" - mondja Huang. Mind Lee admirális, mind a meglévő civil csoportok létrehozói és résztvevői hangsúlyozzák, hogy az intézkedések nem csak a háborúra való felkészülésről szólnak: Tajvan állandó katasztrófák színhelye, természeti és ember okozta katasztrófáknak egyaránt.

Ami tény, hogy a kormányzat nem nagyon támogatja a civil harci alakulatokat. A védelmi miniszter, Csiu Kuo-cseng, elhárította a törvényhozó kollégák felszólításait, mondván, hogy nem tud a "polgári hadseregre" vonatkozó kívánalmakról, és több időre van szüksége a kérdés megvizsgálásához. Múlt héten újságíróknak azt mondta, hogy a tartalékosok és a fegyveres erők meglévő rendszere az elsődleges. "Ha be akarnak kapcsolódni a kiképzésbe, akkor a teljes folyamatba kell bekapcsolódniuk, nem csak két napba" - idézte őt a helyi média.

A parkban gyakorlatozók viszont úgy vélik, nekik joguk van a kiképzésre. Csen, egy középkorú nő, így fogalmaz: „Talán egy nap használni tudom ezt – a kiképzés nem tökéletes, de akkor is készülni kell.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ez már szerencsejátékfüggőség? – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. november 4. 13:33
Mi a játékfüggőség? Milyen tünekre figyelhet fel az érintett és a környezete? Magányos farkasok, akik időt és pénzt áldoznak a szerencsejátékokra? Párkapcsolatok és remek pozíciók mehetnek rá a függőségnek köszönhetően? Férfiak vagy nők játszanak többet? Milyen segítség áll a játékfüggőségbe keveredett embereknek? Többek között ezekről is beszélgettünk Dr. Marjai Kamillával, a Semmelweis Egyetem adjunktusával, addiktológiai konzulenssel. 
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG