Az élelmiszerek az átlag fölött drágulnak - ahogy jeleztük
Az élelmiszerekért 4,1 százalékkal többet kell fizetnünk most, mint tavaly márciusban - a KSH statisztikái szerint a tojás 27, a vaj, vajkrém 14,2, a száraztészta 11,1, a tejtermékek 6,9, a tej 5,9, a kenyér pedig 5,6 százalékkal drágult. A cukor viszont 18,1 százalékkal olcsóbb lett.
Az élelmiszerárak változását nagyon hasonlóan mérte a Privátbankár.hu tegnap megjelent Árkosár-felmérése is - a legfrissebb eredmények szerint történelmi csúcsra emelkedett a nagybevásárlás ára >>
A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt, a tartós fogyasztási cikkekért viszont 1,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, hogy az a KSH pókháló-ábráján is jól látszik:
Az üzemanyagok ára 2 százalékkal csökkent egy év alatt.
Egy hónap alatt is drágább lett az élet
Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,3 százalékkal emelkedett februárhoz képest. A legnagyobb áremelkedést a ruháknál mérte egy hónap alatt a KSH (+1,6 százalék).
Eközben a maginfláció 2,5 százalékos volt, a nyugdíjas fogyasztóiár-index 2,2 százalékos - a nyugdíjasok jellemző fogyasztása tehát nagyobb tempóban drágult, mint az átlagos infláció.
Szép lassan felkúszik az infláció
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője úgy értékelte az adatokat: enyhe emelkedés mutatkozott februárhoz képest, ami nagyjából összhangban van a piaci várakozásokkal, komoly meglepetésről tehát nem beszélhetünk. A maginfláció szintén 0,1 százalékponttal magasabb lett, mint egy hónapja. Az inflációs nyomás miatt az MNB-nek továbbra sem kell aggódnia, így a közeljövőben nem várunk irányváltást a jegybanktól - írja az ING szakembere.
Szerinte a következő hónapokban lassan ugyan, de tovább erősödhet a hazai inflációs nyomás. 2018 egészét tekintve átlagosan 2,6 százalékos inflációval kalkulálunk, míg az év végre 2,8 százalék közelében alakulhat az árszínvonal emelkedése - írja Virovácz Péter.