Rex Tillerson amerikai külügyminiszter érkezik a moszkvai Vnukovo repülőtérre 2017. április 11-én. (MTI/EPA/Jurij Kocsetkov) |
Donald Trump szokás szerint a Twitteren jelentette be döntését. "Mike Pompeo, a CIA igazgatója lesz az új külügyminiszter. Remek munkát fog végezni! Köszönet Rex Tillersonnak a szolgálatáért. Gina Haspel lesz a CIA új igazgatója, az első nő ezen a poszton. Mindenkinek gratulálok" - írta az elnök.
Mike Pompeo, Director of the CIA, will become our new Secretary of State. He will do a fantastic job! Thank you to Rex Tillerson for his service! Gina Haspel will become the new Director of the CIA, and the first woman so chosen. Congratulations to all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 13, 2018
Gina Haspelt tavaly nevezték ki a CIA igazgatóhelyettesévé. Mind Pompeo, mind Haspel kinevezését, meghallgatás után, a szenátusnak kell jóváhagynia.
Miután lehülyézte Trumpot, nem volt nagy jövője
Amerikai sajtójelentések már hónapok óta szóltak arról, hogy Donald Trump szívesen látná Tillerson helyett Mike Pompeót a külügyminisztérium élén. Tavaly októberben, amikor kiszivárgott, hogy Tillerson állítólag lehülyézte Trumpot, már távozni akart posztjáról, de Mike Pence alelnök közbenjárására mégis maradt.
A 65 éves Tillersonnak - aki korábban az Exxon Mobil olajcég vezetője volt és közigazgatási tapasztalat nélkül vette át a külügyminisztérium irányítását - többször is nyilvános nézeteltérései voltak Donald Trumppal kulcsfontosságú nemzetbiztonsági kérdésekben. Így például nem értett egyet az elnök álláspontjával az iráni atomalku, az Észak-Koreával folytatandó tárgyalások vagy a párizsi klímaegyezményből való amerikai kilépés ügyében.
Trump még azt se bírta, ahogy a szemét forgatta
A The Wall Street Journal a Fehér Ház egy névtelenséget kérő tisztségviselőjét idézve azt írta: Donald Trummp még az Észak-Koreával folytatandó tárgyalások előtt biztosítani akarta a cserét az amerikai diplomácia vezetésében. A The New York Times szerint Trumpot irritálta Tillerson testbeszéde is. A lap szerint ugyanis a külügyminiszter mindig forgatta a szemét, ha a megbeszéléseken valamiben nem értett egyet az elnökkel.
Tillerson a múlt héten afrikai körúton volt, és munkatársai szerint a hétvégén nem érezte jól magát, és ezért egy nappal előbb tért vissza Washingtonba. Hétfőn nyilatkozatban támogatta London Moszkvát okoló álláspontját egy Dél-Angliában élő volt orosz kettős ügynök megmérgezése ügyében. Az ideggázzal elkövetett mérgezés "nyilvánvalóan Oroszországból jött és bizonyosan meglesz rá a válasz" - fogalmazott Tillerson, miközben a Fehér Ház nem nyilvánult meg az ügyben.
Az új külügyminiszter-jelöltet, Mike Pompeót, Trump feltétlen híveként tartják számon Washingtonban. Mielőtt a CIA igazgatója lett, keményvonalas republikánus képviselő volt Kansas államból.
Korábban írtuk: A közel-keleti vesztes beavatkozások közepette Washington felügyelete alól kicsúszott saját stratégiai hátsó udvara, Dél-Amerika. Egy friss Gallup felmérés szerint a washingtoni vezetés elfogadottsága a térségben a 2016-os 49 százalékról a tavalyi évben 24 százalékra zuhant. Peking, Moszkva és Teherán szisztematikusan foglalja el a felszabaduló űrt. Teljes a káosz az amerikai diplomáciában - életveszélyes következményei lehetnek >> |