7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az oroszok megint megkísérlik összeomlasztani az ukrán energiainfrastruktúrát, ami még nem teljesen állt talpra a tavalyi bombázások után. Sikerülhet most tényleg hosszú sötétségre és fagyoskodásra kárhoztatni az ukrán civilek millióit?

Mint emlékezhetünk, a tavalyi tél egyik legnagyobb kérdése az volt az ukrajnai háborúban, hogy vajon sikerül-e az oroszoknak teljesen szétbombázni az ukrán energiainfrastruktúrát. A cirkáló- és ballisztikus rakétákkal, később pedig egyre nagyobb mértékben iráni eredetű kamikazedrónokkal indított támadások súlyos károkat okoztak az ukrán áram- és távhőszolgáltató hálózatokban, sokszor milliókat hagyva napokig áram, fűtés és melegvíz nélkül az ukrán városokban.

Végül azonban a teljes összeomlás elmaradt, és a nyugati segítséggel megerősített ukrán légvédelem, illetve a szintén nyugati segítséget élvező, elképesztő munkát végző karbantartóbrigádok nagyjából működőképesen tudták tartani az energiainfrastruktúrát. Ezzel Ukrajna elkerülte a – még nagyobb – humanitárius katasztrófát, amit a teljes rendszer összeomlása jelentett volna.

Modern táncot gyakorló nők áramszünet idején egy kijevi fitnessklubban 2022 októberében. Tavaly tervezett kimaradások áramszünetekkel is óvták a hálózatot az ukránok, a tapasztalatok idén is jól jöhetnek majd. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Modern táncot gyakorló nők áramszünet idején egy kijevi fitnessklubban 2022 októberében. Tavaly tervezett kimaradások áramszünetekkel is óvták a hálózatot az ukránok, a tapasztalatok idén is jól jöhetnek majd. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

A károk azonban így is hatalmasak voltak. Az utólagos értékelések szerint Ukrajna összes hő- és vízerőműve szenvedett legalább valamilyen sérülést, a transzformátoroknak és az elosztóhálózatnak pedig sok régióban 40 százaléknál is nagyobb része került üzemen kívül hosszabb-rövidebb időre. Az összes kárt 8,8 milliárd dollárra becsülte egy kijevi kutatóintézet.

Elmaradva a javításokkal

Ezzel azonban nem ért véget a történet. Nagyon valószínűnek látszik, hogy idén télen újra célba veszi Oroszország az ukrán energiainfrastruktúrát, ha nem is feltétlenül azzal a céllal, hogy teljes sötétségbe és hidegbe taszítsák az országot. A hálózat elleni támadások arra mindenképpen jók lehetnek orosz szempontból, hogy megnehezítsék az ukrán háborús erőfeszítéshez hozzájáruló vállalatok működését, illetve pénzt, időt, munkaerőt és figyelmet vonjanak el más feladatoktól.

De mennyire van most sérülékeny állapotban az ukrán energiainfrastruktúra? A tavaly okozott károk kijavítására hatalmas erőforrásokat áldoztak, és a kijevi kormány a nyár végén azt közölte, hogy a hőerőművi blokkok 62, a vízerőművi blokkok 62 százaléka lett kijavítva illetve karbantartva, az áramvezetékek 80 százalékát sikerült helyreállítani. Azóta nyilván még zajlottak a munkák, de a 100 százalékot pénz- és alkatrészhiány miatt sem érhették el. (Az előző télen például komoly gondot okozott a megrongálódott vagy megsemmisített transzformátorállomások pótlása és javítása.

Egy komolyabb transzformátor egyrészt nagyon drága, másrészt igen bonyolult, sokszor egyedi igényeket kiszolgáló szerkezet, akár egy évig is tarthat a legyártása, ezért aztán sehol nem állnak a világban halomban ezek. További problémát jelent, hogy az ukrán hálózat egy része még a szovjet időkből származó szabványok szerint működik, ezzel kompatibilis alkatrészek pedig pláne nincsenek raktáron Nyugat-Európában sem.)

Az így elérhető kapacitások ugyan fedezik a várható szükségleteket, azonban az előző télen sokszor jött jól az ukránoknak, hogy jócskán voltak fölös kapacitások, amelyeket be lehetett vetni akkor, amikor nagy szükség volt rájuk – idén kevésbé támaszkodhatnak majd erre az ukrán energiaszolgáltatók.

A másik nagy gondot az ukrán energiacégek forráshiánya jelenti. E vállalatok a hatósági előírások miatt soha nem fürödtek éppen a profitban, de a helyzetet tovább rontották a háború következményei: a javítások költségei, a visszaesett kereslet, az orosz kézre került eszközök. Az ukrán kormány ugyan kilátásba helyezett az energiacégek által felvehető olcsó hiteleket, azonban ezeket egyelőre nem kezdték el folyósítani, az idő pedig fogy.

Tovább súlyosbítja a cégek anyagi helyzetét a szektorban felhalmozódó adósságállomány. Az Ukrenergo állami áramszolgáltatónak például 59 milliárd hrivnyányi (nagyjából 580 milliárd forintnyi) kintlevősége van főként be nem fizetett számlák formájában, cserébe viszont 50 milliárd hrivnyával tartozik más szereplőknek. (Utóbbiak között ott vannak a megújuló energiát termelők, akik csak a felét kapták meg eddig az általuk termelt áram árának – márpedig a megújuló források különösen fontosak lehetnek akkor, ha az orosz támadások miatt a hagyományos termelésben fennakadások adódnak). Az Energoatom, a nukleáris erőműveket működtető állami vállalat is 25 milliárd hrivnya tartozást halmozott fel.

A tél túléléséhez mindenképpen szüksége van Ukrajnának földgáz- és széntartalékokra is. Földgázból jól áll az ország, a belföldi termelés új lelőhelyek kiaknázása nyomán 2020 közepe óta nem látott mértékre emelkedett, az export pedig tiltva van. Enyhe tél esetén nem is lesz szükség importra, hidegebb időjárás esetén is elég lehet relatíve kevés, nagyjából hárommilliárd köbméternyi gázt vásárolni külföldről.

A szénnel azonban rosszabbul állnak, mivel a nyáron különböző okok, például az atomerőművek karbantartása miatt nem sikerült a tervezett mennyiséget eltárolni a későbbiekre. Importra mindenképpen szükség lesz, azonban ezt ki is kell majd fizetni. Tavaly az energiaügyi minisztérium kötelezte az Ukrenergót, hogy e célra forrásokat biztosítson, ám idén a cég hatalmas adósságai miatt más forrásból kell majd előteremteni a szénimport fedezetét.

Az elmúlt időszakban áramból is importra szorult egyes időszakokban Ukrajna, és ezt a behozatali korlátozások enyhítésével lehetővé is tette az ukrán kormány. Azonban továbbra is érvényben vannak azok az előírások, amelyek értelmében kereskedelmi alapon nem lehet az ukrán ársapkánál magasabb áron vásárolni külföldről áramot. Ezért aztán az Ukrenergónak többször is ahhoz a megoldáshoz kellett folyamodnia, hogy technikai segítséget kért más – nyugati – országoktól a hálózat egyensúlyának fenntartásához, csakhogy ebben a formában drágább áramot venni, mint simán piaci alapon.

Ismeretlen változók

Összességében elmondható, hogy várhatóan nem fog az ukrán energiainfrastruktúra olyan súlyos nehézségekkel küzdeni az idei, mint a tavalyi tél folyamán. Sok múlik persze azon, hogy mennyire lesz hideg, ha hosszú hetekig kemény fagyok uralkodnak majd, akkor mindenképpen nehezebb dolga lesz a hálózatokat működtető szakembereknek és vállalatoknak.

Idén valószínűleg kevesebb ilyen szükségmegoldást kell majd bevetni - lybeliek főznek egy föld alatti óvóhelyen a kelet-ukrajnai Donyec-medencében levő Szoledarban 2022. december 21-én. MTI/AP/Libkos
Idén valószínűleg kevesebb ilyen szükségmegoldást kell majd bevetni - lybeliek főznek egy föld alatti óvóhelyen a kelet-ukrajnai Donyec-medencében levő Szoledarban 2022. december 21-én. MTI/AP/Libkos

Azonban az elmúlt tél folyamán rengeteg tapasztalat gyűlt fel az orosz csapások következményeinek minimalizálása terén, így nagyon valószínűtlen, hogy teljes városokra, régiókra kiterjedő hosszú áramszünetekre, fűtéskimaradásokra kerüljön sor Ukrajnában. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a lakosság, a magáncégek, illetve a helyi hatóságok is felkészültebben várják már az ilyen helyzeteket, rengeteg kisebb generátort vásároltak és kaptak, amelyek segíthetnek átvészelni a kimaradásokat.

Ismeretlen faktor ugyanakkor az orosz támadások intenzitása és célja is – a legtöbb szakértő az elmúlt hetekben visszafogottabb rakéta- és dróntámadások kapcsán arra számít, hogy az oroszok a téli időszakra tartalékolják a fegyvereiket. Azonban az ukrán légvédelem is sokat fejlődött tavaly november-decemberhez képest, így ha az oroszok nem tudnak valami váratlant húzni, akkor az idei télen inkább csak anyagi gondokat és kényelmetlenségeket tudnak majd okozni az ukrán energiacégeknek és a lakosságnak.

A cikk a Wilson Center amerikai kutatóintézet összefoglalója alapján készült

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG