6p

Bár az Európai Bizottság a héten valószínűleg az EU-tagjelölt státus megadását javasolja Ukrajna számára, az Európai Tanács még nem egységes a kérdésben. A pártolók szerint a státus megadása erkölcsi kérdés, a kétkedők szerint viszont az ország túl korrupt, és nem szabad vele kivételezni. A lapunk által megkérdezett szakértő úgy véli: Ukrajna akár évtizedeket is várhat a tagságra, de ettől még jól járhat Brüsszellel.

Meglepetésszerű, de korántsem csak protokoll jellegű látogatást tett az Európai Bizottság elnöke múlt szombaton az ukrán fővárosban. Ursula von der Leyen, aki az ukrajnai orosz invázió kezdete, február 24-e óta már másodszor ment el személyesen a háború sújtotta országba, ugyanis egy, Ukrajna számára kiemelt jelentőségű kérdésről, az uniós tagjelölti státuszról tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

Történelmi döntés előtt

Von der Leyen a megbeszélés utáni közös sajtótájékoztatójukon azt mondta: a Bizottság e hét végéig közli majd állásfoglalását az ügyben.

A végső döntést a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanács mondja majd ki a június 23-24-i EU-csúcson, miután tanulmányozta a Bizottság értékelését.

Más a stílusuk, de megértik egymást. Von der Leyen és Zelenszkij közös sajtótájékoztatója Kijevben 2022. június 11-én. EPA/SERGEY DOLZHENKO
Más a stílusuk, de megértik egymást. Von der Leyen és Zelenszkij közös sajtótájékoztatója Kijevben 2022. június 11-én. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Von der Leyen mindenesetre már Kijevben arról beszélt, hogy a Tanács „történelmi döntést” hozhat.

Remélem, hogy ha 20 év múlva visszatekintünk, elmondhatjuk majd, hogy jót cselekedtünk

-jelentette ki. Áprilisi látogatása során pedig úgy fogalmazott:

Ukrajna az európai családhoz tartozik. (…) Fel fogjuk gyorsítani ezt a folyamatot (az uniós tagságért), amennyire csak tudjuk, miközben gondoskodunk arról, hogy minden feltétel teljesüljön.        

Zelenszkij és más ukrán vezetők azzal érvelnek, hogy a tagjelölti státusz óriási erkölcsi lökést adna a mostani háborús időkben, az ukránok pedig az életüket kockáztatják azért, hogy az EU-ban, egy szabad és demokratikus világban éljenek.         

Az Európai Bizottság elnökének nyilatkozatai és az EU Ukrajna melletti erőteljes kiállása (nagyon jelentős anyagi, katonai és morális támogatás) láttán aligha kérdéses, hogy a brüsszeli testület a tagjelölti státusz megadását javasolja majd pénteken nyilvánosságra hozandó állásfoglalásában.

Erős üzenet

Ezt állították a Politico forrásai is az uniós biztosok hétfői ülése után. A brüsszeli lap szerint a biztosok tisztában vannak azzal, mennyi áldozatot hoztak az ukránok, valamint azzal is, hogy „erős üzenetet” kell küldeni Vlagyimir Putyinnak – ez pedig az, hogy minden esélyét elvesztette Ukrajna visszaszerzésére.

A Bizottság nem felejti el, hogy Európa az egyetlen olyan ország Európában, ahol emberek haltak meg, ahol emberekre lőttek amiatt, mert utcára vonultak EU-zászlókkal. Most nem mondhatjuk nekik, hogy bocs, fiúk, rossz zászlókat lengetettek

-jelentette ki egy magasrangú tisztviselő.

Brüsszel pozitív hozzáállása persze még korántsem jelenti azt, hogy Ukrajna ölbe tett kézzel várhatja a tagjelölti státust.

Von der Leyen Kijevben maga is emlékeztette Zelenszkijt, hogy – bár az adminisztratív és néhány más területén már történt előrelépés  – még mindig bőven van tennivaló.

Sokat tettek a jogállamiság erősítése érdekében, de még mindig vannak megvalósításra váró reformok, például a korrupció elleni harc céljából

-jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.

Sokatmondó tény, hogy a Transparency International 2021-es korrupciós rangsorában Ukrajna Szvázifölddel holtversenyben a 122. helyen végzett – az első (Dánia, Finnország, Új-Zéland)  a legkevésbé, a 180. (Dél-Szudán) a legkorruptabb ország. Magyarország „csak” a 73., pedig itthon is bőven lenne mit tenni ezen a téren.

Kétkedő tagállamok

Ráadásul az sem borítékolható, hogy az Európai Tanácsban meglesz majd a tagjelölti státuszhoz szükséges egyhangú többség. Több ország – az Euractiv uniós portál szerint Portugália, Svédország, Dánia és Hollandia – ódzkodik rábólintani a dealre, az EU egyik motorja, Németország pedig még nem ismertette álláspontját.

Mario Draghi olasz miniszterelnök május végén szintén arról beszélt, hogy „nagy országok” ellenzik a tagjelölti státus megadását.

A kétkedők szintén a korrupciót kifogásolják, és úgy vélik, hogy előbb a nyugat-balkáni országok csatlakozási folyamatát kellene előrevinni. (Szerbia, Albánia, Montenegro és Észak-Macedónia megkapta a tagjelölt státuszt, de messze vannak még a tagságtól, Bosznia-Hercegovina és Koszovó pedig potenciális jelölt. Mellettük Moldova és Grúzia is szeretne tagjelölt lenni.)

Ami a hivatalos magyar álláspontot illeti, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter márciusban közölte: a magyar kormány támogatja, hogy Ukrajna minél előbb kapjon tagjelölti státuszt az EU-tól.     

A tagjelöltté válás – az erkölcsi támogatás mellett – azért is fontos lenne Ukrajnának, mert ezzel megkezdődhetne a jogszabályok és normák összehangolása, Brüsszel pedig a korábbinál jelentősebb pénzügyi és technikai segítséget adhatna a tagságra való felkészülés támogatásához – erre szolgál az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz nevű uniós forrás.   

Az EU-tagság nehéz ügy, de...

Az ugyanakkor évtizedekbe is telhet, amíg a jelöltség tagsággá érik, már ha egyáltalán azzá érik valaha  – Törökország például 1999-ben kapta meg a tagjelölti státuszt, 2005-ben kezdte a csatlakozási tárgyalásokat, amelyek azóta sem zárultak le.

A tagjelölti státuszt politika döntés alapján várhatóan elég gyorsan megkapják, de a tagjelölti státusztól a tagságig évtizedek eltelhetnek, lásd  török példa      

-mondta korábban lapunk kérdésére Rácz András Oroszország-szakértő rendezvényünkön, a Klasszis Klubban. Szerinte ugyanis „egy ennyire szétrombolódott gazdaságú ország”, mint amilyen Ukrajna lehet a háború végére, aligha tudja teljesíteni a tagsági feltételeket.

Hozzátette ugyanakkor, hogy kiépülhet egy „nagyon szoros szomszédsági viszony”, és egy eddiginél mélyebb gazdasági együttműködés Kijev és Brüsszel között – jelenleg a 2016-ban kötött DCFTA (mélyreható és átfogó szabadkereskedelmi egyezség) együttműködés van érvényben közöttük.

Rácz András szerint hosszútávon Ukrajna maximális mértékben integrált szomszédja lesz (például Norvégiához hasonlóan) az EU-nak az utazást, az emberek közötti kapcsolatokat és a gazdaságot tekintve. Mint fogalmazott:  

Tagság nem lesz, de minden mást meg fognak kapni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
Makro / Külgazdaság Ezt sem teheti ki Orbán Viktor a Karmelita ablakába
Csabai Károly | 2025. július 21. 05:43
Hiába lett májushoz képest magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 43 európai országból 33-ban – így nálunk is – az éves infláció 2025 hatodik hónapjában, Magyarország helyezése nem változott. Ez azt jelenti, hogy az öreg kontinensen továbbra is a miénk a nyolcadik legmagasabb fogyasztóiár-index, a 27 tagú Európai Unióban pedig csak két országban nagyobb a pénzromlás, Észtországban és Romániában. A visszatekintő reálkamatok összevetésében pedig eggyel még romlott is a helyezésünk – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG