A Petri Sarvamaa (Európai Néppárt), Eider Gardiazabal Rubial (S&D), Cseh Katalin (Renew Europe) és Daniel Freund (Zöldek) által tartott tájékoztatón a képviselők együtt értékeltek azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió Bírósága visszautasította Magyarország és Lengyelország keresetét, és a két országot a perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítéletről cikkünkben részletesen is írtunk:
Petri Sarvamaa főtárgyaló úgy fogalmazott, hogy a mostani döntéssel az utolsó akadály is elhárításra került a jogállamisági mechanizmus élesítése előtt, így az Európai Bizottságnak minél gyorsabban lépnie kell, hiszen az unió alapvető értékrendjének, és az Unió költségvetésének védelme forog kockán. A képviselő kitért arra is, hogy rendkívül csalódott, hogy az ítélettel is foglalkozó délutáni plenáris ülésen az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen nem lesz jelen. A politikus végül ismételten hangsúlyozta, hogy a jogállamiságot minden tagállamnak tiszteletben kell tartania, és a Bizottság nem késlekedhet tovább, mivel
minden elvesztegetett nap az autoriter rezsimeknek kedvez.
Mint mondta, nem megengedhető, hogy a jogállamiság tovább romoljon – ha a Bizottság késlekedik, azt az üzenetet küldheti, hogy nem gondolja komolyan a jogállamiság védelmét – tette hozzá.
Eider Gardiazabal Rubial szintén megköszönte a Bíróság munkáját, hozzátéve, hogy rendkívül nagy nap a mai. A képviselő szerint a téma nagyon nagy jelentőségű, és az ítélet, miszerint a bíróság elutasította magyar-lengyel keresetet, fantasztikus. Mint mondta, minden tagállamtól elvárt az uniós értékek betartása, nemcsak a csatlakozás előtt, hanem utána is, a bíróság ítéletében ezt jogilag is megvédte. A képviselő kiemelte, hogy
a játékszabályok világosak: a jogállamiság szabályait tartsa mindenki tiszteletben.
Az Európai Bizottságot pedig arra szólította fel, hogy a jogállamiság védelmében lépjen, és érje el, hogy az Európai Unió minden csücskében tartsák meg a jogállamiság szabályait, ehhez megvannak az eszközei.
Cseh Katalin úgy fogalmazott, hogy ez egy történelmi nap, amelyen egy történelmi ítélet született, megerősítve, hogy milyen alapokon nyugszik az Európai Unió. A képviselő kitért arra is, hogy úgy tűnik, hogy Varja Judit igazságügyi miniszter nem olvasta el az ítéletet, hiszen azt állította, hogy ez a gyermekvédelmi törvényhez kapcsolódó, politikai döntés született. Mint mondta, érdekes látni a két parallel világot, hiszen a magyar kormány megtagadja az európai értékeket, ugyanakkor mindeközben az Európai Bizottság csak „kényelmesen leveleket küldözget”. A képviselő így kiemelte, őszintén reméli, hogy ez a nap az időhúzás és a késlekedés végét jelenti a Bizottság oldaláról, és a szervezet felismeri, mi a feladata, és magára vállalja a szerződések őrének szerepét.
Daniel Freund úgy értékelt, hogy a jogállamisági válság egyre súlyosabb, és hiába fogadott el újabb és újabb állásfoglalásokat az Európai Parlament, mégis bíróságra kellett menniük azért, hogy elfogyjanak az Európai Bizottság kifogásai – a mai döntéssel az utolsó kifogást is elvesztette. Kiemelte, hogy az uniós adófizetők pénzét meg kell védeni. A képviselő végül arra is kitért, hogy milyen lehetőségei vannak az Európai Parlamentnek, hogyha a Bizottság tovább halogat: itt az EB munkáját értékelő mentesítési eljárás késleltetése mellett a Bizottság 2023-as büdzséjének egyes részeinek befagyasztását említette.
A képviselők tájékoztatóját itt lehet visszahallgatni: