4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány és az összeomló olajárak óriási kihívások elé állítják az egyre inkább magára hagyott térséget. Százezerszám ragadtak az elbocsátott vendégmunkások az olajállamokban, miközben a vírus gyorsan terjed a soraikban. Káncz Csaba jegyzete.

Az IMF még az utóbbi napok elképesztő olajár-zuhanása előtt készítette el gazdasági előrejelzését a közel-keleti térségre. A jelentés már akkor átlagosan 4,2 százalékos visszaesést prognosztizált az olajexportáló országok számára, 230 milliárd dolláros éves bevétel-kieséssel párosulva. Az anyag megállapítja, hogy a globális olajárak esése tovább gyengíti a koronavírus járvány elleni küzdelem erejét.

Változó geopolitika

A térség természetesen nem egységes. Míg Kuvait, Szaúd-Arábia, Irak és Omán gazdaságát dominálják az olajbevételek, addig Jordánia, Izrael, Egyiptom, Libanon és Törökország számára kimondottan pozitív fejleménynek számít az olajárak összeomlása. Ez utóbbi országok nagy része sokat vesztett a turizmus kiesésével, így hát most az alacsony olajárakkal vigasztalódhat.

Olajszállító vasúti szerelvények állnak Chicagóban 2020. április 21-én. A koronavírus-járvány miatti gazdasági leállások jelentős mértékben csökkentették világszerte az olajfelhasználást, ami túltermelési válsághoz vezetett. MTI/AP/Charles Rex Arbogast
Olajszállító vasúti szerelvények állnak Chicagóban 2020. április 21-én. A koronavírus-járvány miatti gazdasági leállások jelentős mértékben csökkentették világszerte az olajfelhasználást, ami túltermelési válsághoz vezetett. MTI/AP/Charles Rex Arbogast

De a járvány és nyugati hatalmak csökkenő érdeklődésének eredményeképpen a közel-keleti országok most sokkal jobban magukra lettek hagyva, mint a múltban. A gyarmati idők és a hidegháború nagyhatalmi vetélkedéseinek vége, Washington pedig egyre inkább vonja ki csapatait a térségből. Mindennek eredményeképpen megnőtt a valószínűsége a regionális konfliktusoknak, illetve a proxiháborúk újabb föllángolásának Jemenben, Líbiában és Szíriában.

A térségben leálló gyárakból, építkezésekről eközben milliószám rakják utcára a pakisztáni, indiai és bangladesi vendégmunkásokat. A legtöbb esetben mindenfajta fizetés, avagy végkielégítés nélkül. Munka nélkül elvesztik a tartózkodási engedélyeiket és sok esetben az utazási korlátozások miatt haza sem tudnak térni.

A koronavírus gyorsan terjed a soraikban. A szaúdi egészségügyi minisztérium közlése szerint a királyságban regisztrált fertőzöttek több, mint a fele külföldi állampolgár, illetve vendégmunkás. Rijád idegessége érthető, hiszen a tegnapi adatok szerint 11,631 fertőzöttet tartottak nyilván a sivatagi királyságban, és ez a szám 24 óra alatt 1,147-el nőtt!

Pakisztán a szakadék szélén

Összességében mintegy 23 millió vendégmunkás dolgozott eddig az Arab-öböl menti monarchiákban. Szaúd-Arábia esetében több mint 10 millió emberről beszélünk, Bahrein és Omán esetében egyenesen a lakosság fele vendégmunkás volt. Ezek az emberek becslések szerint évente mintegy 75 milliárd dollárt utaltak haza, amely keménydeviza most nagyon hiányozni fog például a pakisztáni költségvetés számára.

Az Öböl-menti országok eközben elképedve konstatálják, hogy Pakisztánnak és Indiának egyáltalán nincsen ínyére állampolgárai százezreinek gyors visszafogadása. Azzal érvelnek, hogy időbe kerül, mire előkészítik a karanténokat és a kezeléseket. Ráadásul a járvány miatt amúgy sincsen annyi repülőjárat, amely hazaszállítsa ezeket a tömegeket.

Pakisztán különösen nehéz helyzetben van, hiszen a nagyvárosaiban mintegy 3,78 millió belföldi vendégmunkás dolgozott, akik túlnyomó része most utcára került. Az eladósodott ország 1,4 milliárd dolláros sürgősségi segélyt kért az elmúlt hetekben az IMF-től, a már futó, 6 milliárdos segélycsomagon felül. Pakisztáni sajtójelentések szerint a 215 milliós népességű országban csupán 2,200 lélegeztetőgép van, és az iszlámábádi kormányzat most rendelt még ehhez 3 ezret.

A lélegeztetőgépek ráadásul rendkívül egyenlőtlenül vannak elosztva az országban. Beludzsisztán tartomány Pakisztán legelmaradottabb része, ahol csak az 1920-as években szüntették meg hivatalosan a rabszolgaság intézményét. Itt a 12 millió lakosra csupán 49 lélegeztetőgép áll rendelkezésre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG