David Cameron elhagyja az uniós csúcsot június 28-án- és előbb-utóbb az EU-t is. Fotó: EPA/Stephanie Lecocq |
Az informális megbeszélésen a britek EU-ból való várható kilépésének következményeiről és az Egyesült Királyság kiválási folyamatáról egyeztetnek.
David Cameron brit kormányfő a tegnapi munkavacsorán részt vett és ismertette a helyzetet. Bevallotta, hogy más eredményt várt a népszavazástól, a többi befolyásos uniós vezető pedig jelezte: nincs többé helyük az EU-ban. Összefoglalónkat itt olvashatja >>
Skócia Európával tartana, nem a britekkel
Brüsszelben tárgyal viszont szerdán Nicola Sturgeon skót miniszterelnök. Nem hivatalos ugyan az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács ülésére, de találkozni fog Martin Schulz európai parlamenti elnökkel, és megbeszélést folytat Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével is. Elutazása előtt Sturgeon elmondta, annak érdekében tesz látogatást uniós intézmények vezetőinél, hogy megtudakolja, hogyan lehetne Skóciát az Európai Unióban tartani a brit kilépés esetén is.
A skót parlamentben kedden Sturgeon kijelentette: a skót nép akaratával ellentétes lenne, ha az Egyesült Királyság kilépésével együtt - a királysághoz tartozó - Skóciát is "eltávolítanák" az európai közösségből. Az eddigiek alapján úgy tűnik: a skótok nyitott ajtón kopogtatnak Brüsszelben.