5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Rossz hír Ukrajnának, hogy a valójában igen pontos nyugati fegyverek egyre kevésbé találják el célpontjaikat. Ez az orosz hadsereg egyre fejlettebb elektronikus hadviselési képességének köszönhető. Káncz Csaba jegyzete.

Az ukrajnai orosz invázió első évében mindenki a „Himars-effektust” emlegette: az orosz csapatok kezdeti előrenyomulása után ugyanis Ukrajna képes volt pontos támadásokat indítani a támadók állásai ellen az amerikai gyártmányú többszörös rakétavetőkkel. Oroszország egyszerűen nem számolt ilyen fegyverrendszerrel. Ezt az előnyt Ukrajna több hónapon keresztül ki tudta használni, sőt 2022 őszén ellentámadással ki is űzte az orosz katonákat a megszállt területek egy részéről.

Lepukkant csodafegyver

Nos, mára a „Himars-effektus” elszállt. Amint arról a „Washington Post” beszámol, a Nyugat által Ukrajnának szállított precíziós irányítású fegyverrendszerek egy része már régóta nem éri el célját. Egy ukrán tiszt még azt is elmondta a lapnak, hogy a Himars a háború második éve óta „teljesen hatástalanná” vált.

Mérlegen a HIMARS
Mérlegen a HIMARS
Fotó: Egyesült Államok hadserege / Wikimedia Commons

Míg korábban a lövedékek pontosan eltalálták a beprogramozott célpontot, most akár 15 méterrel is mellé lőnek. De hogyan történhetett ez meg?

Putyin ásza az elektronikus hadviselés. Nemcsak a személyi állomány és a lőszer hiánya okoz gondot az ukrán védőknek, hanem Moszkva elektromágneses képességei is többször keresztbe tesznek nekik.

Azt ki kell emelni, hogy mindkét fél széles körben alkalmazza a zavaró technológiát, amely képes manipulálni a drónok és más fegyverek GPS-jelét. A zavarás a műhold GPS-jelét a vevő számára használhatatlanná teszi - a műhold alapú rendszer meghibásodik. A hamisítás viszont megzavarja a műhold által a vevőnek küldött jelet oly módon, hogy hamis pozíciót ad ki. A repülő drónok így a földre hozhatók anélkül, hogy egy lövést is le kellene adniuk.

Az amerikai fegyverek hatástalanokká válnak

Különösen az USA szerelte fel a kijevi csapatokat mindenféle precíziós irányítású, GPS-támogatású fegyverekkel. Ezek közé tartoznak bizonyos lőszerek a Himars rendszerekhez, vagy a Joint Direct Attack Munition (JDAM) - a nem irányított bombákhoz olyan utólagos felszerelési készletet szállítottak, amelynek célja, hogy azokat nagy pontosságú légi bombákká alakítsák. A Washington Post szerint a földről indítható földi indítású kis átmérőjű bombák (GLSDB) és a korszerű M982 Excalibur tüzérségi lőszerek is érintettek.

Bármilyen modernek is azonban a felszerelések, az orosz képességek az elektronikus hadviselés terén jelenleg jobbak. Az ukrán hadsereg ebben a helyzetben aligha tudja hasznosítani ezeket a rendszereket. Ukrajnában Oroszország az invázió kezdete óta folyamatosan alkalmazkodott a Nyugat által Kijevnek biztosított fegyverrendszerekhez.

Zaluzsnyij időben figyelmeztetett

Egyes esetekben az oroszoknak még a nyugati fegyvereket, például a brit-francia Storm Shadow/Scalp cirkálórakétákat is sikerült leszállásra kényszeríteniük, majd azokat elemezniük. Ukrajna pedig jelenleg vesztésre áll, noha jó minőségű nyugati elektronikai hadviselési rendszerekkel is felszerelik.

Tavaly az ukrán fegyveres erők akkori főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij azt írta a brit The Economist-ban, hogy Oroszország „egyértelmű fölényben” van az elektronikus hadviselés terén. Szerinte Oroszország mintegy 60 különböző eszközt telepített Ukrajnában. Az orosz hadseregnek 2009 óta van egy kizárólag elektronikus hadviseléssel foglalkozó részlege is.

Az elektronikus hadviselés veszélyt jelent a Nyugatra

Az a tény, hogy a Nyugat nagyrészt kimaradt a modern hadviselés e területének fejlődéséből, problémává válhat Oroszország NATO-val szembeni fenyegető magatartása miatt.

Most már az európai biztonságunk is veszélybe került. Az elektromágneses mező ugyanis ma már sokkal több potenciális célpontot kínál, mint 30 évvel ezelőtt. A vezeték nélküli kapcsolatok például ma már mindenütt jelen vannak.

Taurus cirkálórakéta: csodafegyver Putyin zavaró technológiája ellen?

A nyugati államok már rendelkeznek olyan fegyverekkel, amelyeket nem lehet könnyen befolyásolni az orosz zavaró technológiával. Ezek közé tartozik a német Taurus cirkálórakéta, amely a műholdas rendszerektől függetlenül képes célba találni. Ennek oka, hogy más rendszerekkel is rendelkezik a helyzetmeghatározáshoz: egy „inerciális” navigációs rendszerrel, egy terepreferencia navigációs rendszerrel és egy képfeldolgozó navigációs rendszerrel. Ez egy fontos ok, amiért Ukrajna Németországtól reméli a szállítást.

De Olaf Scholz (SPD) kancellár már többször elutasította a kérést. Ezt többek között Németország biztonsági érdekeivel indokolta. Szerinte ha a fegyver Oroszország kezébe kerül, az a Kreml számára fontos információkat tárhat fel a használt technológiáról és a kancellár érvelése szerint ez csökkentené Németország elrettentő erejét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Makro / Külgazdaság A vártnál is gyengébb a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:31
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG