5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ukrajna robusztus ellenállása a kínai pozíció újragondolásához vezetett, hogy megakadályozzák a további orosz kudarcokat vagy akár a súlyos vereséget. Peking számára a tűzszünet lenne a kézenfekvőbb megoldás. Káncz Csaba jegyzete.

Hszi Csin-ping kínai vezető Moszkvába készül, hogy valamikor a következő hónapokban csúcstalálkozót tartson Putyin elnökkel – írja a Wall Street Journal. A befolyásos lap azt közölte, hogy a csúcstalálkozó része annak a kínai erőfeszítésnek, hogy aktívabb szerepet játsszon az egy éve tartó háború lezárásában. Kína arra is felhasználja a találkozót, hogy megismételje felhívását a nukleáris fegyverek alkalmazásának tilalmára – tette hozzá a cikk.

A Kína-Oroszország tengely

A már a háború előtt is átalakulóban lévő globális erőegyensúly most kifejezetten polarizálódik a Kína-Oroszország tengely megerősödésével. A napokban az USA és az EU is figyelmeztette Kínát, hogy átlép egy „vörös vonalat”, ha fegyveres segítséget nyújtana Oroszországnak. Miközben Peking próbál arra hivatkozni, hogy elege van az eurázsiai konfliktus eszkalálódásából, és békét szorgalmaz, egyben bírál „bizonyos erőket”, amelyek a háború elhúzódását akarják látni.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozója Pekingben 2022. február 4-én, a téli olimpia megnyitójának napján. Fotó: EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozója Pekingben 2022. február 4-én, a téli olimpia megnyitójának napján. Fotó: EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK

Zelenszkij ukrán elnök is óva intette Kínát attól, hogy támogassa Oroszországot az Ukrajna elleni háborúban, és azt sugallta, hogy ez világháborút idézne elő. Kína belépése a konfliktust súlyosabbá tenné, mint pusztán egy eurázsiai háború, és behozná az indo-csendes-óceáni dimenziót is – tette hozzá.

A kínai béketerv

A Kínai Népköztársaság egy évig hivatalosan semleges volt az ukrajnai háborúban, de valójában Oroszország álláspontját képviselte. Most meglepő módon béketervet akar bemutatni pénteken, az orosz invázió évfordulóján.

Csin Gang, kínai külügyminiszteri kedden Pekingben azt mondta: "Kína nagyon aggódik amiatt, hogy a konfliktus eszkalálódhat, sőt kikerülhet az ellenőrzés alól". A szavak megválasztása itt komoly jelentőséggel bír, ugyanis a hivatalos Kína sohasem háborúról beszél, hanem válságról, konfliktusról vagy „Ukrajna-kérdésről”.

Vang Ji államtanácsos – akit tegnap Moszkvában fogadott Putyin elnök - Münchenben is ragaszkodott ehhez a kerethez, ezért a biztonsági konferencián meghirdetett békekezdeményezést a nyugati résztvevők elvileg üdvözölték, de a színfalak mögött komoly fenntartással és kétkedéssel fogadták.

Játszani a hiszékenységgel

„Kína nem ítélte el az inváziót. Peking mindeddig nem jelentette ki, hogy ez egy illegális háború” – mondta feldúlva Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Reinhard Bütikofer német Zöldek politikusa, Kína-szakértő úgy jellemezte a kezdeményezést, mint aki a békére vágyó emberek hiszékenységével játszik.

Valóban, elegendő okunk van arra, hogy kétségbe vonjuk Kína őszinteségét. Hszi elnök feltehetően a pekingi téli olimpia megnyitása előtt adott engedélyt Putyinnak az invázióra. A háború Oroszország számára kedvezőtlen lefolyásával úgy tűnt, elhatárolódott attól anélkül, hogy szakított volna Putyinnal.

Újragondolás Pekingben

Működhet-e egy kínai béketerv ilyen körülmények között? Számos érv ellene szól. De arra is vannak jelek, hogy Kína érdekelt a tűzszünetben.

Ukrajna robusztus ellenállása Pekingben a kínai pozíció újragondolásához vezetett, hogy megakadályozzák a további orosz kudarcokat vagy akár a súlyos vereséget – írja a Wall Street Journal kínai tudósítója Peking hatalmi központjához közel álló emberekre hivatkozva.

A meggyengült Oroszországnak gyakorlatilag alá kellene rendelnie magát Kínának, és Peking szemszögéből előnyös üzleteket kellene bevállalnia, például az energiaszektorban. Mindazonáltal Hszi Csin-ping nem érdekelt abban, hogy Moszkva és Putyin a háborúból súlyosan megtépázottan kerüljön ki – mondták el belső források a Wall Street Journalnak.

Hszinek Putyinra van szüksége a szövetséghez

Ez bizony érthető. Első pillantásra csábítónak tűnhet Kína számára, hogy lefokozza Oroszországot junior partnerré. Hszi azonban fenn akarja tartani a szövetséget Putyinnal a Nyugat - és mindenekelőtt az USA  - ellen, hogy előmozdítsa azt a „többpólusú” világrendet, amelyre a két revansista uralkodó törekszik.

A háború és a szankciók által teljesen legyengített Oroszország aligha áll Hszi érdekében.

Európát behálózzák

A tűzszünet tehát a kézenfekvőbb megoldás. Kínának az európaiak is a látókörébe kerültek. Míg az Egyesült Államokkal való viszony az utóbbi időben ismét elhidegült - az állítólagos kémballon körüli affér miatt is -, a kínaiak igazi mosoly-offenzívát indítottak Európa felé, például a davosi Világgazdasági Fórumon.

A mögötte rejlő számítás átlátható: három év kemény Zéró-Covid-izoláció után Kína gazdasága gyengélkedik. Jobban függ a Nyugattól, mint fordítva. Peking tehát legalább karban akarja tartani kapcsolatait Európával, miközben abban reménykedik, hogy megakadályozza egy még szilárdabb euro-atlanti blokk létrejöttét.

Háborús fáradtság Európában

Ráadásul Európát sokkal közvetlenebbül érinti az ukrajnai háború, mint az USA-t. Fokozódik a háborús fáradtság és ezzel együtt a tárgyalási igények - különösen Németországban, a Népköztársaság legfontosabb európai gazdasági partnerénél. Egy kínai béketerv ilyen környezetben termékeny talajra eshet.

De hogyan nézhet ki a pénteken bemutatandó terv? Vang Ji csak homályos célzásokat tett Münchenben. A Hszi Csin-ping „jelentősebb javaslatai” által inspirált dokumentum minden ország szuverenitására és területi integritására, az ENSz Alapokmányának elveire, minden ország jogos biztonsági érdekére, valamint a válság békés megoldására épül majd.

Nos, holnap okosabbak leszünk a részleteket illetően.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG