Kínában a fogyasztói árak júliusban a vártnál kissé gyorsabb ütemben emelkedtek, részben az élelmiszer-ellátást zavaró időjárási problémák miatt, miközben a termelői defláció továbbra is fennmaradt, ami a fogyasztás alapvető trendjeit gyengén tartotta, és próbára tette a döntéshozókat — írja a Reuters.
Kína gyenge fogyasztói szektora nagy figyelmet kapott Peking részéről, mivel a gyenge belföldi kereslet megbénítja a világ második legnagyobb gazdaságát, miközben a feldolgozóipari tevékenység csökken. A fogyasztói árindex (CPI) júliusban éves szinten 0,5 százalékra emelkedett, ami öthónapos csúcsot jelent, szemben a júniusi 0,2 százalékos növekedéssel – jelentette pénteken a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS). Ez meghaladta a Reuters közgazdászai körében végzett felmérésben előre jelzett 0,3 százalékos növekedést.
Július volt az egymást követő hatodik hónap, amikor az árak növekedését mérték éves bázison, előtte négy hónapon át 0,2-0,8 százalékos mértékű defláció volt — teszi hozzá az MTI.
- Az élelmiszerárak 12 hónap csökkenés után stagnáltak júliusban; júniusban 2,1 százalékkal estek.
- Élelmiszer- és energiaárak nélkül a fogyasztói árak a májusban és júniusban jegyzett 0,6 százalékos emelkedés után júliusban 0,4 százalékkal, hat hónapja a legkisebb mértékben nőttek éves összevetésben.
- Az előző havihoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Kínában, miután júniusban 0,2 százalékkal csökkentek.
A termelői árak tovább estek
A termelői árak június után júliusban is 0,8 százalékkal csökkentek éves bázison, elmaradva az elemzők által várt 0,9 százaléktól. Kínában már a 22. hónapja tart a termelőiár-defláció.
Havi szinten az előző havival megegyező ütemben, 0,2 százalékkal csökkentek a termelői árak júliusban.